43
51 Paylaşım, 43 Beğeni

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Sizin İçin Yazımızda Yer Verdik.

Kredi notu başka bir deyişle kredi puanı, kişinin finansal kuruluşlar ile arasında geçen her türlü mali dengenin çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Kredi notu, bankaların müşterilerine kredi vermeden önce incelediği bir veridir. Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan kredi notu 0 ile 1900, arasındadır. Buna göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi bir nottur.

İçindekiler

Kredi Notunu Etkileyen Etkenler

Kredi notu bireyin çeşitli eylemlerinden etkilenmektedir. Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları %35, mevcut Hesap ve Borç Durumu %35, yeni Kredili Ürün Açılışları %11, kredi Kullanım Yoğunluğu %10, diğer unsurlar kredi notunun %9’unu oluşturmaktadır. Bu unsurlar dikkate alındığında kredi puanını olumsuz etkileyen faktörlerin başında sorunlu kredi ve kredi kartı ödemeleri gelir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İhtiyaç durumunda kredi kullanabilmek ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek istiyorsanız kredi notunuzu yükseltmek için aşağıda sayılan yolları deneyebilirsiniz.

1.Ek Hesap Kullanmak

Nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için vadesiz mevduat hesabınıza bankanız tarafından tarafınıza tanımlanan ek hesap açma seçeneğini düşünebilirsiniz. Ek hesap açtıktan sonra dikkat etmeniz gereken kısım zamanı geldiğinde ödemeyi geciktirmemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Mesut Özil 'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu!

2.Düzenli Bir Şekilde Ödeme Yapmaya Dikkat Edilmeli

Halihazırda açık krediniz bulunuyorsa taksitlerini, kredi kartı kullanıyor iseniz de mevcut dönem borcunuzu zamanında ödeyerek düzenli ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Bilindiği gibi kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları, kredi notunu %35’ini oluşturmaktadır. Ödemelerinizin son günü geçirmeden ve asgari tutar yerine dönem borcunun tamamını ödeyerek kredi notunuzu olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

3.Borçlarınızı Gözden Geçirmelisiniz

Borcunuza sadık olmanız ikili ilişkiler kadar bankalar için de önemlidir. Kredi notunuzu yükseltmek için ödenmesi gereken kredi borcunuz bulunuyorsa öncelikle bu borç kapatılmalıdır. Biriken borçlarınız kredi notunuzu olumsuz olarak etkilemektedir.

4.Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanabilirsiniz

Bankalar üzerinden yapılan işlemler kredi kartınızı direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeple yaptığınız harcamalarınızı kredi kartı üzerinden yaparsanız, yapılan bu harcamalar sizin aktif bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuzu gösterir ve kredi notunuzun olumlu yönde değişmesine katkıda bulunur. Alışverişlerinizde kullanmış olduğunuz kredi kartınızın ödemelerini zamanında yapmanız da önemli bir husustur.

5.Kredi Kullanım Yoğunluğunuzun Durumu

Bahsettiğimiz gibi ödeme alışkanlıklarınız bankalar için önemli bir etken. Kredi kullanım yoğunluğunuz ödemelerinizi düzenli yaptığınız taktirde kredi notunuzu olumlu yönde etkiler.

İlginizi Çekebilir:  Çin Aşısı Yola Çıktı! Türkiye'ye Getiriliyor

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Müşteri kredi notları 1 ila 6 ay arasında yükselir, fakat kara listeye düşmüşseniz eğer bu süre 2 yıla kadar çıkabilir. Ödemelerinizi düzene sokarsanız eğer kredi notunuzun kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

43
51 Paylaşım, 43 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz