38
46 Paylaşım, 38 Beğeni

Bu yazımızda sizler için izmir de gezilecek yerler listesi hazırladık.

İzmir, Türkiye’nin en büyük illerinden biridir. Ege bölgesinde yer alan İzmir, Ege’nin en büyük ili olma özelliğini taşımaktadır. Ülkemizin en kalabalık 3.şehridir. 2017 yılından bu zamana İzmir’in yaklaşık olarak söylememiz gerekirse, 4,3 milyon kadar nüfusu bulunmaktadır. Anadolu Yarımadasının batısında Ege bölgesinin ortasında yer alır. İzmir ülkemizin önemli bir turizm şehridir. Yerli ve yabancı birçok turist her yıl bu güzel şehrimize akın etmektedir. Tatil planlarınızı İzmir’den yöne kullandıysanız mutlaka şu 10 yeri ziyaret etmelisiniz;

İçindekiler

1-ALAÇATI

İzmir De Gezilecek Yerler

Alaçatı denilince akla ilk gelen renkli sokaklar ve tarihi taş evleridir. Rüzgâr gülleri ile kaplı Alaçatı’da bir sürü minik otel bulunur. Kalabalık sokakları ve ot festivalleri ile meşhur Alaçatı İzmir’in en önemli turizm mekânıdır. Çeşme yakınlarında yer alan Alaçatı son günlerde İzmir’in en popüler turizm merkezi haline geldi.

2-ÇEŞME

İzmir De Gezilecek Yerler

İzmir ve tatil denilince ilk söylenen yer Çeşme’dir. Çeşme’de özellikle yaz mevsiminde birçok artisti görmeniz mümkündür. Ünlülerin bir numaralı tatil merkezi haline gelen Çeşme yazın çok kalabalıktır. Çeşme yazın bir başka güzeldir kışın bir başka. Çeşmede yer alan kale görülmeye değerdir. Denize girdiğinizde çıkmak istemeyeceksiniz. Berrak ve temiz suda yüzmek tatil severlerin en büyük tutkusudur. İskele ve deniz kenarında yer alan restoranlarda yemek yeme size büyük zevk verecektir. Çeşme’ye gelip kumru yemeden gitmeyin. Çeşme reçine sakızı ile ünlüdür. Burada yer alan dükkanlardan lezzetli sakızlı kurabiye satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ankara da Gezilecek Yerler Listesi

3-URLA

İzmir De Gezilecek Yerler

İzmir merkeze 35 kilometre uzaklıkta yer alan Urla gerçekten görülmeye değer yerlerden birisidir. Urla iskele en çok ziyaret edilen yerdir. Burada deniz kenarında yürüyebilir, balıkçılarla derin sohbetler edebilirsiniz. Denizden yeni çıkan taze balıkları deniz kenarında kurulan restoranlarda tadabilirsiniz. Urla katmerini Ünal Kardeşler Katmer Salonunda tadabilirsiniz. Denizaltı restoranda unutulmaz bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Urla’da yer alan Sanat Sokağında dolaşmak size büyük keyif verebilir. Burada yer alan sanat atölyeleri, kafeler ve restoranlar bölgeyi gezenleri cezp ediyor. Her yıl bu bölgede Urla Enginar Festivali ile Mart Dokuz Otu Festivali düzenlenir. Bölgede doğal enginar bulabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerine katılıp değişik ot türleri toplayabilirsiniz.

4-SEFERHİSAR

İzmir De Gezilecek Yerler

Seferihisar ülkemizde yavaş şehir unvanını taşıyan bir bölgemizdir. Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Seferihisar’da zeytin, enginar ve narenciye bol miktarda yetişir. Buraya geldiğinizde zeytinyağı ve mandalina almadan gitmeyin. Yıl içinde bölgede mandalina ve enginar festivalleri düzenlenir. Seferihisar’da denize girebileceğiniz birçok yer vardır. En sakin ve güzeli Sığıcak bölgesidir. Seferihisar’a gelip de Seferihisar Kalesini görmemek olmaz. Teos antik Kenti, Dionysus Tapınağı ve Lepedos Antik Kentini de Seferihisar’da görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'nin En Popüler 20 Tarihi Eserleri (Yerleri)

5-DİKİLİ

İzmir De Gezilecek Yerler

İzmir merkeze 120 kilometre uzaklıkta bulunan Dikili Bergama ile komşudur. Köklü bir geçmişi olan Dikili doğal güzellik açısından çok zengin bir bölgemizdir. Krater gölleri, mağaraları ve ormanları ile ün yapmış bir bölgemizdir. Sessiz ve sakin bir yazlık bölge arayanlar için çok ideal bir bölgedir.

6-KARABURUN

İzmir De Gezilecek Yerler

İzmir’e bağlı Karaburun 13 köy 1 beldeden oluşur. Yılın her döneminde sakindir. Denizin temiz olması ve sakin olması nedeniyle kafa dinlemek isteyenler tarafından çok tercih edilmektedir. Karaburun fotoğraf tutkunlarının en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Bahar ayında harika bir görünüme sahip olan bölgede kelebekler ve çiçeklerle ilgilenen kişiler için görsel cümbüşe sahne olur.

id="h-7-fo-a">7-FOÇA

İzmir De Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan Foça İzmir’in en güzide semtlerinden birisidir. Doğal güzellik, tarihi zenginlik ve temiz deniz sahiline sahip olması her yıl bölgeye binlerce yerli ve yabancı turisti çeker.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

38
46 Paylaşım, 38 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz