38
45 Paylaşım, 38 Beğeni

Evliyken aldatılmak pek çok insanın en çok korktuğu şeylerden biridir. Erkek için aldatılmak daha çok gurur meselesiyken kadın için aldatılmak tüm hayatının yıkılması anlamına gelebilir. Aldatılmanın iki cinsiyette de bıraktığı en büyük etki güven sorunudur. Bu kişilerin ilerleyen yaşamlarında da devam edebilir.

İçindekiler

Yeni Evliyken Aldatılmak – Aldatılan Kadın Neden Affeder?

Aldatılan kadın için durum her açıdan zordur. Geleneksel düzen affetmesini, modern yaşam ise boşanmasını söyler. Bunların arasında kalan kadınlardan bazıları boşanmayı bazıları affetmeyi seçer. Böyle bir durumda affetmesinin ardında çoğunlukla temel nedenler vardır.

Tercih Edilen Olma

Kadının iş ve sosyal yaşamda etkin olmadığı geçmişte değerini belirleyen temel faktör tercih edilen olma durumuydu. Yani toplumda değer gören bir erkekle evliyseniz siz de değer görürdünüz. Ama kendi yaşamınızı kurmak için imkanlar çok kısıtlıydı. Dolayısıyla güzellik, zarafet, iyi huyluluk gibi özelliklerle tercih edilmeniz gerekiyordu.

Binlerce yıllık geçmişin etkisi bir anda değişmiyor. Tercih edilen kadın olma günümüzde de önemini koruyor. Belki etkisi azaldı ama kadınların birbiri ile rekabeti bu anlamda devam ediyor.

Aldatma
Aldatma

Konfor Alanı ve Alışkanlıklar

İnsanlar değişimden hep korkarlar. Konfor alanını bozmak çoğu insan için ciddi cesaret gerektirir. Bunun yerine basitçe olayları inkar etmek çoğu insan tarafından tercih edilir.

Bağımlılık

Bağımlılığın pek çok çeşitleri olabilir. İnsanı eşine bağlayan hem maddi hem manevi bağımlılıklar vardır. Geleneksel olarak kadın erkeğin hayatına girer ve uyum sağlar. Buna bağlı olarak sosyal çevre ve yaşam erkeğin etrafındadır. Ayrılık durumunda da bunların hepsi tehlikeye girer. Bir diğer durum evin reisi olarak erkeğin görülmesiyle oluşur. Tüm işler erkek tarafından halledilir, ihtiyaçlar erkek tarafından karşılanır. Bu durumda boşanma kadına çok imkansız görülür.

İlginizi Çekebilir:  Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Çabuk Aşık Oluyor?

Aldatma Sonrası Sosyal Linç

Aldatılma her iki cinsiyeti de kötü etkilese de özellikle kadının aldatılması durumunda toplum koruyucu bir refleks gösteriyor. Çünkü aldatılan erkek için hasar daha çok duygusal düzeydeyken aldatılan kadın için hasar daha çok yönlü oluyor. Aldatma sonrası sosyal linç bunu bilen kadınlar tarafından yapılıyor.

Bir erkek için öngörülen yaşam hedefi iş sahibi olmasıdır. Belki saygın bir pozisyon ya da topluma faydalı olmaktır. Kadına ise evlilik ve anne olma hedefleri olarak koyulur. Evlilik yaşam amacı olarak belirdiğinden boşanmanın yıkıcılığı daha da artar.

Öte yandan tüm toplumun etkisinin olduğu şeyleri sadece aldatan kişiye yıkmakta doğru bir bakış açısı değil. Toplum cefakar kadınları övüyor, kendine ait alanı olan kadınları değil. Bağımlı bireylerde toplumunda sorumluluğu var.

Evliyken Aldatılmak
Evliyken Aldatılmak

Dinimizde Aldatılan Kadın Ne Yapmalı?

Dinimizce aldatılan kadın, aldatmakta, aldatılmakta tabi ki kötü bir şey. Bundan sadece Allah’a sığınırız. Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Bizi aldatan bizden değildir” buyuruyor. Ama insanoğlu nefsine veya şeytana yenik düşebiliyorlar. Bunun için Peygamber Efendimiz (S.A.V) aldatmayı bir boşanma sebebi saymıştır ve hanımının kendisini aldattığını söyleyen bir insana, “Öyleyse Boşa” dediği bilinmektedir. Hala sevdiğini söyleyince de “O Halde Katlan” diye buyurmuştur. Peygamber Efendimizin (S.a.v) buyurduklarına göre, boşanmak veya boşanmamak sizin insiyatifinize kalmış bir şeydir. Ya boşanıp bütün zorluklara göğüs gereceksiniz, yada seviyorsanız sineye çekip Allaha sürekli dua edeceksiniz. Bu da sizin ibadetiniz olmuş olacak. Ama unutmayın ki her iki durumda da bu acıların mükâfatını Allah’tan alırsınız.

İlginizi Çekebilir:  2021’de Vizyona Girecek Aksiyon Filmleri

Eşini Aldatmak İle İlgili Hadisler

Ebû Hüreyre radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

Kim, bir adamın karısını veya kölesini ayartıp aldatırsa bizden değildir.” (Ebû Dâvûd, Edeb 126)

Evliyken Aldatma Cezası

Aldatmai eskü Türk Ceza Kanunu’nda kadın ve erkeğin ayrı ayrı unsurları olan ve yaptırım gerektiren bir suç olarak kabul edilmekteydi ve suçun yaptırımı 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası vardı. Ancak yürürlükte bulunan Yeni Türk Ceza Kanunu ile aldatma, suç olmaktan çıkarılmıştır ve bu nedenle hapis cezası yaptırımı kaldırılmıştır. Artık aldatmak suç değildir ve cezası yoktur. 

Rüyada Evliyken Aldatılmak Diyanet

Rüyada aldatmak genel

anlamda iyiye alamet değildir. Çünkü hadis-i şerifte “Kim ki bizi aldatırsa bizden değildir” buyurulmuştur. Bu rüyayı gören çok dikkatli olmalı ve kimseye gadretmemelidir.

Rüyada birisini aldatmak; Kim ki bizi aldatırsa bizden değildir hadîsi şerifine göre tövbe etmesine işaret eder.

Birini aldatmak hak yolu terk etmeye; Biri tarafından aldatılmak Allah’ın yardımı ile muvaffakiyete delalet eder. Rüyada aldatmak rüyasını gören, tüccarsa zarar eder, memur veya isçi ise maaşı kesilir, hasta ise hastalığı artar.

Bir başka açıklama ise:

Yorgun olduğumuz günlerin gecelerinde görülen rüyada aldatılmak, rüyayı gören kişi tarafından genellikle olumsuz olarak değerlendirilir. Aslına bakacak olursak bu rüya hayırlı bir rüyadır. Rüyada aldatıldığınızı görürseniz eğer paniğe kapılmanıza gerek yok. Rüyasında aldatıldığını görmüş olan kişi borç, hastalık veya dert gibi tüm olumsuzluklar kendisinden uzak olur. Rüyada aldatılmak, Yüce Allah tarafından rüya sahibine sunulan büyük bir şans ve kısmet olarak tabir edilir. Rüyada aldatılmak ne demekrüyada aldatılmak ne anlama gelir? Yazımızda rüyada aldatılmak tabiri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Instagram Hikâyelere Müzik Ekleme

Sıkça Sorulan Sorular

evliyken aldatılmak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

38
45 Paylaşım, 38 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
1
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz