48
56 Paylaşım, 48 Beğeni

Akıllı Aynalara Hazır Mısınız? Artırılmış gerçeklik, dünyada en çok üzerine konuşulan teknoloji trendleri arasında bulunuyor. Birçok alanda kullanıma giren artırılmış gerçeklik teknolojisi, bir süre önce akıllı telefonlarımıza kadar girmişti. Hızlı gelişen bu teknoloji yakalamak pek mümkün olmasa da, adımlarını bu sefer biraz daha farklı bir yöne çeviriyor. Akıllı ayna ile çok yakında hem evimizde hem de güzellik salonlarında yerini almayı hedefliyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak tasarlanan akıllı ayna; evde, güzellik salonlarında ve berberlerde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu akıllı ayna, hazırlanma sürecimizi çok daha kolay ve interaktif bir hale getirmeyi amaçlıyor. Hayatımız kolaylaştırmaya yarayan bir teknoloji daha!

İçindekiler

Akıllı ayna ne işe yarıyor?

Akıllı Aynalara Hazır Mısınız?

Son birkaç senedir birçok akıllı ayna ya da artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip olan aynalar üzerinde çalışılıyor. Hatta bazı örnekleri karşımıza çıkmaya başlamıştı. Fakat bu projelerin büyük bir kısmı ya prototipi tasarlanmadan ya da piyasaya sürülemeden yok oluyor.

Fransa merkezli firma CareOS’un tasarladığı ve piyasaya sürmeye hazırlandığı akıllı ayna, emsallerinden farklı bazı özellikleri bulunduruyor. Bu ayna, artırılmış gerçeklik teknolojisi ve kişisel asistan Artemis bağlantısına sahip. Bu sayede çeşitli saç tasarımlarını ve yapmak istediğiniz makyajı yapmadan önce ayna üzerinden sanal olarak deneyip, karar verebiliyorsunuz. Bayanların baya ilgisini çekecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir:  Muş'ta köy mutasyona uğramış koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı

Akıllı ayna, artırılmış gerçeklik ile birlikte yüzünüzün tüm hatlarını algılıyor. Verdiğiniz sesli emirlerinizle birlikte veri tabanında bulunan çok sayıdaki saç tasarımlarını daha siz yaptırmadan sanal ortamda deneyebilmenizi sağlıyor. Bu sayede daha kolay ve emin olduğunuz bir karar alabiliyorsunuz. Ama Türkçe dil desteği ile çıkar mı bilemiyoruz. Belki piyasaya sürüldükten bir süre sonra Türkçe dil desteğini de sağlarlar.

Saç tasarım özelliğinin yanında aynı görevi anlaşmalı firmaların makyaj ürünlerinde de kullanabilen teknoloji, bu ürünleri satın almanızı kolaylaştırıyor ve makyajı nasıl yapmanız gerektiğini de ufak derslerle birlikte size öğretiyor.

Akıllı ayna hangi ilginç özelliklere sahip?

CareOS’un akıllı aynasının tek özelliği kullandığı artırılmış gerçeklik değil elbette. Yüz tanıma sisteminin dışında sesli komut özelliğine de sahip olan ayna, temassız bir ara yüze de sahip. Akıllı aynanızda yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi bu temassız arayüz sayesinde aynanıza dokunmadan gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dört boyutlu görselleştirme özelliği bulunan aynanın sisteminde çocuklar için çeşitli oyunlar da bulunuyor. Dört boyutlu görselleştirme, artırılmış gerçeklik ve yüz tanıma teknolojilerini bir arada kullanan oyunlarla birlikte çocuklar diş fırçalama gibi eylemleri eğlenceli ve interaktif bir şekilde yerine getirebiliyor. Bu çocuklarımızı diş fırçalama konusunda eğitebilmek için harika gözüküyor. Ayrıca akıllı ayna, Artemis desteği sayesinde cildinizde ve duruşunuzda var olan ve olabilecek sorunları tespit edip doktorunuza haber verebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Cyberpunk 2077 Sony mağazasından kaldırıldı

Bunların yanında hava durumu kontrolü, notlar, ışık sensörleri gibi akıllı cihazların birçoğunda bulunan özellikler CareOS’un akıllı aynasında mevcut.

CareOS’un Artemis bağlantılı akıllı aynası şimdilik piyasaya sürülmüş durumda değil, sitesinden ön siparişte bulunabiliyorsunuz. Fakat şirket aynalarının ve kişisel asistan Artemis’in yakın bir zamanda tüm dünyaya yayılıp her eve gireceğine inanıyor. 

Peki sizce bu teknoloji nereye doğru gidiyor? Daha hayatımıza nasıl bir teknoloji girebilir? Düşüncelerinizi Merak Ediyor Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DİĞER GÖNDERİLERİMİZ:


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

48
56 Paylaşım, 48 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz