0
covid-19 nasıl başladı
covid-19 nasıl başladı

Corona Virüsü Nasıl Oluştu? Hepimiz Mutlaka Düşünmüşüzdür!

Dünya tarihinde veba gibi salgın hastalıklar görülmüş. Çok yoğun ölümlerin olduğu salgınlar da yaşanmış. Ama muhtemeldir ki covid -19 gibi tüm dünya geneline bulaşanı, tüm insanlığın hayatını etkileyeni olmamıştır. Pandemi böyle tüm varlığımızı da hala herkesin kafasını meşgul ediyor.

Komplo Teorileri

Her olay için komplo teorisi üretmeyi seviyoruz. Covid-19 için de birçok teori ortaya atıldı. Virüsün bir biyolojik silah olarak ABD tarafından üretilip Çin’e gönderildiği en çok konuşulan teorilerden biri. Her ne kadar dünya devletleri arasında biyolojik silahların kullanılma ihtimali varsa da ABD salgında en çok kayıp veren ülkelerden biri. Kendi kendine komplo düzenlemesi mantığa ters. Virüsün uzaylılar tarafından gönderildiği ya da düşen bir göktaşı ile uzaydan geldiği gibi fikirler de teoriler arasında.

Corona Virüsü Nasıl Oluştu?

Wuhan Gerçeği

Yeni tip Corona virüsün ilk görüldüğü yer, Çin’in Wuhan Kentindeki bir hayvan ve et pazarı. Genetik olarak yapılan incelemeler ise virüsün kökeninin yarasa olduğunu gösteriyor. Daha önce yarasalarda SARS tipi corona virüs olduğu biliniyor. Yeni tip corona virüsün yarasalar üzerinde mutasyona uğradığı ya da daha önce mutasyona uğrayıp yarasaları konak olarak seçmiş olabileceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  Evde Faydalanabileceğiniz 16 Online Eğitim Platformu

Ayrıca bir tür yılanla yarasanın etkileşimi ile virüsün ortaya çıkmış olabileceği de düşünülüyor. Çin’deki yeme alışkanlıkları nedeniyle virüsün hayvandan insana geçmiş olduğu konusunda pek kuşku yok artık. Hastalığın Wuhan’da ilk görüldüğü dönemde gerekli karantina kurallarına uyulmaması, uluslararası uçuşların devam etmesi ile virüs başka ülkelere de sıçramış oldu.

Suçlu Yarasa Çorbası mı?

Virüsün genetiğinde yarasa özelliklerinin olduğu biliniyor. Ancak her şey Çinlilerin yarasa çorbası içmesiyle mi başladı, o konuda kesin bir bilgi yok. Normal şartlarda virüsler yüksek sıcağa dayanamadığı için çorbayla bulaşmış olması beklenmiyor.

Ancak çorbanın hazırlanması sırasında hijyen kurallarına yeterince uyulmaması ya da çorbanın kaynatılmamış olması halinde virüsün çorbadan insana geçmiş olması ihtimali de var. Kesin bildiğimiz bir şey varsa oda yeni tip corona virüsün daha fazla can almaması için özenli ve tedbirli olmamız gerektiği.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
nefret nefret
0
nefret
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak
win win
0
win

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı