55
63 Paylaşım, 55 Beğeni

Göğsümden süt geliyor, galaktore (süt hormon yüksekliği) adıyla hormon hastalığı olarak bilinen, aynı zamanda anne adaylarının en çok yaşadığı sorunlarda olan, emzirme sonrası sütün gelmesi annenin hormon testi yapılarak sorunu çözmeye çalışılır. Birçok annenin emzirmeyi bıraktıktan sonra göğsümden süt geliyor şikâyetiyle gelenler kişilere test yapılarak sorunsal bir durumu teşkil edip etmeyeceğini belirler. Yapılan hormon testinden sonra olumsuz bir şey çıkmıyorsa problemli bir durum olmadığı anlaşılır. Emzirme dönemi bitmiş ama sonrasında hala iki göğsünden de süt gelen annelerin gebelik dışı hipofiz, farmakoljik olan durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Annelik döneminin dışında iki göğüsten süt gelme sorunları; yapılan testlerde sonra ortaya çıkan galaktore (süt hormon yüksekliği) adı verilen bu hormon rahatsızlığı tedavisi zamanında yapılmazsa sağlık problemi oluşturabilir.

Oluşan rahatsızlık göğsümden süt geliyor ne yapmalıyım? şikâyet sebeplerinden annelik değilse, yapılan testler sonucunda altında yatan problemi bulunabilir. Bunlardan bazıları, beyin oluşan tümör hastalıkları, guatr ve tiroid bezlerinin az çalışması, Böbreklerde oluşan rahatsızlıklar, Çevresel oluşan sinir strese dayalı bazı faktörler oluşturmaktadır. Bazen de kullanılan kadın doğum hapları ve ruhsal açıdan kullanılan psikoloji İlaçlardan oluşan ters tepkimler, kadınların doğurgan organlarından yumurtalık, rahim de oluşan polistik over kistler göğüslerden gelen sütlerin sebebi olabilir.

İlginizi Çekebilir:  A101 Kimin? Ne Zaman Kuruldu?

Galaktore rahatsızlığının belirtileri; göğüsten sebepsiz yere süt gelme belirtisinin dışında hormon rahatsızlığını belli eden belirtileri de mevcuttur. Karşılaşılan belirtiler, adet döneminde oluşan denge bozukluğu sık adet olma, geç ve az adet olma, göğüslerde oluşan hassas yapısı ve ara ara şişkinlik belirtileri, oluşan hormon rahatsızlığı sebebiyle gözlerde az görme, bu durumların devam etme sıklığı ve süresinin uzunluğu olursa doktorunuza başvurun.

Memeden Süt Gelmesi Hamilelik Belirtisi Mi?

Memeden Süt Gelmesi Hamilelik Belirtisi Midir? Hormonların değişmesiyle oluşan galaktore, gebelik döneminde nadir de olsa yaşanır. Ancak gebeliğin ilerleyen sürecinde yaşandığında ciddi risk oluşturur. Memeden süt gelmesi, emzirmenin bir önceki evresidir.

Göğsümden Süt Geliyor, Ne Yapmalıyım?
Göğsümden Süt Geliyor, Ne Yapmalıyım?

Süt hormonun tedavisi yöntemleri – Göğsümden Süt Geliyor, Ne Yapmalıyım?

Her iki göğüsten süt gelme durumun da ne yapmayalım tedavi yöntemi var mı, diye oluşan sorulara yanıt bulmaya çalışalım. Galaktore hormonun yüksek çıkması sizleri endişelendirmesin. Bu rahatsızlığın tedavisi vardır. Eğer ki annelikten gelişen emzirmeyi bıraktığı bir dönemse yapılan testlerde olumsuz bir durum yoksa endişelenecek bir şey yoktur. Fakat süt hormon seviyesi yüksek çıkan bireyler doktora başvurarak tedavi olmaları gerekir. Galaktore hormon değeri hesaplanarak tedavi yöntemine kullanılacak ilaçların dozuna karar verilir.

İlginizi Çekebilir:  Çin Aşısı Yola Çıktı! Türkiye'ye Getiriliyor

Süt hormonun yüksek çıkması, eğer ki seviyesi az ise lazer, meme korsesi gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Hormonun yüksekliği fazla ise geniş çaplı araştırma yapılarak altında yatan asıl sebep araştırılır. Yapılan tetkiklerde hipofiz çıkarsa cerrahi doktorlarının da hastayı görmesi gerekir. Guatr ve tiroid bezlerinden kaynaklı bir rahatlık ise hastaya tiroid ilacıyla tedavi yöntemine başvurulur. Göğüste oluşan hassasiyetler, adet düzensizliği ile ilgili problemlere ilaçla tedavi yöntemine başlanılabilir.

Göğüsten süt gelme durumu sadece kadınlarda meydana gelmemektedir. Nadiren de görülse hormon denge yapısını bozan durumlarda erkelerde de görülmektedir. Yukarıda saydığımız rahatsızlıklardan herhangi biriyle birlikte süt hormon yükselmesinden dolayı göğsümden süt geliyor diye şikâyetiniz varsa en yakın hastaneden randevu alarak süt hormon terslerinize baktırın.

Emzirmeyi bıraktıktan sonra memeden süt gelmesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55
63 Paylaşım, 55 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz