60
68 Paylaşım, 60 Beğeni

Burası neresi? Halil Paşa Konağı olarak da bilinen Karadeniz Ereğli Müzesi, 19. yüzyıl sonlarında padişah II. Abdülhamit döneminde, Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından yaptırılmıştır. Bozhane Yalı Caddesi üzerinde yer alan konak, eski bir kilisenin temeli üzerine inşa edilmiş ve Roma döneminden kalma binalardan toplanmış antik spoli malzemeler şapolyen olarak, cephe süslemesinde, kullanılmış. Belli bir dönem Ortaokul ve Kız Meslek Lisesi olarak kullanılan konak, uzun bir süre sahipsiz kalmış ve 1989 yılında Kültür Bakanlığı’na tahsis edilmiş. Restorasyon çalışmaları tamamlanınca, 1998 yılında müze olarak hizmete açılmış.

Müzenin bölümleri; Müzenin zemin katında; Ereğli ve çevresinden toplanan Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait mermer mezar atelleri, figürlü mermer sütun başlıkları, cam kaplar, takılar, madeni eserler, kandiller ve arkeolojik eserler sergileniyor. Müzenin birinci katında; pişmiş toprak amforalar, Lidya, Grek, Roma, Bizans, Abbasi, Emevi, Sasani, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı sikkelerinden oluşan eserler yer alıyor. Müzenin ikinci katında; erkek ve kadın kıyafetleri, yöreye ait elpek kumaşı ve ipliği, dokuma aletleri, mendil, bohça ve örtü gibi dokumalar, silahlar, mühürler, tespih, saat, mutfak eşyaları, ölçü ve tartı aletleri, yöresel etnografik eserler sergileniyor.

İlginizi Çekebilir:  Kdz. Ereğli'de Bir gecede 6 kişi Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti

Müzenin üçüncü katında; Osmanlı dönemine uygun şekilde düzenlenen oturma odası, misafir odası, günlük odası ve yatak odası yer alıyor. Son olarak müzenin bahçesinde ise; Grek, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait sütun başlıkları, sütun gövde ve kaideleri, mimari parçalar, lahitler ve pandomim sanatçısı olan Krispos’un anıt mezarı bulunuyor. Müzede; 2 bin 202 adet arkeolojik, 4 bin 695 adet sikke, 587 adet etnografik eser olmak üzere toplam da 7 bin 484 eser sergileniyor.

  • Adres: Orhanlar, Yalı Cad. No:96, 67300 Ereğli/Zonguldak
  • Çalışma saatleri: 08.30 – 17.00 **Pazartesi günleri kapalı.
  • Telefon: 0372 323 45 57
  • Giriş ücreti: Ücretsiz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

60
68 Paylaşım, 60 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz