69
77 Paylaşım, 69 Beğeni

2020 Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır? MTV, KYK, SGK, Vergi borç yapılandırma başvuru ekranı ve tüm detayları yazımızda.

Vergi yapılandırma başvuru süreci tüm hızıyla devam ederken bilindiği üzere vatandaşlar bu işlemler için vergi dairelerine gitmek zorunda kalmadan interaktif sistem üzerinden işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyor. Hal böyleyken borçlarını 18 aya varan taksitle ödeme kolaylığından faydalanmak isteyen kişiler konuya dair detayları araştırıyor. Peki, MTV, KYK, SGK, Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır? Borç yapılandırma ile faizler siliniyor mu, son başvuru tarihi ne zaman? İşte konuya dair merak edilen tüm detaylar…

İçindekiler

2020 VERGİ BORCU YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR? BORÇ YAPILANDIRMA SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Tarihin en kapsamlı borç yapılandırma kanunu mecliste kabul görmesinin ardından binlerce kişinin gündem maddesi arasında yer almaya devam ediyor. İnteraktif vergi dairesi üzerinden vatandaşlar TC kimlik no ve şifreleri ile giriş yapmalarının ardından borçlarını yapılandırmak üzere başvuruda bulunabiliyor…

Vergi borcu yapılandırma son dakika detayları: KYK, SGK, MTV, Vergi borç yapılandırma başvurusu e-Devlet ile nasıl yapılır, faizler silindi mi?
2020 Vergi borcu (affı) yapılandırma nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borçlarında yapılandırma başvurularının başladığını belirterek, fırsattan yararlanmak isteyenler için son tarih olarak 31 Aralık 2020‘yi gösterdi.

 Yurtiçi ve yurtdışı bazı varlıkların 30 Haziran 2021 tarihine kadar milli ekonomiye kazandırılması durumunda vergi alınmayacağı ve inceleme yapılmayacağı da hatırlatıldı. İşte sokakta ‘AF’ olarak anılan vergi barışı düzenlemesinin son dakika detayları;

İlginizi Çekebilir:  Exxen içerikleri internete düştü!

Öğrenim kredisi, prim, emlak, taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi birçok kalemde bulunan 4 milyon vatandaşın beklediği yapılandırma fırsatı başladı.

Milyarlarca borcun faizsiz ödenmesini getiren son dakika düzenlemesine son başvuru 31 Aralık’ta.
Tarihi barıştan yararlanmak için 31 Aralık tarihine kadar başvuruda bulunulması gerekiyor. Borcunu peşin ödeyenlerin gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecek.

Vergi borcu yapılandırma son dakika detayları: KYK, SGK, MTV, Vergi borç yapılandırma başvurusu e-Devlet ile nasıl yapılır, faizler silindi mi?

500 MİLYARLIK BORCUN BARIŞI BAŞLADI

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunun anaparasını ödeyenden gecikme faizi alınmayacak. Bağ-Kur prim borcu olanların sigortalılık süresi dondurulacak. Örneğin, 2008 yılından bu yana bin 200 lira anapara borcu olan borcunu peşin öderse 3 bin 580 lira faiz borcu yerine 818 lira ödeyecek. Toplam 500 milyar liralık vergi, prim ve diğer alacakları, istihdama yeni teşvikleri içeren yasal düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yaptı.

YAPILANDIRMA HANGİ DÖNEM BORÇLARI KAPSIYOR, NE ZAMANA KADAR BAŞVURULACAK?

Yapılandırma 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2020’ye kadar ilgili kuruma başvuruda bulunması gerekiyor.

YAPILANDIRMA LİSTESİNDE HANGİ BORÇLAR YER ALIYOR?
Gelir, kurumlar, KDV, ÖTV, MTV, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileri, ceza ve gecikme faizleri, prim borçları, köprü ve trafik cezaları, öğrenim kredisi borcu, kamunun kira alacakları, TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları ile orman köylülerinin kredileri…

İlginizi Çekebilir:  Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

BAĞ-KUR BORCU OLANLAR YARARLANACAK MI?
Bağ-Kur’lulardan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanlar, borçlarını iki ay içinde ödemezlerse veya yapılandırmazlarsa prim borçları silinecek ancak sigortalılıkları da durdurulacak.

EN FAZLA KAÇ TAKSİT YAPILABİLECEK?
Borçlarını taksitle ödemek isteyenler 6, 9, 12 ya da 18 taksiti tercih edebilecek. Katsayı taksit sayısına göre değişecek. Taksit sayısı arttıkça ödenecek rakamlar da artacak. Belediyelerin borçları ise genel bütçe vergi gelirleri payından kesinti yapılmak suretiyle 120 eşit taksitte tahsil edilecek.

Vergi borcu yapılandırma son dakika detayları: KYK, SGK, MTV, Vergi borç yapılandırma başvurusu e-Devlet ile nasıl yapılır, faizler silindi mi?

BAŞVURULAR İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR Mİ?
Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların yapılandırma müracaatları e-devlet üzerinden alınabilecek. Prim borcu olanlar e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden başvurabilir ya da posta yoluyla bağlı bulundukları SGK il müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de yapabilir.

BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Ekranda da yer alan sol menüdeki ödeme ve borç işlemleri ekranına giriş yapılması gerekecek. Burada 7256 sayılı kanun kapsamında ödeme işlemleri menüsüne giriş yapacak olan vatandaşlar, başvurularım ekranına tıklayarak ödeme planlarını seçtikten sonra işlemlerini gerçekleştirebilecek.

VERGİ BORÇLARINDA GECİKME ZAMLARI, FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?
Son dakika haberi kapsamında alınan bilgiye göre Vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme, bazı cezaların tamamının ya da yüzde 50’sinin silinmesi, peşin ödemelerde yüzde 90 indirim, trafik ve diğer idari para cezaları peşin ödenirse yüzde 25 indirim var.

İlginizi Çekebilir:  Survivor 2021 Ünlüler takımı belli oldu
Vergi borcu yapılandırma son dakika detayları: KYK, SGK, MTV, Vergi borç yapılandırma başvurusu e-Devlet ile nasıl yapılır, faizler silindi mi?

PEŞİN ÖDEYENİN AVANTAJI NE OLACAK?
Örneğin; 2008’de 1.200 TL anapara borcu olan bir kişi yapılandırma olmasaydı, ödeyeceği faiz yaklaşık 3.580 lira olacaktı. Bu miktar yapılandırma sonrasında ana para artı 818 lira olarak güncellenebilecek. Bu doğrultuda peşin ödemeyi tercih eden vatandaşlar 3.580 lira faiz yerine 82 lira ödeyebilecek.

İLK TAKSİT NE ZAMAN YATIRILACAK?
Vergi borçlarıyla il özel idarelerine ve belediyelere olan borçların ilk taksiti Ocak 2021’de, SGK’ya olan borçların ilk taksiti de Şubat 2021’de ödenecek. Ödemeler ikişer aylık aralıklarla 18 taksitle yapılabilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69
77 Paylaşım, 69 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz