46
53 Paylaşım, 46 Beğeni

Menemen Gezilecek Yerler Nelerdir

Menemen

Yüzölçümü bakımından İzmir’in en büyük ilçesi olan Menemen, nüfus bakımından ise orta düzeyli, şirin bir yerleşim yeridir. İzmir’in kuzey tarafında yer alan ilçe, rahat ve sakin bir yaşam arayanlar için en uygun yerlerden birisidir. Doğası ve havası, insana huzur verir niteliktedir ancak tarihi açıdan bir zamanlar en huzur bozucu olaylardan birine tanıklık etmiş bir ilçedir. İlçe, Bergama Baskını sırasında yaklaşık 1000 kişinin katledilmesine tanıklık etmiştir. Olay, 15 Haziran 1919 tarihinde başlamış ve Yunan askerler tarafından katledilen yüzlerce insanın ölmesi ile 19 Haziran’da son bulmuştur. Menemen, bu baskın ve edilen zulümleri geride bırakmış bir yer olarak ziyaret edilmesi gereken değerlere sahip bir yerleşim yeri konumundadır. Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Ziyaret etmek için en iyi mevsim ilkbahardır. Kış aylarında çok sert rüzgarlara ev sahipliği etmektedir.

İçindekiler

İlginizi Çekebilir:  Olympos Antik Kenti Antalya

Gezilecek Yerler

Taşhan

Menemen Gezilecek Yerler Nelerdir

Osmanlı döneminden kalma en önemli tarihi eserlerden biri olan Taşhan, Şıh Kamil tarafından yaptırılmış değerli bir miras ürünüdür. Simetrik yapısı, moloz ve tuğla taştan inşa edilmiş duvarları, kare planı ve daha bir çok özelliği ile dikkat çekici bir yapıdır. İki katı bulunmaktadır ve üst katlarında konaklama için kullanılan odalar mevcut iken, alt katında ise bodrum ve depo yer almaktadır.

Menemen Gezilecek Yerler NelerdirMenemen – Karagöl

İzmir Menemen Gezilecek Yerler – Karagöl

Yamanlar Dağı’nda zirveye yakın bir bölümde bulunan krater göldür. Sürekli viraj dolu yolun sonuna geldiğinizde mutlu sona ulaşacaksınız. Gördüğünüz manzara tüm yorgunluğunuzu üzerinizden alacaktır. Bu gölün çevresi ormanlarla kaplıdır. Masmavi su ve yemyeşil ağaçların kesişimi olan bir noktadır. Göl kenarında bulunan piknik alanında bu eşsiz manzaraya karşı piknik yapmanız mümkün. Bu göl krater çarpması ile meydana gelmiştir. Dolayısıyla çok derin bir göldür. Burada yüzmek yasaklanmıştır.

Panaztepe Antik KentiMenemen Tarihi Yerler

İzmir Menemen Gezilecek Yerler – Panaztepe Antik Kenti

İlçe merkezine 13 km’lik bir mesafede yer alan antik kent, bir tepe üzerine kurulmuştur. Tarihi, Tunç Çağı’ndan başlamaktadır ve Osmanlı dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yapılan arkeolojik kazılarda pek çok tarihi esere ulaşılmış olan yerde, çalışmalar halen devam etmektedir. Arkeolojiye ve tarihe meraklı iseniz Panaztepe Antik Kenti’ne, kısa süreliğine de olsa uğramanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir:  Batı Karadeniz'in İncisi Yedigöller

Larissa Antik KentiMenemen Tarihi Yerler

Menemen Gezilecek Yerler NelerdirLarissa Antik Kenti

Menemen ilçesinin Buruncuk Köyü’nde bulunan antik kenttir. İzmir’de bulunan en eski yerleşim yeri olan Larissa Antik Kenti’nin geçmişi Cilalı Taş devrine dayanmaktadır. Buraya giderken yolda zorluklar çekebilirsiniz ama vardığınızda kesinlikle değecektir.

Plajlar

Menemen Gezilecek Yerler NelerdirMenemen Plajları

Menemen, sahip olduğu doğal güzellikler içinde ne yazık ki, çok ünlü ve kullanılabilir bir plaja sahip değildir. Ancak Süzbeyli yoluna girecek olursanız, görmek isteyeceğiniz çok uzun bir kıyı şeridine sahiptir.

Alışveriş

Menemen Gezilecek Yerler Nelerdir? Tarihi ve doğal güzelliklerinin getirisi olarak pek çok yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından biri olan Menemen, yöresel ve geleneksel olarak da pek çok ürüne ev sahipliği yapan önemli bir yerleşim yeridir. Menemen’de yenilmesi gereken yiyecekler arasında aynı adı taşıyan menemen gelmektedir ve bu bölgede yetişen domates ve köy yumurtalarının farklı tadını almanız mümkündür.

Ayrıca,

yöre halkı tarafından el işi olarak yapılan vazolardan ve testilerden edinebilirsiniz. Aiolis olarak bilinen ve antik dönemin önemli çömlek kili kaynağı olarak kullanılan Menemen bölgesinde, günümüzde halk tarafından yapılan pek çok ürüne ulaşmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Gezi Rehberi / İstanbul'da Gezilebilecek Yerler

Festival

Menemen ilçesi bu kategoride de, merkeze yakın olmasından ötürü, gölgede kalmaktadır. Ancak her yıl Nisan ayında yapılan İnadına Tiyatro Festivali ile izleyicilerine harika anılar bırakmaktadır.

Nasıl Gidilir ?

İzmir merkezinden dolmuş, otobüs veya metro ile rahat bir şekilde ilçeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Şahsi aracınız veya kiralık bir araç ile gelmek isterseniz, İzmir merkezine varmadan, Manisa üzerinden Çanakkale tarafına ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Akdeniz tarafından geliyorsanız önce Bornova , daha sonra Karşıyaka’yı geçtikten sonra Menemen’e ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım sağlamak isterseniz, Adnan Menderes HL’ye bulabileceğiniz bir çok uçuş ile gelebilir ve ardından transfer hizmeti veren firmalar aracılığı ile ilçe merkezine yaklaşık 1 saat gibi bir sürede varabilirsiniz. Ayrıca, şehirlerarası otobüs firmalarının seferlerini kullanarak da ulaşmanız gayet kolaydır.

Menemen Gezilecek Yerler Nelerdir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

46
53 Paylaşım, 46 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
1
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz