57
65 Paylaşım, 57 Beğeni

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı? Özellikle bu dönemde zor durumda olan esnaf, ayakta durabilmek için kredi çekmek zorunda kaldı. İşlerin iyi gitmemesi yüzünden esnaf, kredi borçlarını ödeyemez hale geldi ve akıllara şu soru geldi: Kredi borcum yüzünden hapse girer miyim?

İçindekiler

Kredi Çekmeden Önce Aklınızda Bulunması Gerekenler

İnternette gözükmeyen masraflar dahil faizleri dikkatli inceleyin, kredi koşuları ve maliyetler hakkında detaylı bilgi isteyin, borç/gelir oranınızı iyi hesaplayın, en uygun kredi faizi veren bankları araştırın, kredi süreci boyunca karşınıza çıkabilecek masrafları hesaplayın.

Kredi Çekmenin Şartları

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?
Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

18 yaşını doldurmuş olmak, kredi notunun veya kredi puanının yeterli olması, yeterli bir gelire sahip olmak, yeterli bir süre sigortalı bir işte çalışmış olmak, kefil birinin bulunması gibi şartlar mevcuttur.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı? Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Kredi borcunuzu 2 ay art arda ödemediğiniz takdirde banka size 30 gün daha ek süre tanır. Kredi borcu ödenmediği zaman kullanılan kredi faizinin en fazla %30 fazlası gecikme faizi uygulanıyor. Yine de kişi borcunu ödemezse banka hesaplarına el konabilir, maaşının belirli bir kısmına haciz gelebilir, tüm taşınmazlarına ve araçlarına el konulabilir. Ayrıca kara listeye düşersiniz ve tekrar kredi çekmeniz imkansızlaşır.

İlginizi Çekebilir:  A101 Kimin? Ne Zaman Kuruldu?

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Kredi sahibi borcunu ödeyemediği zaman kefil ödemek zorunda kalır. Kefil de borcu ödemezse kredi borcu olan kişiyle aynı konuma gelir. Onun da taşınmazlarına, araçlarına, maaşına el konulabilir.

Kişi Kredi Borcu Ödeyemezse Hapis Cezasına Çarptırılabilir Mi?

Anayasa’nın “Kimse, herhangi bir anlaşmadan kaynaklı doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğü elinden alınamaz.” maddesine göre kredi borcunu ödeyemeyen bir kişi hapis cezasına çarptırılamaz. Fakat banka avukatları ve borçlu kişi arasında yapılan sözleşme maddelerinde “Kredi borcunun ödenmemesi durumunda kişi hapis cezasına çarptırılabilir.” maddesi varsa, o zaman kişi hapis cezasına çarptırılabilir. Bu yüzden banka ile yapacağınız kredi sözleşmenizi dikkatlice okuyunuz.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Neler Yapmalıdır?

Borçlarını bankayla anlaşıp yapılandırabilirler, banka ile anlaşmaya varmaya çalışabilirler, başka bir bankadan kredi çekip borçlarını ödeyebilirler, fazladan para kazanma yollarını deneyebilirler, ek bir işte çalışabilirler, dostlarından borç isteyebilirler.

Kredi Faiz Oranları

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?
Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Her bankanın kendine özgü farklı kredi faiz oranları bulunmaktadır. En düşük %1.39’dan %2.23’e kadar çeşitli faiz oranları mevcuttur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

57
65 Paylaşım, 57 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
1
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz