43
51 Paylaşım, 43 Beğeni

Corona Virüsü Nasıl Oluştu? Hepimiz Mutlaka Düşünmüşüzdür!

Dünya tarihinde veba gibi salgın hastalıklar görülmüş. Çok yoğun ölümlerin olduğu salgınlar da yaşanmış. Ama muhtemeldir ki covid -19 gibi tüm dünya geneline bulaşanı, tüm insanlığın hayatını etkileyeni olmamıştır. Pandemi böyle tüm varlığımızı da hala herkesin kafasını meşgul ediyor.

İçindekiler

Komplo Teorileri

Her olay için komplo teorisi üretmeyi seviyoruz. Covid-19 için de birçok teori ortaya atıldı. Virüsün bir biyolojik silah olarak ABD tarafından üretilip Çin’e gönderildiği en çok konuşulan teorilerden biri. Her ne kadar dünya devletleri arasında biyolojik silahların kullanılma ihtimali varsa da ABD salgında en çok kayıp veren ülkelerden biri. Kendi kendine komplo düzenlemesi mantığa ters. Virüsün uzaylılar tarafından gönderildiği ya da düşen bir göktaşı ile uzaydan geldiği gibi fikirler de teoriler arasında.

Corona Virüsü Nasıl Oluştu?

Wuhan Gerçeği

Yeni tip Corona virüsün ilk görüldüğü yer, Çin’in Wuhan Kentindeki bir hayvan ve et pazarı. Genetik olarak yapılan incelemeler ise virüsün kökeninin yarasa olduğunu gösteriyor. Daha önce yarasalarda SARS tipi corona virüs olduğu biliniyor. Yeni tip corona virüsün yarasalar üzerinde mutasyona uğradığı ya da daha önce mutasyona uğrayıp yarasaları konak olarak seçmiş olabileceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  Restoranlar Kaçta Kapanıyor? Restoranlar Hangi Saatler Arasında Açık Olacak?

Ayrıca bir tür yılanla yarasanın etkileşimi ile virüsün ortaya çıkmış olabileceği de düşünülüyor. Çin’deki yeme alışkanlıkları nedeniyle virüsün hayvandan insana geçmiş olduğu konusunda pek kuşku yok artık. Hastalığın Wuhan’da ilk görüldüğü dönemde gerekli karantina kurallarına uyulmaması, uluslararası uçuşların devam etmesi ile virüs başka ülkelere de sıçramış oldu.

Corona Virüsü Nasıl Oluştu?
Corona Virüsü Nasıl Oluştu?

Suçlu Yarasa Çorbası mı?

Virüsün genetiğinde yarasa özelliklerinin olduğu biliniyor. Ancak her şey Çinlilerin yarasa çorbası içmesiyle mi başladı, o konuda kesin bir bilgi yok. Normal şartlarda virüsler yüksek sıcağa dayanamadığı için çorbayla bulaşmış olması beklenmiyor.

Ancak çorbanın hazırlanması sırasında hijyen kurallarına yeterince uyulmaması ya da çorbanın kaynatılmamış olması halinde virüsün çorbadan insana geçmiş olması ihtimali de var. Kesin bildiğimiz bir şey varsa oda yeni tip corona virüsün daha fazla can almaması için özenli ve tedbirli olmamız gerektiği.

Corona Virüsü Nasıl Oluştu?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

43
51 Paylaşım, 43 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz