50
58 Paylaşım, 50 Beğeni

Corona Virüsü Neden Ortaya Çıktı? Koronavirüsler, farklı virüslerden oluşan büyük bir ailedir. Bazıları insanlarda soğuk algınlığına neden olur. Diğerleri yarasalar, develer ve sığırlar dahil olmak üzere hayvanları enfekte eder.

31 Aralık 2019’da, Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin ofisi, Doğu Çin’in 11 milyonun üzerinde nüfusa sahip bir şehri olan Wuhan’daki bir dizi zatürree vakasının ardında önceden bilinmeyen bir virüsün ilk raporlarını duydu.

Başlangıçta Çin ile sınırlı bir salgın olarak başlayan şey, şimdi gerçekten küresel bir salgın haline geldi. Çin hükümeti ilk salgına, Wuhan ve yakın şehirleri ve Hubei eyaletini kabaca 50 milyon insanı kapsayan bir karantina altına aldı.

İçindekiler

Corona Virüs Nereden Geldi?

Corona Virüsü Neden Ortaya Çıktı? Açık hava “hayvan pazarlarından” birinde insanlara sıçradı. Müşterileri de öldürülen virüs hayvanlar da dahil olmak üzere her canlıda barınabilir.

Bazı hayvan pazarlarda kobralar, yaban domuzları ve rakun köpekleri gibi vahşi veya yasak türler satılır. Kalabalık koşullar, farklı hayvanlardan gelen virüslerin genleri değiştirmesine izin verebilir. Bazen virüs o kadar değişir ki insanlar arasında bulaşmaya ve yayılmaya başlayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Avustralya Gribi Nedir?

Bu nedenle, Çin’deki bazı pazarlarda yasa dışı olarak satılan pullu karıncayiyenler olarak da adlandırılan pangolinlere erken şüphe düştü. Pangolinleri enfekte eden bazı Corona virüsler benzer özellikler barındırıyor .

Bu virüsün bir insandan diğerine bulaştığı anlamına geliyordu. Tüm dünyada yayılan bu virüs insanların farkında olmadan Corona virüsü yakalanıp başka insanlara geçirdiği anlamına geliyor. Dünya çapında artan bu bulaşma, şu anda bir pandemi grubuna yükseldi.

Corona Virüsün Evrimi

Bilim adamları ilk olarak 1965’te bir insan Corona virüsü tanımladılar. Soğuk algınlığına neden oldu. Bu on yılın sonunda, araştırmacılar bir grup benzer insan ve hayvan virüsü buldular ve onları taç benzeri görünümlerine göre adlandırdılar.

Yedi Corona virüs insanları enfekte edebilir. SARS’a neden olan 2002’de güney Çin’de ortaya çıktı ve hızla başka 28 ülkeye yayıldı. Temmuz 2003’e kadar 8.000’den fazla kişi enfekte oldu ve 774 kişi öldü. 2004’teki küçük bir salgın yalnızca dört vakayı daha içeriyordu. Bu koronavirüs ateş, baş ağrısı ve öksürük ve nefes darlığı gibi solunum problemlerine neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Kenarında Kullanılabilecek Saç Modelleri

Corona Virüsün Kökeni Nedir?

Corona virüs yarasalardan insanlara, belki de başka bir hayvana, belki de çiftlik hayvanlarına sıçrayan hayvan kökenli bir virüstür. Ve henüz nerede ve nasıl oluştuğu bilinmese de kabaca hayvanlardan bulaşan bir virüs olduğu biliniyor.

Corona Virüsü Neden Ortaya Çıktı? Corona Virüsü Neden Ortaya Çıktı?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

50
58 Paylaşım, 50 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz