41
49 Paylaşım, 41 Beğeni

Hamilelerde Göbek Fıtığı: Hamilelik, anne adayı için son derece zorlu bir süreçtir. Hamileliğin neden olduğu birçok durum meydana gelmektedir. Bu durumlardan biri de göbek fıtığıdır. Hemen hemen her anne adayının karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Hamilelik döneminde oldukça sık rastlanan sorunların başında yer alan göbek fıtığı, göbeğin şişmesi ile meydana gelir. Anne adayının karnı büyüdükçe göbek fıtığı da gelişme gösterir. Göbek fıtığının büyümesi, ciddi sorunlara neden olabilir. Göbek fıtığı ile karşı karşıya kalan anne adayları, mutlaka doktor kontrolünü yaptırmalıdır.

İçindekiler

Hamilelerde Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelerde göbek fıtığı belirtileri şunlardır:
-Göbek çukurunun dışa dönük olması
-Göbek deliği bölgesinde şişlik
-Göbekte ağrı
-Göbek deliğinde kızarma
-Bulantı
-Kusma
Bunlar, en belirgin belirtileri olarak karşımıza çıkar. Hamilelik döneminin en sık yaşanan problemleri arasında bulunan göbek fıtığı, erken teşhis edildiğinde tedavisi daha kolay olur.

Hamilelerde Göbek Fıtığı Tedavisi

Hamilelerde Göbek Fıtığı

Hamilelerde göbek fıtığı erkenden tedavi edilmelidir. Fıtığın erken tedavi edilebilmesi için anne adaylarının, fıtık belirtilerini iyi gözlemlemeleri gerekir. Fıtık, erkenden fark edilmezse ya da önemsenmezse tek çare ameliyat olur.

İlginizi Çekebilir:  İnstagram - Twitter Hashtag ( # ) işareti nasıl yapılır?

Hamilelerde Göbek Fıtığı Tehlikesi Nedir?

Göbek fıtığı, karın bölgesinin genişlemeye başlaması ile büyüme gösterir. Göbekte ağrı hissi, anne adayının rahatsız olmasına neden olabilir. Göbek fıtığı, ölüme neden olabilecek bir tehlikeye de sahip olabilir. Hamilelerin, göbek fıtığı sorunu yaşaması halinde hemen doktora gitmeleri gerekir.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Problemiyle Karşılaşmamak İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte göbek fıtığı problemi ile karşı karşıya kalmamak için anne adayı, bazı hareketlerine dikkat etmelidir. Anne adayının dikkat etmesi gereken durumlar ise şunlardır:
-Ani hareketlerden kaçınmanız gerekir.
-Ağır sporlardan uzak durmanız gerekir.
-Kilonuzu kontrol altında tutmanız gerekir.
-Öksürürken dikkatli olmanız gerekir.
Bu tür hareketlere dikkat etmeniz, göbek fıtığı yaşamanıza engel olabilir.

Hamilelerde Göbek Fıtığı Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Hamilelerde göbek fıtığı problemi yaşandığında genel cerrahiye gidilmesi gerekir. Göbek fıtığı, sezaryen doğum sırasında da ameliyat edilmektedir. Ancak bu son derece yanlış bir tedavidir. Göbek fıtığı, genel cerrahi uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

41
49 Paylaşım, 41 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz