59
67 Paylaşım, 59 Beğeni

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı nedir, işsizlik maaşını kimler alabilir, işsizlik maaş başvurusu için neler yapmak gerekli, işsizlik maaşı nasıl hesaplanmaktadır konularını yazının devamında bulabilirsiniz.

İçindekiler

İşsizlik Maaşı Nedir?

Maalesef hepimizin başına hayatta her zaman her şey gelebiliyor. Bu durum iş hayatımız içinde geçerlidir. İşten çıkarılmak ya da iş yerinin iflası gibi olaylar, insanı zor bir döneme sokuyor. Fakat, bu tarz durumlarda çalışanın güvenceye alındığı bir sistem vardır. Bu güvence işsizlik maaşıdır. Hiç hesapta yokken her ay aldığınız maaş kesildiği zaman çaresizlik durumu sizi üzecektir. Ancak işsizlik maaşı başvurusu yapıp hiç yoktan bir süre daha maaş almanız mümkündür. Şimdi sizlere 2020 işsizlik maaşı hakkındaki bilgileri anlatalım.

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?
İşsizlik maaşı alabilmek için ilk olarak işten çıkarılma şartı aranır. Kendi arzunuzla işten çıkarsanız işsizlik maaşını maalesef alamazsınız. Ancak işten çıkarılma şartından başka bazı istisnai durumlarda da işsizlik maaşı alabilirsiniz. Örnek olarak, iş yerinizin faaliyetini durdurması gibi. Yani sizden kaynaklı olmayan bir biçimde işten ayrıldıysanız, işsizlik maaşından faydalanma hakkı elde edersiniz. Bazı istisnai durumlarda işten ayrılmak zorunda kalan sizler olsanız da, bu haktan faydalanırsınız.

İlginizi Çekebilir:  Cenaze Defin İşlemleri Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı almak için İŞKUR’a başvuru yapmanız gerekir. Sadece burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Bu da 30 günlük şart. İşsizlik maaşı almak için işten ayrıldığınız gün baz alınarak bu günden itibaren 30 gün içinde başvuruda yapmanız gerekiyor. Şayet başvuru yapmazsanız işsizlik maaşı alma hakkınız yanar.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı ayrıldığınız iş yerinizden almış olduğunuz maaşa göre farklı olmaktadır. İşsizlik maaşı hesaplaması son 4 aylık zaman diliminde aldığınız prime bakılarak hesaplanıyor. Maksimum 10 ay alınabilen işsizlik maaşı prim gününüze bağlı olacaktır. 600 gün sigortalı olarak çalıştıktan sonra işsizlik sigortası primi ödemesini yapmış olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı şekilde çalıştıktan sonra işsizlik sigortası primi ödemesini yapmış olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı şekilde çalışıp işsizlik sigortası primi ödemesini yapmış olan sigortalı işsizlere de 300 günlük süre ile işsizlik maaşı ödeniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

59
67 Paylaşım, 59 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
1
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz