0
hava-yastiklari-nasil-calisir
hava-yastiklari-nasil-calisir

Hava Yastığı Nasıl Yapılır?

Günümüzde modern motorlu taşıtların vazgeçilmez güvenlik standartlarından biri olan ve otomobil tarihinin kaderini değiştiren icatlardan biri olan hava yastığı, genel olarak olası bir çarpışma anında saniyenin 1/10’undan kısa sürede açılarak yolcunun fiziksel zarar görmesini engelleyen bir güvenlik sistemidir. Kaza anında açılan hava yastığı, birkaç saniye geçtikten sonra kendiliğinden sönerek yolcunun hareket etmesini ve araçtan uzaklaşmasına imkân tanır.

Hava Yastığının Tarihçesi

Hava yastığının otomobillerdeki kullanımının ilk çıkış noktası, John W. Hetrick adlı bir teknisyenin 1948 yılında ailesiyle birlikte otomobil kazası geçirmesi olmuştur. Bu kazadan sonra Hetrick’in savaş yıllarında kazandığı deneyimlerin katkısıyla hava yastığı projesini geliştirerek 1953 yılında aldığı patent, bugün tüm dünyada kullanılmakta olan hava yastıklarının temelini oluşturmaktadır.

Hetrick’in buluşu; General Motors, Ford, Mercedes gibi büyük otomobil firmalarının oldukça ilgisini çekmiş ve bu sayede gelişimi hız kazanmıştır. İlk olarak Mercedes 1967 yılında araçları için hava yastıkları geliştirmeye başladı. Ancak ilk hava yastığı örneklerinin kaza anında kendini otomatik olarak şişirecek yapıya sahip olmaması çalışmaların istenilen düzeye gelmesindeki en büyük engeldi.

İlginizi Çekebilir:  Suya Düşen Akıllı Telefona Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tam bu sırada 1968 yılında John Pietz adlı bir kimyacı, bu sorunu çözdü ve yastığın sıkıştırılmış gaz yerine katı itici kullanarak otomatik olarak açılmasını sağladı. Otomobil üretim teknolojisinin gelişmesi aynı zamanda araçlardaki hız artışını da beraberinde getirmekteydi. Fakat artan hızlar kazalardaki ölüm sayılarını da arttırdı. Bu sebeple ABD’de 1969 da tüm araçlar için güvenlik sistemleri zorunlu hale getirildi. Daha sonrasında da tüm dünyada vazgeçilmez bir güvenlik unsuru olarak kullanılmaya başlandı.

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

İnce bir naylon iplikten yapılan hava yastığı, araç içinde belirlenen yerlerde ihtiyaç olduğu anda işlevini yerine getirecek biçimde katlı olarak durur. Modern araçlarda aracın donanım seviyelerine göre, sürücü ve yolcu koltuğunda bulunan ön hava yastıklarının yanı sıra, yan, baş, pencere (perde), tavan ve aynı zamanda diz hava yastığı da bulunabilmektedir.

Aracın çeşitli yerlerinde bulunan pek çok sensör ve çarpma sertliği hesaplayıcısı, hava yastıklarının aktive olup olmayacağını belirlemektedir. Olası bir kaza anında taşıt ani şekilde hız kaybeder. Elektronik sensörler bu ani değişimi fark eder ve darbenin şiddetini ölçerek hava yastığını –veya yastıklarını- tetikler. Hava yastığının açılması için çarpma sertliği hesaplayıcısı darbenin derecesini ölçer, çarpışma yeterince kuvvetliyse hava yastığı sistemi tetiklenir. Hava yastığının içinde bulunan kimyasal patlayıcının ateşlenmesiyle hava yastığına hızla nitrojen ya da argon gazı dolar ve yastık saniyenin sadece 1/10’undan daha kısa sürede açılır. Açıldıktan ve işlevini yerine sonra da hava yastığı yavaşça söner.

İlginizi Çekebilir:  Akciğer Kanseri Nedir?

Kaza anında hangi hava yastığının açılacağı, darbenin aracın hangi tarafından alındığıyla ilişkili bir durumdur. Örneğin aracın ön tarafından yaşanan çarpışmalarda; sürücü ön hava yastığı ve ön yolcu ön hava yastığı açılırken, yandan gelen darbelerde kaza tarafındaki ön yan hava yastığı ve kaza tarafındaki kafa hava yastığı açılır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araçların 10 yaşını doldurduktan sonra hava yastıklarının açılmama, patlama-yırtılma veya zamansız açılma gibi sorunlarla karşılaşıldığı zaman zaman rapor edilmektedir. Bu yüzden her 10 yılda bir hava yastıklarının uzman ve yetkili kurum ve kişilerce kontrol edilmesi önerilmektedir. Ayrıca sürücünün göğüs kafesi direksiyona en az 25 cm mesafede olmalıdır.

Emniyet kemeri mutlaka doğru bir şekilde takılı olmalı, en önemlisi de yolcu koltuğuna kesinlikle çocuk oturtulmamalıdır. Eğer çocuk zorunlu olarak ana kucağı ile yolcu koltuğunda bulundurulmak durumundaysa, yolcu tarafındaki hava yastığı (genelde sağ kapı iç tarafında bulunan) hava yastığı iptal butonuyla geçici olarak servis dışı bırakılmalıdır.

Hava Yastığı Nasıl Yapılır?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
nefret nefret
0
nefret
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı