62
69 Paylaşım, 62 Beğeni

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler Üniversiteye yerleşen veya halen üniversiteli olup da ara sınıf için KYK yurt başvurusu yapmak isteyen adayların kafasında “KYK yurt ücretleri, yemek, odaların durumu, yurdun temizliği, ısınma, sıcak su, internet, buzdolabı, güvenlik” gibi sorular bulunmakta.  

KYK ülke geneli ve Kıbrıs’ta toplamda 700.000+ üniversiteliye uygun fiyattan barınma imkanı sunmaktadır. KYK yurtları ücretleri, özel yurt ücretlerinin 1/5’i kadardır. Özel yurt veya öğrenci evinde kalmanın maddi külfeti ağırdır. Büyük şehirlerde aylık özel yurt fiyatları ortalama 18.000 TL civarındadır. Bunun yanında harçlığınızı da katarsak asgari ücret ile geçinen bir aile için ödemesi güç bir harcamanız olacaktır ki bu da ortalama gelirli bir ailenin bütçesini sarsacaktır. Bu sebeple en azından ilk yıl beun50tonu olarak KYK yurdunda kalmanızı tavsiye ederiz.

İçindekiler

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler;

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2022

 • Yurt başvuruları KYK’nın internet sitesinden ( yurtkur.gsb.gov.tr ) yapılacaktır. Geçtiğimiz sene 6 eylül’de başlayan başvurular bu sene de aynı tarihte başlayacağı ön görülüyor. Ancak 2022-2023 KYK yurt başvuru tarihleri Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından henüz açıklanmadı. Tarih açıklandığı zaman makalemizden ulaşabilirsiniz. KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgileri Okumaya Devam Edelim.

Hangi KYK Yurdu neye göre çıkıyor?

KYK yurtları için bir önceliğiniz varsa önceliğinize göre yerleştirme yapılır. Bu öncelikler Milli Sporcu, şehit- gazi çocuğu vs. Önceliğiniz yoksa belirlenen bazı kriterlere göre yurtlara yerleştirme yapılmaktadır. Bu kriterler arasında öne önemli olanlar anne babanın sağlığı, iş durumu, maddi durumu, mal varlığı vs.

KYK Yurtlarında Oda Ayrımı Nasıl Olur

Geçmiş yıllarda KYK’da genel yurt ve yarı özel yurt şeklinde iki farklı yurt kavramı bulunmaktaydı. Yarı özelden kasıt daha modern, odalarda kalan kişi sayısının az olduğu yurtlardı ancak yeni düzenlemeyle birlikte artık bu ikililik ortadan kalktı. Asil olarak yurtta kalmaya hak kazanan öğrenciler oda seçimi yapamamaktadır.

2022-2023 KYK Yurt Ücretleri

Yurt ücretleri 2022-2023 eğitim yılında aylık en az 290 TL olacaktır. Henüz net fiyat açıklanmazken %80 civarında zam yapılacağı konuşulmaktadır. Açıklandığında güncel fiyatlar yazımıza eklenecektir. Ancak yeni yapılan ve görece diğer yurtlardan daha iyi imkanları bulunan bazı devlet yurtlarının ücretleri 290-390 TL arası değişmektedir. Yurda kayıt esnasında öğrenciler 1 aylık depozito vermek zorundadır. Kayıt sildirme sonrasında odanızda bir zarar olmaması halinde verilen depozito geri alınmaktadır. Yurt ve depozito ücretlerine her yıl eylül ayında 10-20 TL arası zam yapılmaktadır.

KYK Yurtları Yemekler

Devlet yurtlarında barınan öğrencilere günlük 8,00 TL kahvaltı, 17,00 TL akşam yemeği olmak üzere günlük 25.00 TL yemek yardımı yapılmaktadır. Örnek verecek olursak; kahvaltıda yumurta, çay, tost, peynir ve zeytin aldınız ve bu yiyeceklerin ücreti 9 TL oldu. Siz +1,00 TL vererek bu yemekleri alabilirsiniz. Akşam yemeği için de örneğin kuru fasülye, pilav, cacık ve salata aldınız. Bu yemeklerin toplam ücreti 20 TL tuttu. Siz 3 TL daha vererek yemeğinizi alacaksınız. Yemediğiniz gün veya öğünün parasını diğer güne aktaramazsınız. Haftanın her günü yurtlarda yemek çıkmaktadır. Yemek ücretini hesaba katarsak öğrencilere aylık 750 TL yemek yardımı yapılmaktadır.

Kyk Yurtlarında Kimler Kalabilir?

 • Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması.
 • Öğrenim gördüğü üniversite ikamet ettiği il dışında olması.
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olmaması.
 • Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması.
 • Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması.
 • Uluslararası öğrencinin, öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu ikamet izni belgesi ile pasaportunun onaylı suretini ibraz etmiş olması.
 • Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması.
 • Kamu personeli olmaması.
 • Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunması.
 • Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olması Gerekmektedir.

Devlet Yurtlarında (KYK) İnternet Bağlantısı Var mı?

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler: İnternet öğrenciler için yemek ve barınma kadar önemli bir olgu. KYK yurtlarında hızlı olmasa da her katta internet bulunmaktadır. İnternet hızı anlık giriş ve modeme yakınlık gibi kriterlere göre değişiklik göstermekte. KYK yurtlarında kalan arkadaşların büyük çoğunluğu film izlerken donmaların olmasından şikayetçi. Toparlarsak KYK yurtlarında internet var ancak hızlı değil. KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler ile devam ediyoruz.

Yurt Odaları Hakkında Bilgiler

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler, Eski ve yeni yapılan yurtlar arasında keskin bir ayrım olduğu için net bir KYK yurt odası tanımı yapmak güç. Ancak şuan var olan yurtların büyük çoğunluğu yeni veya yeniden düzenlenmiş. Odalarda çalışma masası, kitaplık, odaların büyüklüğüne göre ranzalı veya bazalı yatak sistemi bulunmaktadır. Kimi yurtlarda tuvalet ve banyo oda içinde yer alırken kimi yurtlarda da katlarda ortak kullanımdadır. KYK yurtlarında her odada mini buzdolabı bulunmaktadır. Yiyecek ve içeceklerinizi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu bulunmaz. Yurt müdürlüklerinin öğrenci sağlığı hassasiyeti bulunduğu için ısınma ve temizlik gibi sorunlar KYK yurtlarında yoktur.

KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik?

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler arasında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kyk yurt odalarının kaç kişi olduğudur. Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de KYK yurtlarında odaların kaç kişi olduğudur. Ülke genelinde birçok yeni KYK yurdu inşa edildi. Yeni inşa edilen yurtlarda odalar çoğunlukla standart olarak 3 kişiliktir. Ancak genele baktığımız zaman yurt odaları 2-3-4-5-6 kişilik olarak değişmektedir.

Kyk Odalarında Sigara İçmek Serbest Mi?

Kyk yurtları içerisinde kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır. Aksi taktirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Kyk Yurtlarında Klima Var Mı

Kyk yurtlarının yaz ayında gençlere ücretsiz olması itibariyle bir çok gencin araştırdığı konu kyk yurtlarında klima olup olmadığıdır. Ancak Kyk yurtlarında klima maalesef ki bulunmamaktadır.

Kyk Yurtlarında Bilgisayar Var Mı

Kredi ve Yurtlar Kurumu (Kyk) yurtlarında bilgisayar bulunmamaktadır. Ancak aktif internet bağlantısı olduğundan kendi bilgisayarınızı getirip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

KYK yurdunda neler yasak?

Odanızı terk etmeden yatağınızı ve odanızı düzenlemeniz gereklidir. Oda ve koridorlarda gürültü yapmayınız, yüksek sesle konuşmayınız, ders çalışan ve dinlenen arkadaşlarınızın olduğunu unutmayınız. Odalarda her türlü yemek, kahvaltı yapmak, çay kahve hazırlamak yasaktır. Özellikle Kettle yasaktır.

KYK Yurt Ücretine Neler Dahil?

KYK yurtlarında barınan öğrenciler aylık yurt ücreti haricinde ısınma, elektrik, su ve internet için ekstra ücret ödemezler. Yani yurt ücretine tüm faturalar dahildir.

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler

KYK Yurtlarında Çamaşır Yıkama Sorunu Var mı?

Her yurtta yeteri kadar çamaşır makinesi bulunmaktadır. Öğrenciler çamaşır yıkama ve kurutma odalarını kullanarak ücretsiz olarak çamaşırlarını yıkayabilir. Karışıklığa yol vermemek için yıkama ve kurutma yaparken eşyalarınızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Çamaşır yıkarken deterjan ve yumuşatıcı öğrencilere aittir.

Yurtta Temizlik Hizmeti Nasıl?

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler: KYK yurtlarında ortak alanlar ve odalar temizlik personelince düzenli olarak temizlenmektedir. Oda temizliği yalnızca dolap, cam silmeyle sınırlıdır. Personeller öğrencilerin dağınıklığını toparlamamakta. Eşya temizliği, süpürme işlemleri öğrencilere aittir. Yastık, yorgan ve çarşaflar yurt yetkililerince verilmektedir. Titiz olan arkadaşlar kendi yastık ve yorganlarını getirebilir. Aylık düzenli olarak çarşaf ve kılıf değişikliği yapılmaktadır.

KYK Yurtlarında Giriş-Çıkış Saatleri

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler: Yurda giriş ve çıkış saatleri öğrenciler için sorun yaratan uygulamalardandır. Güvenilir ancak özgürlüğü kısıtlayıcı bu uygulamanın yorumu öğrencilere kalmış. KYK yurtları giriş çıkış saatleri 06:00 – 23.00 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında giriş-çıkış yapma durumunda uyarı alırsınız ve tekrarı halinde yurttan atılırsınız. Bu yüzden yurt yetkilisinden izin almanız gerekmektedir.

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler

Yurt çıkana kadar nerede kalabilirim?

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler: Yedek sıranıza göre 2 hafta ile 9 ay arası yurt çıkma olasılığı yüksektir. Bu zaman zarfında varsa akrabanızın veya arkadaşlarınızın yanında kalabilirsiniz. Bazı özel yurtlar kyk çıktığı taktirde özel yurttan ayrılmanıza izin vermektedir. Bu konuda araştırma yapabilirsiniz. Eğer ki maddiyatınız el vermiyorsa KYK misafirhanelerinde de kalabilirsiniz. Bunun için yurt müdürlükleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler

6 Tip Kyk Yurdu Ne Demek

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler – 1.Tip Kyk, yurt ücreti ve depozito ücreti en ucuz olan yurt tipidir. 6.Tip kyk, yurt ve depozito ücreti en pahalı olan yurt tipidir.  KYK yurt tiplerini belirlemedeki kriterler genel olarak yurtların bulunduğu konum, odada kalan öğrenci sayısı, fiziki özellikleri, odanın balkonlu ve banyolu oluşu ve yurtta bulunan sosyal faaliyet alanlarına göre değişmektedir. Bunlara eşdeğer olarak da yurt ücretleri ve depozito ücretleri de değişmektedir.

1.Tip Kyk Yurdu Özellikleri:

 • Yurt odaları 4-6 kişilik
 • Banyo ve tuvaletler ortak kullanım
 • Odalarda çalışma masası, kitaplık, İnternet
 • Sabah kahvaltısı- Akşam yemeği
 • Kantin
 • Dinlenme Salonu / Oturma salonu

2.Tip Kyk Yurtlarının Özellikleri:

 • Yurt odaları 4-6 kişilik
 • Banyo ve tuvaletler ortak kullanım
 • Odalarda çalışma masası, kitaplık, İnternet
 • Sabah kahvaltısı- Akşam yemeği
 • Kantin
 • Dinlenme Salonu / Oturma salonu (1. tip yurtlardan farklı olarak sosyal faaliyet alanları olabiliyor.)

3.Tip Kyk Yurtlarının Özellikleri:

 • Yurt odaları 2-4 kişilik
 • Odalarda çalışma masası, kitaplık, mini buzdolabı, elbise dolabı, İnternet
 • Sabah kahvaltısı- Akşam yemeği
 • 7/24 sıcak su
 • Asansör
 • Kantin
 • Çalışma Odası
 • Valiz odası
 • Mescit
 • 2 ve 3. tip KYK yurtlarını ayıran genel özellik sosyal faaliyet alanlarının bulunmasıdır.

4.Tip Kyk Yurdunun Özellikleri:

 • Yurt odaları 2-4 kişilik
 • Odalarda çalışma masası, kitaplık, mini buzdolabı, elbise dolabı, İnternet
 • Sabah kahvaltısı- Akşam yemeği
 • 7/24 sıcak su
 • Asansör
 • Kantin
 • Çalışma Odası
 • Valiz odası
 • Mescit
 • KYK yurdu kampüste ise sosyal aktiviteler KYK yurt çevresindedir.

5.Tip Kyk Yurtlarının Özellikleri:

 • Yurt odaları 2-4 kişilik, banyolu
 • Odalarda çalışma masası, kitaplık, mini buzdolabı, elbise dolabı, İnternet
 • Sabah kahvaltısı- Akşam yemeği
 • 7/24 sıcak su
 • Asansör
 • Kantin
 • Çalışma Odası
 • Dinlenme Salonu / Oturma salonu
 • Parmak izli giriş-çıkış
 • Valiz odası
 • Mescit
 • TV odası
 • Kütüphane
 • Yeni yapılan KYK yurtları bu özellikleri taşımaktadır.

6.Tip Kyk Yurtlarının Özellikleri:

 • Yurt odaları 2-4 kişilik, banyolu
 • Odalarda çalışma masası, kitaplık, mini buzdolabı, elbise dolabı, İnternet
 • Sabah kahvaltısı- Akşam yemeği
 • 7/24 sıcak su
 • Asansör
 • Kantin
 • Çalışma Odası
 • Dinlenme Salonu / Oturma salonu
 • Parmak izli giriş-çıkış
 • Valiz odası
 • Mescit
 • TV odası
 • Kütüphane
 • Masa Tenisi
 • Basketbol Sahası
 • Futbol Sahası
 • Voleybol sahası

KYK Yurtlarında Güvenlik

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler, KYK yurtlarında öğrencilerin güvenliği için her türlü önlem alınmaktadır. Tüm KYK yurtlarında yeteri kadar kadın-erkek güvenlik görevlisi vardır. Ayrıca yurtlarda güvenlik kamerası mevcuttur.

Evci İzni Alınabiliyor mu?

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler: Yurtta barındığınız yıl boyunca 60 gün hafta içi kullanabileceğiniz evci izniniz bulunmaktadır. Bu izinleri alırken öncelikle ailenizin onayı gerekiyor ardından çıkış yapmadan önce izin defterini doldurmanız gerekmektedir.

KYK evci izni nedir?

Kyk yurdunda konaklayan üniversite öğrencilerinin, evlerinde kalmak üzere yatakhane veya yurt dışında kalmak üzere aldıkları iznin adıdır.

Yurt Değişikliği Yapabilir miyim?

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler, Özellikle üniversitelerin çok fazla olduğu büyük şehirlerde öğrencilerin üniversiteye uzak bir yurtta barınma sorunu doğabilmektedir. Örneğin üniversite kampüsü Anadolu yakasında bulunan bir öğrenciye Avrupa yakasından bir yurt çıkabilir. Bu sorunu yurt müdürüne danışarak çözebilirsiniz.

KYK Yurtlarında Kaç Yıl Kalabilirim?

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler, Öğrenciler KYK yurtlarında okudukları bölümün normal bitiş tarihine kadar barınabilir. Örneğin 4 yıllık bir programa kayıt olan öğrenci ilk yıl yurda kayıt olması halinde en fazla 4 yıl kalabilir. Okulu uzayan bir öğrenci en fazla okuduğu bölümünün normal bitiş yılı kadar yurtta barınabilir. Bölümünüz hazırlık dahil 5 yıllıksa 5 yıl kalabilirsiniz. KYK bu konuda bir esneklik getirdi. Okulunu uzatan öğrenciler talebi halinde en fazla 1 yıl daha KYK yurtlarında kalabilir. Ara sınıfta KYK yurtlarında kalmaya hak kazanan öğrenciler için de benzer durum söz konusu. Örneğin 2.sınıfta yurtta kalmaya hak kazanan 4 senelik bölüm okuyan bir öğrenci yurtta en fazla 3 yıl barınabilir. Hazırlık sınıfları da normal eğitim sürecine dahildir. Yani hazırlık okuyan bir öğrenci ilk senesinde yurtta kalmaya hak kazanırsa yurtta en fazla 5 sene kalabilir.

KYK Yurt Kuralları Nelerdir?

 • Yurt odalarında su ısıtıcısı gibi yangın çıkarabilecek eşyaların kullanımı yasaktır.
 • Yurt odalarında alkol ve sigara vb. içeceklerin içilmesi yasaktır.
 • Yurda giriş-çıkış saatleri ve oda temizliğinize dikkat etmelisiniz. Bunun dışında kavga, silah taşıma gibi klasik kuralları yazmamıza gerek yok.

KYK yurt çıkmayan öğrenciler ne yapacak?

Devlet yurtlarına yaklaşık 150.000 yeni öğrenci alınacak. Kimisi şanslı olarak kyk yurdu çıkacak, kimisine maalesef ki çıkmayacak. kyk yurt çıkmayan öğrenciler ne yapacak diye soracak olursanız eğer onlarda semtte bulunan özel yurtlar ve kiralık daireleri seçmek mecburiyetinde kalacaklar.

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler 2022-2023

İlginizi Çekebilir:  KYK Burs ve Kredi Hakkında Genel Bilgiler 2022

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

62
69 Paylaşım, 62 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz