46
54 Paylaşım, 46 Beğeni

Gezilecek yerler serimizin bu bölümünde Ankara da Gezilecek Yerler‘i sizler için sıraladık.

Ankara ülkemizin başkentidir. İç Anadolu Bölgesinde yer alan Ankara şehri bu bölgenin en kalabalık iller arasında 2 Sırada yer almaktadır. 2016 yılı sayımlarından itibaren Ankara’da yaklaşık olarak 4 milyon insan yaşamaktadır. Ankara’da 25 ilçe 1433 mahalle bulunur. İl genelinde nüfus yoğunluğu kilometrekareye 209 kişi düşer. Ankara ülkemizin önemli turizm şehirlerinden birisidir. Ankara gezilecek yer bakımından zengin bir kentimizdir. Hamamönü ,Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Anıtkabir Ankara’da gezebileceğiniz en belirgin yerlerdir. Tatil için Ankara’ya geldiyseniz şu 10 noktayı mutlaka gezmelisiniz:

İçindekiler

1-HAMAMÖNÜ

Ankara da Gezilecek Yerler

Hamamönü Altındağ belediyesi tarafından restore edilip turizme kazandırılmıştır. Gezginler kentin tarihi yüzünü görmek için her yıl Hamamönü bölgesini ziyaret eder. Hamamönü bölgesinde 19 Yüzyılın sivil mimari örneklerini görebilirsiniz. Kültürel etkinlikler için tasarlanan sokaklar, eşsiz lezzet sunan kafe ve restoranları ile konuklarına zengin seçenekler sunan bir turizm bölgemizdir. El ürünlerinin satıldığı pazarlarda otantik eşyalar satın alabilirsiniz. Bölgeyi gezerken Sanat Sokağına ve Mehmet Akif Ersoy Müzesine uğrayabilirsiniz. Bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabrinin bulunduğu Taceddin Dergâhını gezebilirsiniz. Dergâh çıkışında Tahtakale Kahvesinde zengin bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Bu kahvede kumda pişen ünlü Türk kahvesini içebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Şirin Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

2-ANKARA KALESİ

Ankara da Gezilecek Yerler

4 bin yıllık tarihe sahip Ankara Kalesi birçok uygarlık tarafından savunma amaçlı kullanılmıştır. Bu yüzden birçok kez onarılmıştır. Kim tarafından ne zaman inşa edildiği bilinmeyen kale yapılan çeşitli restorasyon çalışmaları sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Kalede yaz mevsiminde festivaller yapılır. Akkale isimli burcunda 1921 ile 1948 yılları arasında Atatürk’ün talebi ile Eti Müzesi olarak faaliyet göstermiştir. Kale çevresinde hediyelik eşya satan birçok dükkân bulunur.

3-ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİ:

Ankara da Gezilecek Yerler

Ankara’nın en önemli müzelerinden birisidir. At pazarı semtinde bulunan müze özgün bir koleksiyona sahiptir. Müzede Mahmur Paşa Bedestenin deve Kurşunlu Handa Paleolitik Çağdan günümüze kadar Anadolu’da var olmuş medeniyetlere ait izler taşır. Müzede bulunan en değerli koleksiyon MÖ 6200 yıllarına dayanan Çatalhöyük kent planının olduğu haritalardır.

4-RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Ankara da Gezilecek Yerler

Kentin sanayiye odaklanmış en kapsamlı müzesidir. 2005 yılında ziyarete açılan müze ilk olarak Damat Rüstem Paşa tarafından 152 yılında inşa ettirilen Çengel Han’da konuklarını ağırlamıştır. 1850 yılından sonra sanayide kullanılan çeşitli araçların koleksiyonu bünyesinde bulundurur. Ankara’da gezilebilecek en eğlenceli müzelerin başında yer alan Rahmi Koç müzesini büyük küçük her yaştan kemsin ilgisini çekebilecek bir yerdir.

İlginizi Çekebilir:  Çanakkale Gökçeada'da Gece Hayatı

5-ANITKABİR

Ankara da Gezilecek Yerler

Ankara’ya gelip de atanın kabrini ziyaret etmeden gitmek olmaz. Ayrıca Ankara’da gezilecek ucuz yerler arısında da bulunan, Anıtkabir her Türk evladının mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir. Anıtkabir üzerinde gözlemevi olarak kullanılan Rasettepe diye anılan Anıttepe bulunur. Anıtkabir’i gezmeden Atatürk’ü anlamak ve milli mücadele döneminde yaşanan sıkıntıları hissetmeniz mümkün değildir. Atatürk’ün bal mumu heykeli, çalışma masasında Atatürk’ün bal mumu heykeli gerçek gibi görenleri şaşkına çevirir. Anıtkabir’i çoluk çocuk ailecek gezebilirsiniz.

6-ETNOGRAFYA MÜZESİ

Ankara da Gezilecek Yerler

Atatürk öldüğü zaman ilk olarak etnografya müzesine getirildi. Anıtkabir aktif oluncaya kadar yaklaşık 1 yıl atanın naaşı bu müzede kaldı. Etnografya müzesinde Türk sanatının ve Selçuk kültürünün çok önemli örneklerini bulabilirsiniz. Kurtuluş savaşı yıllarında Cuma namazlarının kılındığı Altındağ’daki Namazgâh tepesi 1930 yılında inşa edilmiştir.

id="h-7-haci-bayram-cami-i">7-HACI BAYRAM CAMİİ

Ankara’da gezilecek kapalı yerler

Mimar Mehmet Bey tarafından 1427 yılında yapılan Hacı Bayram Camii Ankara’nın Ulus bölgesinde yer alır. Dış duvarı taş tuğla ile örülü olan Hacı Bayram Caminin hemen yanında Hacı Bayram Veli Türbesi bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Menemen Gezilecek Yerler Nelerdir

8-AUGUSTUS TAPINAĞI

ankara gezileri

Gatya hükümdarı Amintos oğlu Kral Pylamenes tarafından MÖ 25yılında inşa edilmiştir. Görülmeye değer bir tapınaktır. Ankara gezisi sırasında mutlaka bu tapınağa uğrayıp zaman makinesine binip geçmişe gidebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

46
54 Paylaşım, 46 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz