1
1 Beğeni
paintball-boya-topu-nasil-yapilir
paintball-boya-topu-nasil-yapilir

Boya Topu Nasıl Yapılır?

Paintball silahlarında cephane olarak kullanılmakta olan boya topları aslında küre şeklinde jelatin kapsüllerdir ve polietilen glikol, diğer suda çözünür zehirsiz maddeler ve boya içerir. Boya toplarının kalitesi topun kabuğuna kırılganlığına, şeklinin istenilen yuvarlaklıkta olup olmadığına ve dolgusunun kalınlığına göre değişebilmektedir.

İyi kalitedeki toplar harikulâde küre şeklindedir, vuruş anında patlamalarını garanti altına almak için çok ince kabuklu üretilmektedirler ve oyun sırasında saklanamayan veya çıkartılamayacak kadar kalın, parlak ve renkli dolguya sahiptirler. Yüksek kalitedeki boya toplarına mısır nişastası, metallik pullar eklenir. Bu sayede her şekilde arka plan rengi kolayca seçilebilen, parlak, kalın ve çıkartması zor renkli izler bırakır.

Günümüzde kullanılmakta olan hemen hemen tüm paintball topları çevreye zarar vermeyen toprakta çözünebilen niteliktedir. Boya toplarının yapımında kullanılmakta olan tüm maddeler yenilebilir kalitede ve insan sağlığına, çevreye zararsız ürünlerdir. Üreticiler ile dağıtıcılar geçmiş yıllarda geleneksel yağ bazlı boyalar ile sıkıştırılmış karbondioksitten kullanıcı ve çevre dostu su bazlı boyalara ve sıkıştırılmış havaya geçiş yapabilmek için fazlasıyla çaba sarf ettiler. Yapılan gelişmeler sonucu bugün kullanılan çevre dostu boya topları ortaya çıktı. Boya topları 0.50” (50 kalibre) ve 0.68” (68 kalibre) gibi farklı farklı boyutlarda olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Korsan Saldırısına Uğrayan Türk gemisi Limana Demirledi!

Paintball Nedir?

Paintball, insanların bireysel veya takımlar halinde rakiplerini yenebilmek adına yarıştıkları bir spordur. Daha genel bir tanımla karşılıklı iki takımın çeşitli senaryolar ile birbirlerine karşı oynamakta oldukları bir grup oyunudur. ‘’Paint’’ ve ‘’Ball’’ kelimelerinin birleşimi ile meydana gelmiş olan bu İngilizce kökenli kelime ‘’Boya topu’’ anlamına geliyor. Ancak uluslararası platformlarda ve paintball adını almış olarak oynanan tüm dünya ülkelerinde de bu isimle tanımlanmaktadır.

Paintball’un Kullanım Amaçları Nelerdir?

Oyunu oynayan kişiler paintball tabancaları ile fırlatılan içi suda çözünebilen boya ile dolu jelatin kapsüllerle rakiplerini vurarak oyunda ilerlerler. Paintballlar zehirsiz, zararsız ve çevre dostudur. Suda çözünebilen polimerden yapılmıştır. Oyun genel olarak düzenli gerçekleştirilen yarışma organizasyonu, turnuva, profesyonel takımlar veya oyuncular seviyesinde profesyonel bir spor halinde oynanmaktadır. Paintball’un teknolojisi silahlı kuvvetler, polis emniyet güçleri ve paramiliter güvenlik kurumları tarafından eğitimsel amaçlı ve önemli toplumsal olaylarda veya bazı şüpheliler üzerinde ölümcül olmayacak şekilde müdahale etme aracı olarak da kullanılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
nefret nefret
0
nefret
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
1
Aşk
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı