82
90 Paylaşım, 82 Beğeni

Kimler hibe desteği alabilir? Gerçekleşen Kabine toplantısı ardından milyonlarca esnafa kira yardımı yapılacağı müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Korona virüs salgını sürecinde ekonomik açıdan negatif yönlü etkilenen esnaflara 3 ay süreyle büyük şehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira maddi destek sağlanacağı ifade edildi. Bu kapsamda bu ücretten faydalanmak isteyen vatandaşlar konuya dair detaylı bilgi sahibi olmak istiyor. Peki, 1000 TL hibe desteği başvurusu nasıl yapılır, ödemeler ne zaman başlıyor? Esnafa kira yardımı kimlere verilecek? İşte esnafa yapılacak kira desteğinin detayları…

Kimler hibe desteği alabilir?

14 Aralık tarihinde yapılan Kabine Toplantısı sonrası binlerce vatandaşın beklediği müjde haberi geldi. Bu kapsamda pandemi sebebiyle ekonomik anlamda zorluk yaşayan vatandaşlara kira yardımı (hibe desteği) verileceği belirtildi. Bu maddi destekten faydalanmak isteyen vatandaşlar başvuru şartları gibi detayları merak ederken Başkan Erdoğan, “İş yeri kira olan esnafımıza (3) üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız” ifadelerini kullanmıştı. Peki, 1000 TL hibe desteği başvurusu nasıl yapılır, ödemeler ne zaman başlıyor? Esnafa kira yardımı kimlere verilecek? İşte esnafa yapılacak kira desteğinin detayları…

İlginizi Çekebilir:  e-Devlet ile 1000 tl Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

1000 TL HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK? ESNAFA KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 (üç) ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapılacağını ifade eden Başkan Erdoğan taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimlerin hibe desteği (kira yardımı) ödemelerinden faydalanabileceğini açıkladı…

Birinci adımda, taksi, dolmuş, servis işletmecisi, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimlerin yararlanacağı desteğe ilişkin tebliğ yürürlüğe girecek. Bu hafta başvuruların toplanması ve ödeme takviminin açıklanması beklenmekte. Destek ödemelerinin yeni yıla girerken yapılacağı belirtiliyor.

E-DEVLET‘TEN BAŞVURU

İşyeri kira olan büyükşehirlerdeki esnafa 750 lira, küçük şehirlerdeki esnafa 500 lira kira yardımı yapılacak. Bugün itibarıyla 30 büyük şehirde toplam 1 milyon 486 bin, 51 ilde de 497 bin esnaf bulunuyor. Salgından etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca bin lira da destek ödemesi yapılacak. Ödeme başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek.

İlginizi Çekebilir:  Bedava İddaa Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?
  • Kimler kira desteğinden faydalanabilecek?

“Esnafımıza kira desteği ile gelir kaybı desteği için çalışmalara başladık. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır.”

  • Ödemeler ne kadar olacak?

“İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız.”

“Ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımıza sunmuş oluyoruz.”

Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresini 1 Haziran’a kadar uzattık.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

82
90 Paylaşım, 82 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
1
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz