50
58 Paylaşım, 50 Beğeni

Batı Karadeniz’in İncisi Yedigöller

Yedigöller Milli Parkı, yemyeşil görüntüsü ve dört mevsim doğanın dönüşümünü muhteşem bir şekilde gözler önüne seren, çarpıcı renk değişimleriyle Türkiye’nin nefes kesen manzaraya sahip. Bolu denilince aklımıza ilk gelen yerlerden birisi olan yedigöller milli parkı, Bolu kent merkezinin yaklaşık 42 km kuzeyinde, Zonguldak’ın güneyinde, engebeli bir yörede, 1.642 hektarlık bir alanda bulunuyor.

Batı Karadeniz de bulunmakta olan bu milli park, yedi adet irili ufaklı doğa harikası bir yer. Heyelan gölü ve zengin bitki örtüsünün yarattığı ekosisteme sahip bir yer. 1965’ten bu yana milli park statüsünde. Bölgede heyelanlarla oluşmuş göller, orman denizini andıran muhteşem bitki örtüsü, gündelik yaşamınızda ki tüm olumsuz etkilerden arındırmak için muhteşem bir atmosferi var.

Yedigöller Milli Parkı, Bolu ilini sınırları içerisinde yer alan, her mevsimi doğanın tüm güzelliklerini cömertçe sunan doğa harikası diyebiliriz. Bolu’nun en önemli markalarından biri olan milli park, gerçek anlamda şaheser bir yer.

Batı Karadeniz Bölgesinin oldukça engebeli bir yöresinde bulunmakta olan milli parkta irili ufaklı göller bulunmakta. Yürüyüş yolları, konaklama tesisleri ve bolca mis gibi temiz hava var. Büyükgöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Seringöl, Deringöl, Sazlıgöl, İncegöl olmak üzere 7 göle sahip olan park Yedigöller ismini bu göllerden almaktadır.

Bu 7 göller aralarında yaklaşık 100 metre yükselti farkı olan bu yer, iki plato üzerinde yer almaktadır. Ortalama olarak 780 metre yükseklikte olan göllerin en büyüğü ve en derin yerine sahip olan Büyük göldür.

Türkiye‘de ilk alabalık üretme istasyonu 1969’da Büyükgöl’de kurulmuştur, Yedigöller’de canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amacıyla kullanılmaktadır.

Bolu Tabiat Parkı

Toplamda 1.642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller, 1965 yılından bu yana milli park olarak tescillemiş ve koruma altındadır. Kuzeyden, güneye 1.500 metre mesafede doğal yollarla oluşmuş sıralan göllerden oluşuyor.

İlginizi Çekebilir:  Olympos Antik Kenti Antalya

Yedigöller milli parkı sınırları içerisinde bulunan, köyyeri mevkiinde Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu kalıntılar bu gölgenin eski dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir.

Çok sayıda bitki türünü içeren bu park, Türkiye’nin en özel, karışık doğal ormanlarını barındırmaktadır.

Başlıca ağaç türleri olan:

 • Kayın
 • Gürgen
 • Meşe
 • Kızılağaç
 • Akçaağaç
 • Karaağaç
 • Titrek kavak
 • Sarı ve kara çam
 • Köknar
 • Fındık
 • Ihlamur ve dişbudak

Ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdeli olmalarıyla biliniyor. Porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri de bu milli parkta yaşamaktadır.

İçindekiler

Yedigöller Hakkında Bilgi

Yedigöller Batı Karadeniz’in gözdesi, Zonguldak, Düzce ve Bolu İllerinin üçgeninde yer alıyor. Yedigöller ile ilgili gerek duyacağınız ulaşım, nereleri gezmeliyiz, gezmeye gitmek için en uygun zaman ne zaman, konaklamak için yer var mı? yapılacak aktiviteler gibi işinize yarayacak bilgileri sizler için listeledik.
Dilerseniz yazımıza devam ederek onlara da göz atabilirsiniz…

Yedigöller Gezilecek Yerler

Yedigöller’e Mengen tarafıdan gelecekseniz eğer, Büyükgöl’den gezmeye başlamalısınız. Bolu tarafından geliyorsanız ise Seyir terasından ormanın güzel renklerini izleyip, rotanızı göllere doğru çevirmenizi öneririz.

Kapankaya seyir terası

Bolu’dan geldiğinizi düşünürsek eğer virajlı yolların sonunda karşınıza çıkacak güzellik. Rakım 1298 metre, sonsuz orman örtüsü ise benzersiz bir görüntü. 90 basamak biraz yorucu olabilir ama bence gerçekten çıkmaya değer. Panoramik manzarası olan terastan Büyükgöl, Deringöl, Nazlıgöl, tüm güzelliğiyle karşınızda olacak. Terasa giden yol üzerinde bolca çay içerek içinizi ısıtacak mekanlarda bulunuyor.

Atmaca Seyir Terası

Kapankaya’nın sadece bir kaç dakika ötesinde. Kapankaya’nın yanında biraz sönük kalmış olsa da bu seyir terasını da çok seveceğinize eminim. Birkaç dakika dinlenip mis gibi havayı içinize çekmek, dev ağaçları seyretmek, doğanın renk geçişlerini görmek büyük bir zevk verecektir sizlere.

İlginizi Çekebilir:  Antalya Da Gezilecek Yerler Listesi

Anıtçam

Atmaca Seyir Terası’ndan bir iki kilometre ilerisinde yolun biraz iç kısmında kalmakta. 5 asırlık bu koca ağaca ahşap platformlardan yürüyerek ulaşılabilmekte. Karaçam Ağacı 30 metre boyu ve 5,5 metre gövdesiyle tam bir anıt gibi 500 yıldır orada durmakta.

Anıtçam’dan 4 kilometre sonra artık Yedigöller’desiniz.

İncegöl

(Uzungöl) ilk durağınız. Göl adını aldığı gibi uzun ve dar. Çevresi tamamen ağaçlarla kaplı, önünde ahşap bir platform var. Bu platforma çıktığınızda görünen göl manzarası muhteşem. Hem doya doya bakmak, hem de fotoğraf çekmek için muhteşem bir yer. Sonrasıda istikametimiz Sazlıgöl.

id="h-sazl-g-l">Sazlıgöl

İncegöl’ün yakınında bulunmakta. Etrafındaki sazlıklarda almış ismini. 6000 metre2 genişliğinde bulunuyor. Yemyeşil, berrak bir suyu var ve güneşin altında inanılmaz güzel görünüyor. Ancak diğer göllere göre biraz daha sakin gelebilir.

Geyik Üretme İstasyonu

İncegöl ve Sazlıgöl arasında bulunan bir patika yoldan ulaşılıyor buraya. Gitmeden arayarak teyit ettirin ki, bazen geyikler orada olmayabiliyorlar.

Nazlıgöl

Sazlıgöl’ün karşı tarafında, birkaç adım ileride karşılaşıyoruz Nazlıgöl ile. Çevresi kampçıların uğrak yerlerinden bir tanesi. Çok huzurlu, doğası, renkleri, kuş cıvıltıları gerçekte müthiş. Nazlıgöl’ün etrafı diğer yerlere göre yürümek için daha elverişli. Sosyal medya hesaplarınız için birbirinden güzel, ilgi çekici fotoğraflar çekebileceğiniz güzel bir yer.

Kurugöl

Nazlıgöl’ün hemen yanında bulunuyor, adından da anlayabileceğiniz gibi kupkuru. Yağmur suları ile ve Nazlıgöl’den eğer su taşarsa bunlarla biraz içerisinde su oluşuyor.

Deringöl

Nazlı gölden şelaleye çıkmayıp dümdüz devam ettiğinizde hemen karşınızda beliriveriyor. Avcıların tercih ettiği bir göl, bir tarafından Büyükgöl’e bağlı. Deringöl’ün çevresi kamp yapmak için uygun. Tam bir huzur var.

Büyükgöl

Deringöl’ün hemen karşında, birkaç adım ilerisinde. Milli parkın en büyük gölü olmakla birlikte tam 25.000 metrekarelik bir alana sahip. En derin noktası 16 metre. Hayranlıkla gözlemleyeceğiniz bir göl burası. Ağaçların sudaki yansıması, renkler, sesler çok etkileyici gelecektir sizlere. Etrafında ahşap piknik masaları bulmak mümkün. Ayrıca teras da var.

İlginizi Çekebilir:  Menemen Gezilecek Yerler Nelerdir
Pier on Yedigöller lake in autumn with colorful background

Seringöl

Büyükgöl’e çok çok yakın bir yer. Derinliği yaklaşık 2.5 metre olan Büyükgöl’den sonra burası sizlere küçük gelebilir. Mengen tarafından gelenlerin başlangıç noktasıburası.

Tabela ile bilgilendirme sistemi gayet yeterli. Tabelaları takip ederek isteğiniz yere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. İsterseniz Piknik, dinlenme, fotoğrafçılık, kampçılık gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Böyle bir olanağınızda mevcut.

Yedigöller Milli Parkına Ne Zaman Gidilmelidir

Bu sorunun cevabı aslıda sizde. Herkes farklı mevsimleri sevebilirler. Güzel fotoğraflar yakalamak için mi gitmek istiyorsunuz? yoksa Kamp yapmak için mi, trekking için mi? her biri için uygun zaman değişmekte. Tabii ki Yedigöller’de her mevsimin tadı güzel. Sadece gezmek tadını çıkarmak istiyorum derseniz yılın dört mevsimi gitmenizi tavsiye ederiz. Ama illaki bir öneri istiyorsanız eğer sonbahar ve yaz.

Yedigöller Milli Parkı Konaklama

Yedigöller’in muhteşem doğasında, birkaç saat geçirmenin dışında bir kaç gün kalmak isterseniz, konaklama alternatiflerini gözden kaçırmayın derim. Göl çevresinde konaklayabilmek için iki seçenek var: Çadır kurup kamp hayatını yaşamak, ya da milli parkta içinde yer alan bungalovlarda kalmaktır. Benim tercihim daima bungalovlar olurdu.

Yedigöller Bungalov Evleri

yildiztakipci.com


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

50
58 Paylaşım, 50 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz