61
68 Paylaşım, 61 Beğeni

Klima Patlaması Neden Nasıl Olur? Nedenleri Nelerdir?

Klima patlaması neden olur? hiç merak ettiniz mi? Klimalar, hayatı konforlu hale getiren araçlardan biridir. Yazın serinlemenizi, kışın ısınmanızı sağlarlar. Özellikle yaz döneminde aşırı sıcak olan bölgelerde klima kullanımı fazla oluyor. Durum böyle olunca da kullanıcılar klima patladı diye servisleri arıyorlar. Bu yazımızda klima patlaması nasıl olur ve klima patlaması nedenlerini detaylı şekilde bulabilirsiniz. 

İçindekiler

Klima Patlaması Neden Olur? Nasıl Olur?

Klima Patlaması Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?
Klima Patlaması Neden Olur?

Klimalar yapı itibariyle elektrik ve gazla çalışan sistemlerdir. İçlerinde ısıtmayı ve soğutmayı sağlayan R410A gazı kullanılıyor. Yeni nesil klimalarda bu gazlar kullanılıyor. R22 gazı eski sistem klimalarda kullanılıyor. R22, R410A’ya göre daha ucuz ve basıncı daha düşük gazdır.

Makine Mühendisleri Odası ve klima servisleri klima patlaması olmasının mümkün olamayacağını bildiriyorlar. Buna rağmen aşırı sıcakların yaşandığı Antalya, Aydın gibi illerde klima patlaması son dakika haberleri geliyor. Klima patlamalarının yaşanması üzerine makine mühendisleri ve servisler klima patlamasının nasıl olabileceğini açıkladılar.
Buna göre; klimanın içinde gaz bulunuyor. Gerekli tedbir ve önlemler alınmadığı zaman klimanın içinde gaz genleşiyor. Genleşen gaz, klima gazı patlaması kendini gösteriyor.
Klimalar dış ve iç ünitelerden oluşuyor. Dış ünite ve iç ünite bakır bir boruyla birbirine bağlıdır. Dış üniteden iç üniteye gaz salınımı yapılıyor. Bakır boruda kaçak olduğunda, ortamda kibrit/çakmak çakılması durumunda patlama yaşanabiliyor.

Klima Patlaması Neden Olur? Acaba Klima Neden Patlar?

Klima patlaması neden olur? Kullanıcılar klimaların sadece bozulabileceğini sanıyorlar. Fakat klima patlamaları artmaya başlayınca klima patlaması nedenleri araştırılmaya başlandı. Klimanın patlamasına neden olan etkenleri şöyle sıralayabiliriz;
1-En önemli etken klimanın yanlış monte edilmesi
2- Klimaya fazla gaz verilmesi
3- Klimanın yıllık bakımının yapılmaması
4- Dış ortam sıcaklığının yüksek olması, klimada basınç yükselmesine yol açması
5- Sisteme vakum yapılmaması
6- Gaz şarjı esnasında manometrenin doğru şekilde kullanılmaması
7- Gaz kaçağının olması, kaçağın olduğu ortamda ateş bulunması

İlginizi Çekebilir:  8 Maddede Saç Bakımı

Klima Motoru Patlaması Nedenleri Etkileri

Klima Patlaması Neden Olur? Klima motoru dış ünitenin içinde bulunuyor. Kompresör olarak adlandırılan motorun içinde klima gazı bulunuyor. Genellikle R410A gazı kullanılıyor. Bu gazın patlayıcı özelliği yoktur. Fakat sonuçta gaz olduğundan sıkışabiliyor, genleşebiliyor ve yanabiliyor.

Dış ortamın 40 dereceyi geçtiği sıcaklıklarda klimanın aşırı çalışması kompresörde yüksek basınca yol açıyor. Bağlantı rekorlarının gevşemesi sonucunda patlamayı andıran yüksek ses çıkıyor. Elektrik tesisatının eski olması, periyodik bakımının yapılmaması klima dış ünite neden patlaması olarak kabul ediliyor.

Klima Kompresör Patlaması Belirtileri

Klima Patlaması Neden Olur? Klimanın ısıtma & soğutma görevini yapmasını sağlayan dış ünitedir. Dış ünitenin içinde klima motoru denilen kompresör bulunuyor. Kompresöre belirli bir basınçta klima gazı dolduruluyor. Kompresör çalıştıkça gaz, bakır boru aracılığıyla iç üniteye salınıyor.

Fazla gaz doldurulması, eski elektrik tesisatı, bakımı yapılmaması gibi nedenler kompresörün patlamasına yol açabilir. Yüksek basınç, .ağlantı rekorlarının gevşemesi, kabloların erimesi, bakır borunun delinmesi sonucunda
patlamayı andıran yüksek ses çıkarıyor. Sistemde elektrik kaçağı varsa, ortamda sigara içiliyorsa gaz yanıcı olduğu için yangın çıkabiliyor.

Klima ünitesi patlar mı? Klima Dış Ünite Patlaması Doğalgaz

Klima dış ünitelerinde en sık görülen sorun, yangın çıkmasıdır. Kompresöre yüksek oranda gaz basılmazsa genleşme tankında sıkıntı çıkmıyor. Fakat gaz kaçağı varsa veya aşırı gaz basılmışsa, 40 dereceyi aşan sıcaklıklarda klima kompresör patlaması yaşanabiliyor.

Inverter klimalarda kompresörlerin basınçları yükselebiliyor. İlk montajda veya periyodik bakımlarda sisteme vakumlama yapılmadığında yüksek basınç nedeniyle klima tüpü patlaması yaşanabiliyor.

Klima ünitesi patlar mı? Klima İç Ünite Patlaması Hakkında Bilgi

Klima Patlaması Neden Olur? Klimalar güvenli sistemler olarak kabul edilirler. Klima motorunun içinde bulunan gazın patlayıcı özelliği yoktur. Buna rağmen dış veya iç ünitenin patlayıp, yangına sebebiyet vermesi klima ünitesi patlaması sorularını beraberinde getiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Korsan Saldırıları Nasıl Oluyor? Rehinelere Ne Olacak?

Makine Mühendisleri evde klima patlaması olayının nadir görülen bir durum olduğunu belirtiyorlar. İç ünitenin patlayıp, yangına sebebiyet vermesini sistemde gaz kaçağı olabileceği üzerinde duruyorlar. Ayrıca montaj sırasında yanlış bakır boru seçimini de patlayamaya yol açabiliyor.

İç ünite plastik aksam ve kablolardan oluşuyor. Düzenli bakımın yapılmaması, elektrik tesisatının eski olması, yanlış kablolama sonucunda iç üniteye patlayıp, yangına yol açabiliyor. İç ünitenin sağlıklı ve sorunsuz şekilde çalışmasını istiyorsanız öncelikli olarak elektrik tesisatınızın güvenilirliğini kontrol ettirmelisiniz. Klimanızın montajını ve periyodik bakımlarını yetkili servise ve uzman kişilere yaptırmalısınız.

Klima Motoru Patlaması Nedenleri – Klima Gazı Hangi Gazdır?

Klima Patlaması Neden Olur? Yeni nesil klimalarda doğaya dost gazlar kullanılıyor. Bunlar patlayıcı özellikte olmasa da yanıcı özellikleri bulunuyor. Klima motorlarına, yani kompresörlere belirli basınç oranında gaz basılıyor. Gaz basılmadan önce kompresöre vakumlama ve kaçak kontrolü yapılması gerekiyor. Kullanılacak gaza göre bar ayarlanıyor. Örneğin R22, R407 gazlarda 4, R410’da 8 bar kullanılıyor.

Klima motoruna vakumlama, gaz kaçağı yapılmamışsa, gereğinden fazla gaz basılmışsa, gaz kaçağı bulunuyorsa motorda yüksek basınç oluşur. Bu da motorun patlamasına yol açar. Periyodik bakım yapılmadığında bir süre sonra bağlantı rekorları gevşeyebiliyor. Bu da gaz kaçağına yol açıyor. Dış ünitenin yanında sigara içilmesi, ateş yakılması sonucunda patlayan klima motoru yanmaya başlıyor.

Dış ünitelerin sağlıklı, verimli çalışabilmesi için periyodik bakımlarının düzenli yapılması önemlidir. Ayrıca periyodik bakımları yetkili servise ve uzman kişilere yaptırın. Maliyetten kaçmak için ucuz gazlar bastırmayın. 

Rüyada Klima Patlaması Anlamı Nedir

Klima patlaması olumsuz bir olay olarak görülse de rüyada klima patlaması hayra yoruluyor. Rüya sahibinin zorlukları ve dar günleri aşıp feraha ereceğine yoruluyor. Rüya sahibi alacağı güzel haberlerle esenliğe kavuşacaktır.

Rüyada klima patlaması hem aile hem de iş hayatı için olumlu gelişmelere işaret ediliyor. Rüyayı gören kişi bekarsa, hayırlı bir evlilik yapacak; evliyse aile hayatı düzene girecek, hanesine bolluk ve bereket yağacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın En Kötü Hapishaneleri

Rüya sahibi iş hayatında olumlu gelişmeler yaşayacaktır. Güzel ortaklık kurup, iş hayatında başarılı olacaktır. Çalışmıyorsa hayırlı bir iş sahibi olacaktır. Çalışıyorsa mevkisi yükselecektir.

Klima Gazı Neyden Yapılır

Otomobillerimizde klima sistemi içerisinde gaz bulunur ve bu gaz aracın içerisinin soğutulmasına yardımcı olur. Peki klima gazının adı nedir? Klima içerisinde hangi madde gaz bulunur? Klima sisteminde kullanılan gaz  “hfc134a” adı verilen gazdır. Ancak eskiden “freon” adı verilen gaz kullanılmaktaydı. Fakat Freon gazı atmosfere zarar verdiği için pek çok ülke tarafından yasaklanmıştır. Türkiye’de bu ülkelerin içindedir. Bu sebeple otomobillerin klima gazı hfc134a olarak kullanılmaktadır.

Araba Klima Gazı Patlaması

Klima Patlaması Neden Olur? Araçlarda kullanılan klimalar, evlerde kullanılan klimalarla aynı sistemde çalışıyor. Araçlarda klima gazı patlamasının ilk neden gaz kaçağı olmasıdır. Klimaların periyodik olarak bakımı yapılmadığında zamanla parçalar aşınır, bozulmaya başlar. Havaların aşırı sıcak olması gazın genleşmesine yüksek basınca yol açar. Bakımsız kalan motor ve ekipmanlar nedeniyle araçta klima gazı patlaması yaşarsınız.

Araçlarda, evlerde, işyerlerinde kullanılan klimalar hayatı konforlu kılan araçlardır. Her ne kadar güvenli olsalar da sonuçta içlerinde yanıcı gaz bulunuyor. Klimaların her zaman yetkili servis ve uzman kişilerce montajı, bakımı yapılmalıdır. Periyodik olarak klimaların bakımı yapıldığında, klima patlaması yaşamazsınız.

Klima Patlaması Neden Olur? Klima gazı Nedir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

61
68 Paylaşım, 61 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
1
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz