56
64 Paylaşım, 56 Beğeni

Enerji Veren 10 Doğal Bitki Çayı Önerisi

İçindekiler

Vücut Direncini Arttıran Bitki Çayları

İlaç kullanımının yanı sıra doğal bitki çayları ile vücut direncini arttırarak enerji kazanımı sağlanabilir. Güne daha dinç ve enerjik başlamanın yanı sıra gün sonunda tüketilen bazı bitki çayları ile günün yorgunluğunu atabilir ve dinç hissetmenizi sağlayabilirsiniz. İşte gün içerisinde vücudumuza gerekli enerji sağlayan 10 doğal bitki çayı tavsiyesi…

1. Biberiye Çayı

Vücut sağlığı bakımından oldukça faydalı olan biberiye, çay olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda biberiye yağı kullanımı ile kas ağrıları en aza indirilmektedir. Sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olan biberiye halsizlik ve depresyona karşı etkili koruma sağlamaktadır. Yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları, bağırsak hastaları, ülser, kan pıhtılaşması, hamile ve emziren annelerin genel durumları ve düzenli kullandıkları ilaç dolayısıyla biberiye tüketmeleri önerilmemektedir. Bu nedenle öncelikle doktordan onay almalılardır.

2. Ginkgo Biloba Çayı

Enerji Veren 10 Doğal Bitki Çayı Önerisi

Halk arasında “Japon eriği” ve  “Mabet ağacı” olarak adlandırılan ginko biloba, kan sağlığı açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Konsantrasyonu arttıran ve hafızayı güçlendiren ginko biloba, halsizlik ve yorgunluğu gidermek için sıkça tercih edilmektedir. Vücut direnci, kan dolaşımı ve çeşitli dolaşım bozuklukları hastalıklarında etkili sonuçlar vermektedir. Ginko biloba tüketimi epilepsi hastalarının yanı sıra hamilelere ve emziren annelere önerilmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  2021’de Vizyona Girecek Aksiyon Filmleri

3. Guarana Çayı

Kafein bakımından oldukça zengin olan guarana, Güney Amerika’da birçok içeceğin yapımında kullanılmaktadır. Guanara bitkisinin tüketimi ile konsantrasyonda ve hafızada artış görülmüştür. Enerji veren ve dinç tutan guarana bitkisi aşırı tüketilmesi durumunda sinirlilik ve uykusuzluk gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. 

4. Ginseng Çayı

Antioksidan özelliğine sahip olan ginseng bitkisi, stresle mücadelede oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Stres nedeniyle hissedilen yorgunluk ve halsizlik tedavisinde kullanılan ginseng, etkili bir tedavi imkanı sunmaktadır. Canlandırıcı özelliği nedeniyle Çin’de sıkça kullanılan ginseng, uzmanlarca önerilen bitkiler arasındadır. 

5. Kuşburnu Çayı

C vitamini bakımından oldukça zengin olan kuşburnu, vücut direncini arttırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Enerji veren bir bitki olan kuşburnu tüketimi uzmanlar tarafından da önerilmektedir

6. Meyan Kökü Çayı

Gün boyunca enerjik hissetmek ve güne dinç başlamak adına bire bir olan meyan kökü, stresin neden olduğu halsizlik ve yorgunluğu ortadan kaldırarak daha dinç ve enerjik hissedilmesini sağlamaktadır. Özellikle kısa süreli enerji veren içecek ve bitki çaylarının yanı sıra uzun süreli etki sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

7. Yerba Mate Çayı

İçerdiği C vitaminleri sayesinde enerji veren ve günlük kullanımda sizler zinde tutacak olan yerba mate çayı kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineraller açısında da oldukça zengindir. Ancak acı tatı sebebiyle pekte tercih edilmemektedir. Yerba mate çayı ve bal karışımı sağlığınız için muhteşem bir takviye olacaktır.

8. Beyaz Çay

Çay filizlerinin henüz tam olgunlaşmamış olan baş kısımlarından elde edilen beyaz çay insan sağlığına oldukça faydalı bir doğal çaydır. Beyaz çay içerdiği bol miktardaki kafein sayesinde gün içerisinde sizi enerjik ve zinde tutacaktır.

9. Hibisküs Çayı

Çoğumuzun bilmediği ancak araştırmalar neticesinde enerji verdiği kesin olan hibisküs çayı ünlük tüketimde son derece faydalıdır. İçerdiği C vitaminleri sayesinde vücudumuzu zinde tutan hibisküs çayı 10-15 dakika aralığında demlenerek tüketilmelidir.

10. Aloe Vera Çayı

Cilt sağlığına iyi geldiği bilinen ve kozmetik alanında da sıkça kullanılan aloe vera bitkisi tam bir vitamin deposu olup enerji verici özelliğe de sahiptir. Aloe vera çayının içerisindeki b vitaminleri, proteinler ve aminoasitler yorgun hissini üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bedava İddaa Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

UYARI:

Haberimizde yer alan görsel içerikler ve yazılar farklı sitelerden derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilendirme amaçlıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

56
64 Paylaşım, 56 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz