70
78 Paylaşım, 70 Beğeni

Sizler için İstanbul Gezi Rehberi Hazırladık…

İstanbul ülkemizin en kalabalık şehridir. Ekonomik, tarihi ve sosyal açıdan en gelişmiş bölgesidir. İstanbul yaklaşık 5500 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Ülke nüfusunun dörtte birini barındıran şehrin nüfusu Aralık 2017 itibari ile 15 milyondur. Ülkemizin en çok ziyaret alan turizm merkezidir. İstanbul doğal ve tarihi yapısı ile her yıl milyonlarca yeri ve yabancı turisti ağırlar. Tatil rotanızı İstanbul’a çevirdiyseniz gezebileceğiniz birçok nokta vardır. Tatilinizi ne kadar uzun tutarsanız o kadar iyidir. İstanbul’a tatile gelip de İstanbul’a âşık olmamak elde değil. İstanbul birçok şaire ilham kaynağı olmuştur. İstanbul’a tatil için geldiyseniz şu 5 noktaya mutlaka uğramalısınız:

İçindekiler

1-İSTANBUL BOĞAZI

İstanbul Gezi Rehberi

Dünyanın en etkileyici yerlerinden birisi İstanbul Boğazıdır. İki kıtayı birbirinden ayıran boğazın çok güzel bir manzarası var. Özellikle fotoğraf tutkunları boğazı gezmelidir. Boğaz üzerinde çok etkileyici manzaralar yakalayabilirsiniz. Boğazı gezmek İstanbul’u gezenlerin en büyük tutkusudur. Boğaz turlarına katılabilirsiniz. Turlara Ortaköy, Eminönü ve Üsküdar gibi noktalardan katılabilirsiniz. Boğaz turları 45 dakika ile 2 saat arası sürer. Turla gezerken çevre hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirme yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Ankara da Gezilecek Yerler Listesi

2-TOPKAPI SARAYI

İstanbul Gezi Rehberi

Sarayburnu’nda yer alan saray 700 bin metrekarelik bir alana sahiptir.1460 yılında inşa edilen yapı 4 yüzyıl Osmanlı İmparatorluğunun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçen 4 avludan oluşan saray 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olarak halka açılmıştır. 300 bin parça koleksiyon bulunan müzeyi 2-3 saatte ancak dolaşabilirsiniz. En ilgi çeken bölümü Divanı Hümayun, Bağdat Köşk, Harem ve Kutsal Emanetler bölümüdür. Müze İstanbul ilinin Fatih semtinde yer alır. Sarayı kış döneminde sabah 9 ile 16.45 arasında yaz döneminde ise sabah 9 ile 18.45 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze kart sahibi kişiler Harem ve Aya İrin bölümleri hariç diğer bölümleri 60 lira karşılığında gezebilir.

3-AYASOFYA MÜZESİ

İstanbul Gezi Rehberi

Müslümanlar ve Hıristiyanlar için önemli bir yerdir Ayasofya Müzesi. Mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532 yılında yapılan restorasyonla kazanmıştır.1000 yıllık bir süre içerisinde dünyanın en büyük katedrali olma unvanını taşımıştır. İstanbul’un fethinden hemen sonra yapıya İslami unsurlar eklenerek camiye dönüşmüştür. Görkemli yapının yanı sıra padişah türbelerinin yer aldığı müzeyi her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Ayasofya’nın görkemli bir iç süslemesi vardır. Mozaikler ve zemin kattaki dilek kutusu mutlaka görülmesi gereken yerleridir. Müzenin iç kısmını 1 saatte dolaşabilirsiniz. Ayasofya Müzesi İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alır. Ziyaret etmek için kışın sabah 9 ile 17 arasında, yazın sabah 9 ile 19 arasında gitmelisiniz. Müzeyi ziyaret etme ücreti 60 liradır. Müze kart sahipleri müzeyi ücretsiz dolaşabilir.

İlginizi Çekebilir:  İzmir De Gezilecek Yerler

4-SULTANAHMET CAMİ

İstanbul Gezi Rehberi

Sultanahmet Cami iç kısmını 22 bin çini süsler. Bu yüzden bölge halkı tarafından Mavi Cami olarak adlandırılır. Cami 1609 yılında 1 Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Yapının en önemli özelliği İstanbul ilin 6 minareli tek camisi olmasıdır. Ramazan ayında cami çevresinde şenlikler kurulur.

5-KAPALIÇARŞI

İstanbul Gezi Rehberi

Kapalıçarşı’nın tarihi Bizanslılar dönemine dayanır. Çarşının genişletilme çalışması Fatih Sultan Mehmet döneminde başlanmıştır. Sandal ve Cevahir adlı iki büyük bedestenin birleşmesi ile oluşur. Tarihi öneme sahip olan Kapalıçarşı alışveriş tutkunlarının bir numaralı uğrak noktasıdır. Geçmişte faaliyet gösteren ve unutulmaya yüz tutan sektörleri

Kapalıçarşı’da görebilirsiniz. Dükkânlardan lezzetli lokumlar alabilirsiniz. Sevdiklerinize hediye almak için birçok hediyelik eşya satan dükkân bulunur. Ustalıkla işlenen ahşap ürünler, ilgi çekici süslemeler ve şifa kaynağı bitki çaylarını Kapalıçarşı dükkânlarından temin edebilirsiniz. İstanbul Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

70
78 Paylaşım, 70 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz