70
78 Paylaşım, 70 Beğeni

Korsan Saldırıları Nasıl Oluyor? Rehinelere Ne Olacak?

Eskiden korsan dediğimizde aklımıza gelen tek gözü bandajlı, elinde kancası, yanında kılıcı, kaba sakallı, deri kıyafetli, gemisinde sağa sola emirler yağdıran bir insan gelirdi gözümüzün önüne.

Şimdilerde ise güneş gözlüklü, şortlu ve uzun namlu silahlı, sürat tekneli insanlar yerini aldı. Bazı şeyler filmlerde kalmalıydı. Ancak geçtiğimiz günlerde gördüğümüz Türk Gemisine Korsan Saldırısı nedeniyle bazı şeylerin filmlerde kalmadığını farkettik.

İçindekiler

Korsan Saldırısı Sürekli Oluyor Mu?

Aslına bakarsanız korsan saldırıları dünya üzerinde sürekli gerçekleşen bir olay. Bizim başımıza gelmediği için pek önemsemediğimiz, neler olup bittiğini ve sürecin nasıl işlediğinden haberdar olmadığımız bir konu. Şöyle ki  korsanlar 2020 yılının ilk çeyreğinde 37 gemiyi ele geçirmişler. 2020 senesinin ilk 3 ayında ise 47 saldırı gerçekleştirmişler. 2019 Yılındaysa 169 Korsan Saldırısı Olmuş. 2020 Yılının toplamında ise bu rakam 195’e çıktı. Bu oldukça fazla olan bir durum.

Korsanların O Bölgede Olduğu Bilinmiyor Mu?

Aslına bakarsanız kaptanlar hangi bölgelerin tehlikeli olduğunu biliyorlar. Hatta saldırıya uğrayan Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli Türk gemisinin kaptanlarından bir tanesi bu bölgeye girmeden önce ailesi ile telefonda görüşmüş, Korsanların olduğu yerden geçeceğiz gerginiz demiş. Telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra gemiye sürat teknesiyle yanaşan 4 korsan yaklaşık yarım saat gemiyi kovalamış.

İlginizi Çekebilir:  Kuşburnu faydaları nelerdir?

Türk Gemisine Korsan Saldırısında Neler Yaşandı?

Korsan Saldırıları Nasıl Oluyor? Rehinelere Ne Olacak?

Korsanların gemiyi yarım saat kovalamasından sonra artık başlarına gelecekleri bilen kaptanın emriyle, tüm personel kendini güvenli alana kilitledi. Bu güvenli alanın kapısı 12 milimlik saçtan yapılmıştır. Korsanlar başta balyoz ile kapıyı kırmaya çalışmışlar. Bu çaba tam 7 saat sürmüş. Bakmışlar olmuyor, taş motorla açtıkları delikten girerek ve girer girmez sağa sola ateş etmeye başlıyorlar.

Kaçırılan Türk Gemisinde 1 Personel Öldürüldü

İçeri girer girmez ateş etmeye başladıkları için mühendis hayatını kaybediyor. Uzun namlulu silahlarla bastıkları kaptan köşkünün içinde ki tüm kabloları sökerek, sadece radarı bırakıyorlar.

Saldırıda 15 Rehine Kaçırıldı

Korsanlar gemiden ayrılacakları zaman, gemi içerisinde çalışan 15 Türk vatandaşını da yanlarına alarak uzaklaşıyorlar.

Aslına bakarsanız o bölgede yaşanan ilk gemi kaçırma olayı da değil bu. 2020 yılının 13 temmuzunda da batı Afrika’nın açıklarında seyreden paksoy 1 isimli Türk gemisine saldırı düzenlenmiş, 11 kişi kaçırılmış ve rehineleri kurtarmak için yapılan pazarlık tam 28 gün sürmüştü. Hatta o korsanların şimdi ki korsanlar olduğu düşünülüyor.

Korsan Saldırısına Önlem Alınmıyor Mu?

Aslında korsan saldırılarına önceden önlemler alınıyormuş. Koronavirüs ve bunun yaratmış olduğu ekonomik sıkıntılar yüzünden resmen güvenlikte kısıtlamaya gidildi. Bazı gemilere komando eğitimli personel alınırdı. Genelde gemilere savaş yada güvenlik gemileri eşlik ederdi güvenli bölgeye geçinceye kadar. Ama bunların hepsi maalesef ki para demekti. Paradan kıstılar ve bu korsanlar için fırsat yarattı.

İlginizi Çekebilir:  Giyimde İndirimli Mağazalar

Haftada 2 Korsan Saldırısı Oluyor!

Bu fırsattan faydalanan korsanlar artık hafta da 2 korsan saldırında bulunuyor.

Korsan Saldırıları Nasıl Oluyor? Rehinelere Ne Olacak?

Korsanlar Yakalanamıyor Mu?

Gerçek şöyle ki bahsettiğimiz konumda, korsanların yaşadığı bölge tropikal bir bölge. Burası yüzlerce nehir ve dereyle bölünmüş ki buraya savaş gemisiyle girmeyi bırakın, botlarla bile girilemeyecek kadar çok dar. Tropikal bir bölge olduğu için de havadan takip, görüş açısı olmadığı için mümkün olmuyor. Bir taraftan da burada kaçak petrol çıkarıldığı düşünülürse devlet pekte elini sürmüyor diyebiliriz. O yüzden korsanlar sahipsiz bulduğu burada kol geziyor.

Kaçırılan Rehinelere Ne Olacak?

Kaçırılan Türk Gemisi

Söylenenlere göre rehinler için durum, saldırı anında yaşanılanlar kadar kötü değil. Çünkü korsanların tek bir amacı var, PARA!

Özellikle bu bölgede ki kaçırma olaylarının ardından korsanlar rehineleri özel bir gölge olan Lagosa getiriyorlarmış. Sonrasında geminin bağlı olduğu sigorta şirketiyle temasa geçiliyor. Ancak, psikolojik baskı yaratabilmek için genellikle

ilk 72 saat temas kurmuyorlar. Denizcilerin aileleri, sigorta şirketleri ve Devlet büyükleri endişelensin ki istedikleri parayı kolaylıkla alabilsinler.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelerde Göbek Fıtığı

Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor Diyecek Olursanız

Korsanlar istedikleri meblâyı alabilmek için süreyi uzatıyorlarmış. İlk temasın ardından pazarlıklar yaklaşık 3-4 hafta kadar sürüyor ki bu pazarlıklar milyon dolarların konuşulduğu bir pazarlık.

Fidye anlaşmalarından sonra gelen sigorta şirketlerinin avukatları aracılığıyla parayı alıp, rehineleri serbest bırakıyorlar.

Yukarı bahsettiğimiz rehineler için kötü geçmiyor dememizin sebebi de korsanlar rehinelere zarar vermek istemiyorlar ki hem daha fazla para alabilsinler hem de aralarından bir tanesine zarar verirlerse pazarlık ettikleri taraf, parayı versek veya vermesek yine zarar vereceksiniz diye karşı çıkmaları veya istedikleri para da pazarlık etme şansı tanımamak adına böyle bir şey gerçekleştiriyorlar.

Korsan Saldırıları Nasıl Oluyor? Rehinelere Ne Olacak?

tiktok izlenme satın al


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

70
78 Paylaşım, 70 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz