0
genel kültürünü geliştir
genel kültürünü geliştir

Genel Kültürü Etkileyen Bilgiler

İnsanın yaşadığı toplumda; çevre, gittiği okullar, gördüğü eğitimler, yaptığı araştırmalar ile kendi bir bilgi birikimi elde etmekte ve bu genel kültür olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde bilgiye ulaşmak için onlarca araç bulunmaktadır. İnternet ve arama motorları ile saniyeler içerisinde istenilen bilgiye ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Bilgiye ulaşmak bu kadar kolay iken bu ulaştığımız verinin kalitesi ve doğruluğu ise çok daha önemli hale gelmektedir. Bizi etkileyen ve beynimizde yer eden bu bilgi kirliliğinden doğru olanı ayırt etmek için birtakım önlemler almak ve filtreler koymamız gerekmektedir. Yaşanılan bu bilgi bolluğu içerisinde gerekli olanı almak, alınan bilgilerde gösterilen kaynaklara dikkat etmek, başka kaynaklarla karşılaştırarak doğruluğunu teyit etmek gibi önlemler alınmalıdır.

Doğru Bilgi İçin Ne Yapılmalıdır?

Toplumu oluşturan en önemli unsurlardan birisi de birbirleri paylaştıkları yani kültürüdür. Yukarı da bahsettiğimiz üzere bilgiyi paylaşmak çok kolay olduğu düşünülürse, toplumun ve kültürün de bu bilgi kirliliğinden etkilenmesi çok daha hızlı olmaktadır. Toplumda bir çok farklı alanlarda genel kültürümüze etki eden bilgi mevcuttur. Özellikle bazı alanlarda; tarihimiz, dilimiz gibi hem kişisel hem de devlet olarak bilgi kirliliğine müsaade edilmemelidir. Bu farkındalık ise çok küçük yaşlarda bilgiyi araştırma, analiz etme ve raporlama gibi alanlarda verilecek eğitimlerle mümkün olacaktır. Ayrıca önemli olarak bahsettiğimiz alanlarda güvenilir bilgi kaynağı olarak devlet tarafından internet siteleri kurulmalı, kütüphanelere ulaşım kolay hale getirilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Youtube'dan Para Kazanma Yolları

Önlem Alınmazsa Sonuçları

Genel kültürümüzü bu yozlaşmadan korumazsak toplum olarak değerlerimizde kayıp olması kaçınılmazdır. Globalleşen dünyada tabi ki kültürlerin iç içe geçmesi durdurulamaz ise de benliğimizin kaybolmaması için mücadele etmeliyiz. Toplumda özellikle gençlerde çok sık görülen aitlik hissinin oluşmaması bunun bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aitlik hissinin oluşturulmaması halinde gelecekte ülkemiz ve milletimiz tarihi yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutacaktır. Eğitim ve öğretim bunun için bir ülke de her zaman en önemli konu olacaktır. Bir birey zorunlu olarak 12 yıl eğitime tabi olmaktadır. 12 yıl boyunca bu bilincin kazandırılması ülke olarak elimizde iken bu durumu düzgün şekilde kullanılmalıdır. Sonuç olarak bilgiye ulaşmak kadar doğruyu ulaşmakta çok önemlidir.

Genel Kültürü Etkileyen Bilgiler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
nefret nefret
0
nefret
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı