0
pediatrik endokrinoloji bölümü olan hastaneler
pediatrik endokrinoloji bölümü olan hastaneler

Çocuk Pediatrik Endokrinoloji Nedir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte gününüz modern tıbbı da gelişim gösteriyor. İnsan sağlığının ve vücudunun bilinmezlerinin gün geçtikçe bilim ışığında açığa çıkması, yeni uzmanlık alanları da beraberinde getiriyor. Çocuk Pediatrik Endokrinoloji birimi ise bu alanlardan sadece bir tanesi oluyor.

Pediatri kelime anlamı ile çocuk, bebek alanında uzmanlık anlamı taşımaktadır. Endokrinoloji ise hormonlar ile ilgilenen bilim dalının adıdır. Bu alanda çalışan hekimler hem çocuk hastalıkları hem de hormonların kimyası, hormon hastalıkları alanında uzman kişilerdir.

Çocuk Pediatrik Endokrinologlar Nasıl Bir Eğitim Almaktadır?

Bu alanda sağlık hizmeti veren hekimler tıp fakültesini bitirdikten sonra Çocuk Hastalıkları ihtisasını tamamladıktan sonra üzerine birde Endokrinoloji yan dal eğitimi almaktadır. Erişkin bireyler için zaten var olan Endokrinoloji bölümü bebek ve çocuklarda daha önemli ve farklı bir yere sahip olduğundan böyle bir ihtiyaç ve bilim dalı olmuştur. Çocukluk çağlarında gelişen hormon bozuklukları doğru ve zamanında tedavi edilmez ise bireyin gelecek tüm hayatını etkileyebilir. Bu sebeple ayrıca işlenmesi, ilgilenilmesi gereken bir alandır.

İlginizi Çekebilir:  Xiaomi Mi 11 tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Çocuk Pediatrik Endokrinoloji Hangi Hastalıklara Bakmaktadır?

Sağlık Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı tanım ile kişinin bedenen, ruhen ve sosyal açıdan tam bir iyilik halinde olması şeklindedir. Gelişim çağında salgılanmaya başlanan hormonlar insan bedeninde ve sağlığında önemli rol oynamaktadır. Bu mekanizmanın sağlıklı işlemesi için birçok etken vardır. Hormon fizyolojisinde meydana gelen herhangi bir problem bireylerin sağlığının hem bedenen, hem ruhen, hem sosyal açıdan bozabilmektedir.

Bir insanın doğduğu andan itibaren beden gelişimi hormonlar ile ilgili bize bilgi verebilmektedir. Örneğin gelişmeyen bir bebekte hormon bozukluğu düşünebilir. Yine gelişim çağında gerçekleşen boy kısalığı, aşırı boy uzunluğu, kemik gelişiminin yaşıtlarından geri olması veya fazla obez olması bu hastalıkların arasında sayılabilir.

Ergenlik ise bir insan hayatının en hassas ve en önemli dönemi iken; ergenlik döneminde gerçekleşen bazı bozuklukların dikkatle yine bu alan altında incelenmesi gerekiyor. Ergenliğin erken veya geç gerçekleşmesi pediatrik endokrinolojinin tedavi alanındadır. Bu bozuklukların dışında erişkin bireylerde görmeye alışık olduğumuz, troid, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde de Pediatrik Endokrinoloji devreye girer.

İlginizi Çekebilir:  Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
nefret nefret
0
nefret
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı