47
55 Paylaşım, 47 Beğeni

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir? Emekli maaşı, prim üzerinden hesaplanan kazanç tutarına ve primin ödendiği gün sayısına göre belirlenir. Bu açıdan yüksek bir emekli maaşı için primler ve hesaplanan kazançlar da önemlidir. Memurlar, serbest meslek sahipleri ve işçiler için emekli maaşlarının hesaplanması için ayrı yöntemler vardır.

İçindekiler

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir? Emekli Maaşı Yükseltme Yöntemleri

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir? Emekli maaşını yükseltmek isteyenlerin yapması gereken şeylerden biri de SGK’ya yüksek prim yatırmak. Ayrıca 2000 yılı Ocak ayından önceki doğum ve askerlik borcu da emekli maaşını artıran unsurlardan biridir. Emekli maaşlarının hesaplanması memur, serbest meslek sahibi ve işçiye göre değişmektedir. Farklı dönemlerde yapılan sosyal güvenlik reformları ile sadece emeklilik yaşı değil, emekli maaşı hesaplama yöntemleri de değişti. Bu nedenle emekli maaşlarının hesaplanmasında birkaç farklı hesap dönemi vardır. Bunlar 2000 öncesi dönem, Ocak 2000-Ekim 2008 arası dönem ve Ekim 2008 sonrası dönem olarak üçe ayrılmaktadır.

Askerlik Borçlanması Yapın

Emekli maaşını azaltmayacak, artıracak en basit çözüm, prime esas kazanç miktarını yüksek göstermektir. Başka bir deyişle, SGK’ya yüksek ücret düzeyinde prim ödemek. Bu nedenle çalışanlar genellikle SGK’ya ödenen primleri kendi adlarına takip etmek durumundadırlar. Sigortalının işverenin gerçek ücretin üzerinde prim ödeyip ödemediğini kontrol etmesi çok önemlidir. Aksi halde emeklilikte hayal kırıklığı yaşanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Göğsümden Süt Geliyor, Ne Yapmalıyım?

Emekli maaşını artırmanın bir diğer yöntemi de 2000 yılı Ocak ayından önceki askerlik ve doğum borçlarıdır. Bu dönem için borçlanma yapılırsa tavan, yani en yüksek tutar ödenerek borçlanma yapılırsa emekli aylığının artırılması mümkündür. Askerlik borcunun emekliliğe etkisi prim ödeme gün sayısı, askerlik süresi ve göstergeye göre değişmektedir.

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?
Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Memur Emekli Maaşı Yükseltme

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir? Memurun emekli maaşı, memurun rütbesine, rütbesine, hizmet süresine ve ek göstergeye göre belirlenir. Özellikle ek gösterge emeklilik üzerinde en etkili faktörlerden biridir. Ek gösterge, memurun görevine ve unvanına göre belirlenir. Gösterge ve katsayı sistemi, Ekim 2008’den önce işe başlayan memur maaşlarının hesaplanmasına dayanmaktadır.

Bu hesaplamaya göre 25 yıl görev yapmış bir memurun aylık oranı yüzde 75’tir. Yani aylık ortalama gelirin yüzde 75’i emekli maaşı olarak ödeniyor. Ekim 2008’den sonra ilk kez sigortalı olan memurlar, 25 yıl çalıştıkları için aylık ortalama kazançlarının ancak yüzde 50’sini emekli maaşı olarak alabiliyorlar. Dolayısıyla bu durum eski memur maaşları ile yeni memur maaşları arasında ortalama yüzde 30’luk bir fark oluşmasına neden oluyor. en yüksek emekli maaşı.

İlginizi Çekebilir:  Dikkat! Koronavirüsün yeni bir belirtisi ortaya çıktı

Bağkur Emekli Maaşı Yükseltme

en yüksek emekli maaş 2022 Bağ-Kur mensuplarının maaşlarının hesaplanmasında SSK mensupları ile aynı üç dönemli çalışmalar ve bu çalışmalar için belirlenen ücret oranları geçerlidir. 2000 öncesi dönemde Bağ-Kurlular yüksek bir gelir seviyesinin üzerinde prim ödemişlerse emekli maaşları daha yüksek oluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra Bağ-Kur üyelerinin maaşları daha düşük hesaplanmaktadır. Bu nedenle yüksek emekli maaşı almak isteyen Bağ-Kur sigortalılarının prim kazançlarını artırmaları ve yüksek prim ödemeleri gerekmektedir.

2022 Emekli Maaşı Ne Kadar

Emekli maaş zammı oranı açıklandı. Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla emekli ve memur maaş zamları belli oldu.
Buna göre SSK ve BAĞ – KUR emekli aylıkları yüzde 42.35 memur ve emekli memur aylıkları ise yüzde 41.69 oranında artacak.

Emekli maaşı ne kadar oldu

Geçen yıl 1500 TL olarak uygulanan en düşük emekli aylığı bu yıl 2 bin 500’ye çıkartıldı. Ancak, yılın ilk yarısında enflasyonun yüksek seyretmesi üzerine geçen hafta ek gösterge ile ilgili kanunun Meclis’teki görüşmeleri sırasında 3 bin 500 liraya yükseldi.
Normal emekli aylığı yüzde 42.35 oranında artırıldığında 3500 liranın altında kalan emekli aylıkları hazine tarafından 3 bin 500 liraya tamamlanacak.

İlginizi Çekebilir:  Üniversite Öğrencisi Tuğba Tokbaş Erkek Arkadaşı Tarafından Öldürüldü!

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir? emekli maaş zammı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

47
55 Paylaşım, 47 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
1
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz