64
72 Paylaşım, 64 Beğeni

Teknolojinin hızla gelişmesiyle hayatımızda yer alan birçok meslek yok olma tehlikesinde her geçen gün, adını daha önce duymadığımız yepyeni teknolojilerle, yapay zeka kavramları ile karşılaşıyor ve bu teknolojiden nasibini almış cihazlarla tanışıyoruz.

Örneğin Oxford Economics tarafından yapılan bir araştırma robotların 2030’a kadar 20 milyon işin yerine geçeceğini öne sürdü. Bazı kurum ya da kuruluşlar ise teknolojinin yok edeceğinden daha fazla iş yaratacağını savundu.

Bu gelişmeler geleceğin meslekleri konusunda bir karmaşaya neden oluyor. Bizde merak edenler için Gelecegin en çok kazandıracak meslekleri sizler için listeledik.

İçindekiler

1- 3D Üretim Mühendisliği

3 boyutlu yazılım teknolojileri, 3D yazıcıların daha da geliştirilmesi ve geleceğe dönük üretimlerde 3D özellikli yazıcıların aktif olması için çalışmalar yürütmektedir. 3D üretim mühendisliği, geleceğe dönük getiri sağlayan sayılı meslek kolları arasında yerini almaktadır. Gıda, sağlık, tekstil ve daha birçok alanda önemli inovasyonlar vaat eden mesleğin, gelecekte üretimi kişiselleştirebilir hale getirebileceği düşünülüyor. 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin etkisiyle, üretim sektöründe, bireysel ve kişiye özgü üretime ağırlık verilmeye başlanmıştır. İlerleyen dönemlerde, üretim alanı tamamen bireyselleşecek ve 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanı genişleyecektir.

2- Genetik Çeşitlilik Memuru

Genetik çeşitlilik memuru, şirkette çalışanların sadece farklı etnik kökenlerden ve sosyal çevrelerden gelmesine değil şirketin iş gücünün genetik olarak iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş kişilerin iyi bir karışımı olmasına özen gösterecek.

3- Robot Mühendisleri

Robotik mühendisliği, eskiden sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz robotların günümüze kadar ulaşmasını sağlayan bir meslek grubudur. Günümüz öncesine gittiğimizde tasarlanması bile mümkün görülmeyen robotlar şu anda robotik mühendisleri sayesinde üretilerek iş sahalarında aktif rol oynuyorlar.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp, Yılbaşında Arama Rekoru Kırdı

Gelinen durum, bir yandan milyonlarca işi tehdit altına sokarken diğer yandan sayısız yeni iş imkanı yaratıyor.

Gelecekte en çok değer kazanacak ve aranacak mesleklerden bir tanesi de haliyle robot mühendisleri ya da teknisyenleri olarak ortaya çıkıyor. Robot teknolojisi alanındaki kalifiye personel eksikliği daha şimdiden hissediliyor.

RoboThespian ile ünlenen şirketin kurucusu da 2019’da yaptığı bir açıklamada insansı robot fabrikasına çalışan bulamamaktan yakınmıştı.

4- Aktüerlik

Aktüer, bir olayın ihtimalini ve mali sonuçlarını değerlendirmek için istatistiksel teknikleri ve matematiksel becerileri kullanan kişiye verilen mesleki unvandır. Yani firmaların geleceğe yönelik stratejik kararlarını ve finansal belirsizliklerini de değerlendirdikleri söylenebilir.

5- Biyoteknolog

Biyoteknolog, tarımsal veya çevresel ilerlemelere yardım etmek ve insan hayatının kalitesini iyileştirmek için biyolojik organizmalar üzerinde araştırmalar yapar. Hücre, doku ve organizmaların genetik, kimyasal ve fiziksel özelliklerini araştırır, pratik kullanımları tanımlar. Milyarder yatırımcı Jim Mellon gibi uzmanlar, yükseliş konusunda biyoteknoloji alanına dikkat çekerken biyoteknologlar da daha çok aranacak meslek sahipleri arasında yer alıyor. Biyolojinin alt dallarından olan biyoteknoloji uzmanlığı, hem kamu hem de özel sektörde parlayacak alanlardan biri olarak görülüyor.

6- İklim Kontrolü Mühendisi

İklim Kontrolü mühendisleri gelecekte karşılaşılacak iklimsel değişikliklerin önlenmesi ve ülkelerin bu durumlara karşı tedbirli olması için çalışmaktadır. İklim krizi bugünün en tartışmalı konular arasında ve hükümetler bu konuda bir şeyler yapmaları için giderek daha fazla çağrı alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Bozuk RAM Nasıl Anlaşılır? RAM Nasıl Test Edilir?

2020 Davos Zirvesi’ne de damgasını vuran iklim değişikliği, gelinen endişe verici nokta ile yakın geleceğin temel sorunlarından biri olmaya ilerliyor. Haliyle iklim mühendisleri de sorun üzerinde çalışacak uzmanlar olarak öne çıkıyor.

7- Nanoteknoloji Mühendisi

Nanoteknoloji Mühendisliği maddenin en küçük yapı taşları üzerine çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünün amacı maddenin en küçük yapı taşları üzerine araştırmalar ve projeler yürütebilecek kişileri yetiştirerek sektöre kazandırmaktır. Sıklıkla duyduğumuz nanoteknoloji mühendisleri basitçe, maddenin en küçük yapı taşına kadar inip bunlar arasında çalışan bilim insanları olarak tanımlanıyor. Zaman içinde nanoteknolojinin insanlığa birçok katkı yapması bekleniyor.

8- Blockchain Uzmanları

Blockchain (Blok zinciri) dağınık ağ yapısına sahip zincirlerin birbirine eklemlenmesi ile oluşur. Bu zincirler kodlu ve şifrelidir. Kodlu ve şifreli zincirler birbirlerine eklenerek blok zincirlerini oluştururlar. Blockchain, “verilerin içinde saklandığı blokların zamansal ve doğrusal bir sıra ile işlenmesi, saklanması ve düzenlenmesine imkan veren, merkezi olmayan ve aracısız işlem sağlayan veri tabanı sistemi” şeklinde de tanımlanmaktadır. Milyarder yatırımcıların yanı sıra dev ekonomiler de bu teknolojiye sıcak ve iyimser yaklaşıyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping blockchain teknolojisini kucaklayan liderlerden sadece bir tanesi! NASA ve çok sayıda şirket de kadrolarına blok zinciri teknolojileri konusunda uzman kişileri katmaya çalışıyor.

9-
Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Tasarım mühendisi; estetik, ergonomi, teknoloji, pazarlama, üretim ve müşteri davranışlarını birbirine entegre ederek, yeni ürünler ve konseptler tasarlayan kişilere verilen mesleki isimdir. Tasarım ve mühendislik temellerini esas alarak çalışma yaparlar.  Sanat ve mühendisliği birleştiren endüstriyel tasarımcılar; mücevherler, ev eşyaları, oyuncaklar, donanım gibi sayısız farklı alanda iş yapabiliyor. Bugün artan rekabet ve bilinçlenen tüketici gibi faktörlerle daha önemli hale gelen alan sayesinde firmalar, kullanıcıya daha çok hitap edebiliyor.

10- Veri Madenciliği

Veri madenciliği, büyük ölçekli veriler arasından faydalı bilgiye ulaşma, bilgiyi madenleme işidir. Büyük veri yığınları içerisinden gelecekle ilgili tahminde bulunabilmemizi sağlayabilecek bağıntıların bilgisayar programı kullanarak aranması olarak da tanımlanabilir. Büyük Veri (Big Data) başlığının popülaritesi giderek artarken veri madenciliği (data mining) kavramı da daha sık duyulur hale geldi.

Kısaca; büyük miktarda verinin içinden kayda değer sonuçlar çıkartmak amacıyla yapılan çalışmalar olarak belirtiliyor. Her türlü ortama dayalı işte temel bir disiplin olarak gündeme geliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

64
72 Paylaşım, 64 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz