35
43 Paylaşım, 35 Beğeni

Avustralya Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dünya nüfusu arttıkça salgın hastalıklar da hızla artıyor ve önü geçilemez hale geliyor. Bu salgın hastalıklar da genellikle virüslerle yayılıyor. 2009 yılında Avustralya’da başlayan ve dünyaya yayılan Aussie (Avustralya) gribi de bu salgın hastalıklarda önemli bir örnektir.

Avustralya’da başladığı için bu ismi almış ve İngiltere ile sık seyahat halinde olunduğu için sonrasında orada yoğunlaşmıştır. Bu virüsün bilimsel adı H3N2’dir. İnfluenza denen bu virüs milyonlarca kişiyi öldürebilecek potansiyelde kendini en ölümcül salgın olarak duyuran virüstür.

İçindekiler

Avustralya Gribi Nedir? Avustralya Gribinin Belirtileri

Günümüzde karşılaştığımız Covid19 virüsü örneği gibi influenza virüsü de çok hızlı yayılıyor ve aynı gribe benziyor. Belirtileri soğuk aylarda geçirdiğimiz hastalıklara benziyor. Bu yüzden fark edilip önlem alınması zorlaşıyor.

  • Yüksek ateş
  • Öksürük
  • Kusma
  • Yorgun düşme
  • Kas ve eklem ağrıları

İştahsızlık gibi hepimizin iyi tanıdığı belirtileri göstermektedir. Hastalık geçmeyip gelişirse zatürre gibi öldürücü etkilere kadar gidebiliyor ve soğuk aylardaki gripten daha uzun sürebiliyor.

Avustralya Gribi Nedir?
Avustralya Gribi Nedir?

Avustralya Gribi Nasıl Bulaşır?

Özellikle büyükşehirlerimizde nüfus oldukça fazla ve insanlar kalabalıklar halinde dolaşıyorlar. Böylece virüsün yayılması da oldukça kolaylaşıyor. Aussie gribi de bildiğimiz gripler gibi genellikle salgıladığımız sıvıların yayılmasıyla bulaşıyor.

İlginizi Çekebilir:  İkametgah adresi değişikliği nasıl yapılır?

Örneğin hapşırma, öksürme, tıksırma, konuşurken yayılan tükürükler virüsün kolaylıkla yayılmasını sağlayan yollardandır. Özellikle bünyesi hassas çabuk hastalanan insanlar yaşlılar çocuklar ve hamileler daha sıkı önlem almalılar.

Avustralya Gribi Tedavisi ve Korunumu

10 yıl öncesinde insanlığın en ölümcül salgını olarak bahsedilen aussie gribinden korunmanın en sağlıklı yolu kalabalıktan uzaklaşmaktır fakat bunu milyonlarca insanların yaşadığı şehirlerde yapmak oldukça zordur. Yine de tedbirler her zaman alınmalıdır. Öncelikle temizliğimize dikkati kat kat arttırmalı; özellikle de ellerimizi sık sık yıkamalıyız, hapşırırken öksürürken mesafemizi korumalı, karşımızdakinin de bunu yaparken dikkat etmesini söylemeliyiz, kalabalık yerlerden (özellikle toplu taşıma) uzak durmaya çalışmalıyız, açık havanın olduğu ortamlarda bulunmayı tercih etmeliyiz, yeterince güvenlikli olabilmek için maske takmak da hayat kurtaracaktır.

Bu ve benzeri tedbirlerle hem kendinizi hem de çevrenizi koruyabilirsiniz. Kesin bir şekilde tedavisi bulunamamıştır, genellikle bunun için grip aşılarına başvurulmuş olumlu sonuçlar alınabilmiştir.

Avustralya Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

35
43 Paylaşım, 35 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz