47
55 Paylaşım, 47 Beğeni

Türkiye’de gezilecek yerler serüvenimizin bu bölümünde sizlere Antalya da gezilecek yerler listesini hazırladık…

Antalya ülkemizin Akdeniz bölgesinde yer alan güzide bir şehridir. Ülkemizin en kalabalık 5Şehri olan Antalya’nın yaklaşık 2,4 milyon nüfusu vardır. İlin yüz ölçümü 21 bin kilometrekaredir. İlde kilometrekareye 115 kişi düşmektedir. Antalya’nın 19 ilçesi bulunur. Antalya’da 2 adet havalimanı vardır. Ülkemizin en önemli turizm şehirlerinden birisidir. Birçok dünya ülkesi Türkiye’yi bilmemesine rağmen Antalya’yı bilmektedir. Tatil mekânı olarak Antalya’yı seçtiyseniz şu 8 noktaya mutlaka uğramalısınız:

İçindekiler

1-KALEİÇİ

Antalya Da Gezilecek Yerler

Kente gelenlerin en çok uğradığı yer Murat paşa ilçesinde bulunan Kaleiçi’dir.Denize açılan sokakları ve Osmanlı’dan günümüze ulaşan görkemli evleri yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken mekanların başında yer alır. Tarihi bölgeyi dolaşırken Sunan İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Hadrian Kapısı ve Yivli Minareyi de görebilirsiniz.

2-HADRİAN KAPISI

antalya turistik yerler

Roma İmparatoru Hadrianus tarafından M.Ö 130 yılında inşa edilen kapı Antalya’nın antik dönemini yansıtır. Kaleiçi yakınında yer alan kapı üzerinde heykeller zamanla kaybolmuştur. Latince yazılan kitabe varlığını korumaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Ankara da Gezilecek Yerler Listesi

3-YİVLİ MİNARE

antalyada gezilecek yerle

İslam dönemini ilk örneği olan Yivli Minare Bizans Kilisesinin camiye çevrilmesi ile oluşmuştur. 13 Yüzyılda Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat emri ile inşa edilmiştir. Arka kısmında bulunan Külliyenin dışı firuze renkli çinilerle süslenmiştir. Şehrin en özel sembolü haline gelmiş olan 8 yivli minare turunuzu bitirdikten sonra dilerseniz güzel sanatlar galerisi olarak ziyaretçilerini karşılayan, Zincirkıran Türbesine de uğrayabilirsiniz.

4-DÜDEN ŞELALESİ

Antalya Da Gezilecek Yerler

Kent merkezine 10 km uzaklıkta yer alan Düden Şelalesi Düdenbaşı denilen yerden yüzeye çıktıktan sonra 2 kola ayrılır. Bu 2 koldan birisi olan Yukarı Düden olarak adlandırılan kısımda zengin bitki örtüsü bulunur. Restoran, kafe ve hediyelik eşya satan dükkânlar şelalenin yukarı kolunda yer alır.

5-ANTALYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Antalya Da Gezilecek Yerler

Antalya ilinin Konyaaltı bölümünde yer alan Antalya Arkeoloji Müzesi1922 yılında Süleyman Fikri Erten tarafından kurulmuştur. Kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Arkeoloji müzesinde 5 bine yakın eser sergilenir. Çevredeki antik yerleşim yerlerinden getirilen eserler bu müzede sergilenir.

6-ANTALYA KURŞUNLU ŞELALESİ

Antalya Da Gezilecek Yerler

Kurşunlu şelalesi 1986 yılında tabiat parkı statüsüne alınıp koruma altına alınmıştır. Orman örüntüsü ile çevrelenen 2 kilometrelik vadi içinde yer alan Kurşunlu Şelalesini her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Antalya-Isparta yolunun 24Kilometresinde yol ayrımından 7 kilometre içeride bulunan şelale doğal güzelliği ile görülmeye değer yerlerden birisidir. En yüksek 18 metreden akan 7 küçük şelaleden oluşan Kurşunlu Şelalesini büyüleyici bir görüntüsü vardır. Şelale civarında yer alan restoran, kafe ve hediyelik eşya satan dükkanlarda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Düden şelalesi gibi Kurşunlu şelalesinde de resim çektirmek ziyaretçilerin en büyük tutkusudur.

İlginizi Çekebilir:  Olympos Antik Kenti Antalya

7-HAYVANAT BAHÇESİ

Antalya Da Gezilecek Yerler

Antalya Hayvanat bahçesinde 100 türden 856 canlıyı görmeniz mümkündür. Hayvanat bahçesi Kepez altı Piknik alanı içinde faaliyet göstermektedir. Çocuklu aileler tarafından büyük ilgi gösterilen hayvanat bahçesinin temeli 1989 yılında atıldı. Yapay ve doğal su kaynakları ile zenginleştirilen bölgede piknik yapabilirsiniz.

id="h-8-karaali-o-lu-parki">8-KARAALİOĞLU PARKI

Antalya Da Gezilecek Yerler

Falez üzerine kurulan ve muhteşem bir manzarası olan Karaalioğlu parkı 1940 yılında Vali Haşim İşcan tarafından kurulmuştur. 7000 metrekare alanı kaplayan park bölge halkı tarafından en sık ziyaret edilen mekanların başında yer alır. Rengârenk ağaçların ve çiçeklerin yer aldığı parkta geniş bir yürüyüş parkuru bulunur. Özellikle akşam saatlerinden eşsiz manzaralar yakalayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

47
55 Paylaşım, 47 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz