53
60 Paylaşım, 53 Beğeni
Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Soğuk havaların gelmesiyle birlikte cildine önem verenler için cilt bakımı önem kazanmaktadır. Kış aylarında cildin nemlenmemesi kuruluğa sebep olarak ciltte kırışıklara yol açmaktadır. Soğuk havalarda, kış aylarında cilt bakımı için önerilerimizi uygulayarak daha canlı cilt bakımına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Kışın Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Adlı Konumuza da Göz Atabilirsiniz.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? İşte Gerekenler:

TEMİZLİK: Yüzünüzde ve vücudunuzda kremli veya yağlı sabunlar, jeller kullanarak cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz.

NEMLENDİRME: Yüzünüze ve deri tipinize uygun olan (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) nemlendiriciler banyo sonra uygulanılarak  kuruluğa engel olunması sağlanır. Nemlendiricileri sık sık kullanabilirsiniz.

PEELING: Deri tipinize uygun olan glikolik asit, retinoik asit veya salisilik asit içeren jel, krem veya maskeler kullanarak ölü deri tabakası yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

GÜNEŞ KORUMASI: Kışın birçok kişi güneş korumasından kaçıyor ancak kışın güneş koruması devam ettirilmelidir. Özellikle karlı havalarda karın yansıması nedeniyle güneşin etkisi artmaktadır. Kışın ve yağmurlu havalarda bile güneş açtığında ışığa duyarlı ciltler en az SPF: 15–30 arası sprey, krem veya losyon formlarındaki koruyuculardan kullanmalıdırlar.

İlginizi Çekebilir:  İkametgah adresi değişikliği nasıl yapılır?

ANTİ-AGING: Retinoik asit, glikolik asit, askorbik asit ve peptidler, krem, serum, maske şeklinde uygulanmalı; sistemik olarak antioksidan vb. gerekli maddeler kapsül veya tablet formlarında alınmalıdır.

EL BAKIMI: Soğuk havalarda gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri daha sık uygulanmalı, el sabunları kremli veya yağlı olmalıdır.

AYAK BAKIMI: Kış günlerinde kalın çoraplar, bot, çizme içinde uzun süre kalan ayaklara salisilik asit ve üre içeren krem ve pomadlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Ayrıca mantar öldürücü maddelerin sprey, pudra, köpük, krem şeklinde uygulanması, mantar enfeksiyonlarına karşı ayakları korumaktadır.

SAÇ BAKIMI: Saçları soğuk hava ve çevre kirliliğinden korumak için yumuşak şampuanlar ve saç kremleri uygulanması, saçları – tırnakları güçlendiren biotin, çinko, demir kullanılması kışın özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur.

TIRNAK BAKIMI: Tırnaklar da soğuk havalarda daha çok kırılmakta ve incelmektedir. El kremleri, tırnakları korumak için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle tırnak koruyucu kremlerin düzenli kullanılmasına dikkat edilmelidir.

BESLENME: Beslenme de deriyi korumak için dikkat edilmesi gereken bir faktördür. A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum alımı yanında zayıflama diyetlerinin abartılmaması ve yağ, karbonhidrat kısıtlamasının dozunda yapılması önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

53
60 Paylaşım, 53 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
1
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz