0
emekli maaşını nasıl yükseltebilirim emekli maaşını nasıl yükseltebilirim
emekli maaşını nasıl yükseltebilirim

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir? Emekli maaşı, prim üzerinden hesaplanan kazanç tutarına ve primin ödendiği gün sayısına göre belirlenir. Bu açıdan yüksek bir emekli maaşı için primler ve hesaplanan kazançlar da önemlidir. Memurlar, serbest meslek sahipleri ve işçiler için emekli maaşlarının hesaplanması için ayrı yöntemler vardır.

Emekli Maaşı Yükseltme Yöntemleri

Emekli maaşını yükseltmek isteyenlerin yapması gereken şeylerden biri de SGK’ya yüksek prim yatırmak. Ayrıca 2000 yılı Ocak ayından önceki doğum ve askerlik borcu da emekli maaşını artıran unsurlardan biridir. Emekli maaşlarının hesaplanması memur, serbest meslek sahibi ve işçiye göre değişmektedir. Farklı dönemlerde yapılan sosyal güvenlik reformları ile sadece emeklilik yaşı değil, emekli maaşı hesaplama yöntemleri de değişti. Bu nedenle emekli maaşlarının hesaplanmasında birkaç farklı hesap dönemi vardır. Bunlar 2000 öncesi dönem, Ocak 2000-Ekim 2008 arası dönem ve Ekim 2008 sonrası dönem olarak üçe ayrılmaktadır.

Askerlik Borçlanması Yapın

Emekli maaşını azaltmayacak, artıracak en basit çözüm, prime esas kazanç miktarını yüksek göstermektir. Başka bir deyişle, SGK’ya yüksek ücret düzeyinde prim ödemek. Bu nedenle çalışanlar genellikle SGK’ya ödenen primleri kendi adlarına takip etmek durumundadırlar. Sigortalının işverenin gerçek ücretin üzerinde prim ödeyip ödemediğini kontrol etmesi çok önemlidir. Aksi halde emeklilikte hayal kırıklığı yaşanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Çin Aşısı Yola Çıktı! Türkiye'ye Getiriliyor

Emekli maaşını artırmanın bir diğer yöntemi de 2000 yılı Ocak ayından önceki askerlik ve doğum borçlarıdır. Bu dönem için borçlanma yapılırsa tavan, yani en yüksek tutar ödenerek borçlanma yapılırsa emekli aylığının artırılması mümkündür. Askerlik borcunun emekliliğe etkisi prim ödeme gün sayısı, askerlik süresi ve göstergeye göre değişmektedir.

Memur Emekli Maaşı Yükseltme

Memurun emekli maaşı, memurun rütbesine, rütbesine, hizmet süresine ve ek göstergeye göre belirlenir. Özellikle ek gösterge emeklilik üzerinde en etkili faktörlerden biridir. Ek gösterge, memurun görevine ve unvanına göre belirlenir. Gösterge ve katsayı sistemi, Ekim 2008’den önce işe başlayan memur maaşlarının hesaplanmasına dayanmaktadır.

Bu hesaplamaya göre 25 yıl görev yapmış bir memurun aylık oranı yüzde 75’tir. Yani aylık ortalama gelirin yüzde 75’i emekli maaşı olarak ödeniyor. Ekim 2008’den sonra ilk kez sigortalı olan memurlar, 25 yıl çalıştıkları için aylık ortalama kazançlarının ancak yüzde 50’sini emekli maaşı olarak alabiliyorlar. Dolayısıyla bu durum eski memur maaşları ile yeni memur maaşları arasında ortalama yüzde 30’luk bir fark oluşmasına neden oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Çocukla Uçak Yolcuğunu Kolaylaştıran Öneriler

Bağkur Emekli Maaşı Yükseltme

Bağ-Kur mensuplarının maaşlarının hesaplanmasında SSK mensupları ile aynı üç dönemli çalışmalar ve bu çalışmalar için belirlenen ücret oranları geçerlidir. 2000 öncesi dönemde Bağ-Kurlular yüksek bir gelir seviyesinin üzerinde prim ödemişlerse emekli maaşları daha yüksek oluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra Bağ-Kur üyelerinin maaşları daha düşük hesaplanmaktadır. Bu nedenle yüksek emekli maaşı almak isteyen Bağ-Kur sigortalılarının prim kazançlarını artırmaları ve yüksek prim ödemeleri gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
nefret nefret
0
nefret
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
1
Aşk
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak
win win
0
win

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı