35
43 Paylaşım, 35 Beğeni

Sağlık Bölümümüzde Bu Hafta Akciğer Kanseri Nedir? Adlı Yazımızı Sizler İçin Hazırladık. Dileriz Bu Konuyu Sadece Merak İçin Okursunuz.

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer vücudun oksijen dengesini sağlayan yaşamsal öneme sahip bir organıdır. Vücudun ihtiyacı olan oksijeni alıp vücuttaki karbondioksitin dışarı atılmasında görevli organımızdır. Akciğerde doku ve hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla akciğer kanseri oluşur. Kontrolsüz çoğalan bu hücreler bulunduğu ortamda büyür ve diğer dokulara sıçrayarak büyük tahribatlara neden olur. Akciğer kanseri küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere iki şekilde ortaya çıkar. Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri: Bu tip kanserin birçok türü vardır. Her tipin kanser hücresi farklıdır. Her kanser hücresi farklı şekilde büyür ve yayılım gösterir. Mikroskopla incelendiğinde anlaşılır. Küçük Hücreli Akciğer Kanseri: Akciğer kanseri olan kişilerin % 15inde küçük hücreli akciğer kanseri görülür. Sigara içen kişilerde görülen bu tip kanser kan yoluyla vücuda hızlıca yayılır.

İçindekiler

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer Kanseri Risk Gurupları

Akciğer kanseri daha çok sigara içen erkeklerde görülür. Erkeklerin sigara içme oranı kızlara göre oldukça fazladır. Yaş faktörü de akciğer kanseri oluşumunda etkilidir. Akciğer kanseri 55yaş üstü bireylerde yaygın olarak görülür. Kanser yapıcı maddelere maruz kalan kişilerde akciğer kanseri görülür. Akciğer kanserinde risk 35 yaşından sonra artar. Her 11 erkekten birisinde akciğer kanseri görülür.

İlginizi Çekebilir:  Uzun Kirpiklere Sahip Olmanın Yolları

Akciğer Kanseri Belirti

Akciğer kanseri belirtileri yerleşim yerine göre değişiklik gösterir. Akciğerin üst kısmında görülen kitler sinirlere baskı yapar. Bu da kol ve omuz bölgesinde ağrılara neden olur. Kişinin sesi kısılır ve göz kapağı düşer. Üst solunum yolunda enfeksiyonlara neden olur. Akciğer kanseri olan birisi nefes alıp verirken harıltılı solunum sergiler. Sürekli nefes daralması yaşar. Öksürükleri giderek kötüleşir ve geçmez. Balgamından kan gelir. İştah kaybeden hasta zayıflamaya başlar. Göğüs bölgesinde ağrılar oluşur. Sesi kısılıp yutkunma güçlüğü çeker. Akciğer kanserinin en belirgin göstergesi inatçı öksürüklerdir. Yüksek ateşin yanında yüz ve boyunda şişlikler oluşur. Baş, kemik ve eklem ağrıları görülür. Hasta halsizlik ve yorgunluk şikâyetlerini çok sık yapar. Akciğer kanseri bazı durumlarda belirti vermeden sinsi ilerleyebilir. Bazı vakalarda akciğer kanseri tesadüfen tespit edilmektedir. Rutin olarak sağlık kontrollerin yapılması erken teşhis için önemlidir. Erken teşhis edilirse tedaviden sonuç almak mümkündür.

Akciğer Kanseri Nedir?
Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara kullanımıdır. Sigara içilen ortamda bulunmak da akciğer kanserine neden olur. Sigara, nargile, puro kullanmak kanser riskini arttırır. Sigara dışında genetik etkenlerde akciğer kanserinde etkilidir. Asbest, radon gazı ve çevre kirliliği de akciğer kanserine neden olur. İçme sularına karışan arsenik maddesi de akciğer kanserinin bir oluşum nedenidir.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelerde Göbek Fıtığı

Akciğer Kanseri Tanısı

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer kanseri tanısı röntgenlerle belirlenir. Kişinin tütün kullanma durumu araştırılır. Ailesinden birisinin kanser olup olmadığı araştırılarak kanserin genetik boyutu araştırılır. Kanserden şüphelenilmesi durumundan balgamdan örnek alınarak tetkikler yapılır. Doktor kanserden şüphelenmesi durumunda akciğerden doku alınarak incelenir. İnce iğne biyopsisi yapılarak kanserli hücreler incelenir. Hastalık organlara sıçramışsa organlardan parça alınarak incelenir. Tanı konulduktan sonra uygun tedavi yöntemi belirlenir. Akciğer kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Akciğer içindeki kanser diğer organlara ve lenflere yayılmadan durdurulur. Lenf bezlerine sıçrayan kanserli hücreler kişiyi 5 yıl içinde ölüme götürür.

Akciğer Kanserinde Görüntüleme Yöntemleri

  • 1-Akciğer grafisi: Hastanın ayrıntılı hastalık öyküsü dinlenir. Fiziki muayene yapılır. İlki yönlü akciğer grafisi çekilir.
  • 2-Bilgisayarlı tomografi (BT): Tümörün boyutu ve bulunduğu yer hakkında bilgi verir. Akciğer kanseri nedeniyle büyüyen lenf düğümlerini gösterir.
  • 3-Manyetik Rezonans görüntüleme (MRI): Manyetik ve radyo dalgaları ile birlikte bilgisayar aracığı ile akciğeri kesitlere ayırıp görüntü elde etmeyi sağlar.
  • 4-Pozitron Emisyon Tomografi (PET): İşlem, kanserli dokularda toplanan şeker molekülüne bağlanmış düşük doz radyoaktif bir madde kullanılarak yapılır.

Akciğer kanseri yaşam süresi

Küçük hücreli akciğer kanserinde sınırlı evre kemoterapiler ile ortalama 14 ile 20 ay arasında sağ kalım süresi sağlanabilirken, yaygın evre denilen ileri evrede sağ kalım süreleri maalesef ki en fazla 9-11 ay kadar olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bedava İddaa Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Akciğer Kanseri 4. Evre Ölüm Belirtileri

Nefes alıp verme oldukça zorlaşır. Solunumda sürekli hırıltı sesi olur.
Öksürük kronikleşmiş bir hale gelir.
Balgam oluşumu artar ve kanlı balgama rastlanır.
İştah kaybı meydana gelir. Buna bağlı olarak hızlı kilo kaybı yaşanır.
Göğüs bölgesinde geçmeyen ağır ağrılar hissedilir.
Seste kısılma.
Yutkunma sırasında güçlük yaşanır.
Öksürük bu evrenin en zor belirtisidir. Sürekli olarak devam eden öksürükler kişinin nefes almasını, konuşmasını ve yemek yemesini zorlar.
Diğer organlar da zarar gördüğü için kişi yatalak bir seviyeye gelebilir.
Akciğer kanserinin son evresinde kişi bakım yardımına muhtaçtır. Kişisel bakımını ve ihtiyaçlarını birinin yardımı ile gerçekleştirmesi gerekebilir.
Son evrede nefes alıp vermek zor olduğu için kişi oksijen cihazına da bağlanabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

35
43 Paylaşım, 35 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz