75
83 Paylaşım, 75 Beğeni

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir?

Eşi vefat etmiş ev kadınlarına maaş bağlanmasının amacı yalnız kalan kadınları mali olarak desteklemek ve zor durumda kalmalarını engellemek amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca bağlanır. Eşi vefat eden ev kadını eşini kaybettikten sonra mali sorunlar yaşamaması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurarak kendilerine sunulan maaş hakkından faydalanabilir. Bu aylıktan faydalanmak için bazı koşullar ve özel durumlar gereklidir, bu gereklilik hallerini kısaca yazımızda anlattık.

İçindekiler

Eşi Vefat Etmiş Çalışmayan Bir Kadına Ne Kadar Para Ödüyorlar?

Eşi vefat etmiş ve bu durum resmi belgeler ile tespit edilmiş kadınlar geçen yıl aylık 2000 lira düzenli ödeme yapılmasının yanı sıra 2 ayda bir ek ödemelerle maddi sorunlar yaşanmaları engellendi.

Eşi Vefat Etmiş Bir Kadının Maaş Hakkına Başvurmak İçin İhtiyaç Duyulan Belgeler Nelerdir?

Eşi vefat etmiş kadınlar resmi kurumlardan alınmış belgelerle ve ihtiyaç duyulan diğer belgelerle mağduriyetlerini ispatlamak zorundadır. Bu belgeler sırasıyla,

  • Dul eşi kimlik belgesi kopyası
  • Nüfus kayıt örneği
  • Defin belgesi
  • Kimlik belgesi
İlginizi Çekebilir:  WhatsApp, Yılbaşında Arama Rekoru Kırdı

İle birlikte gelir durumunu gösterir bir belgeyi doldurduktan sonra dul maaşına başvurabilir ve kamu kurumlarından onaylandıktan sonra maaş almaya hak kazanır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir?
Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir?

Maaş Bağlanması İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Gerekli evraklarını tamamlamış ve dosyalamış kadınlar, il valiliklerine ya da valiliklerce belirlenmiş sosyal yardım ve dayanışma fonuna başvurarak maaş hakkı kazanmaya çalışır.

Bağlanan Maaş Ödemesi Nereden Alınır?

Dul aylığını almak için görevlendirilen yetkili kurum PTT’dir. Ptt müdürlüklerinden temin edilecek bir hesap kartı ile düzenli olarak tarafınıza yatırılacak dul maaşını alabilirsiniz. Bu kart ile PTT atm’lerinden ve diğer bankalardan da maaşınızı çekebilir buna ek olarak havale ve eft yapabilirsiniz. Dilerseniz artık maaş hesabı olarak kullanılacak bu hesaba otomatik ödeme talimatı vererek düzenli faturalarınızı da ödeyebilirsiniz.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir? Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir? Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından eşi vefat etmiş kadınlara çok fazla sayıda sosyal destekleme yardımı ve maaş hakkı sunulmaktadır. Kamu kaynaklarını etkin kullanan ve dullara karşı maddi sorun yaşatmamak için özellikle çalışan bu kurumdan dul maaşına ek olarak varsa çocuk 18 yaşına gelene kadar bağlanan yetim maaşından alır ve kız evlenene kadar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Fonu’nun sağladığı yardım ayrı olmak üzere belediyeler tarafından ayni, nakdi ve çeyiz yardımları sunulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Mutasyona Uğramış Virüs Türkiye de! Bakan Koca Açıkladı

Bunun yanı sıra çeşitli kar amacı gütmeyen kurumlarca ve sivil toplum kuruluşlarınca da ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere çeşitli yardım olanakları sunulmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli firmalar ve siyasi partiler de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımcı olurken özellikle eşini kaybetmiş olan kadınlara ve yetim kalan çocuklara ilgili hassas davranmaktadırlar. Tüm bu yardımlara ulaşabilmek için kurum ve firma sahipleri yada yetkilileri ile görüşmek yeterlidir.

Maaş – Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

75
83 Paylaşım, 75 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz