59
67 Paylaşım, 59 Beğeni

Mutasyona Uğrayan Virüste Mutasyona Uğradı!

İçindekiler

Mutasyonlu Virüs Türkiye’de

Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da görülen mutasyon geçirmiş virüsün ülkemizde de görüldüğü resmi olarak açıklanmıştı. Ancak daha ilginç olanı ise mutasyona uğrayan virüsün de mutasyona uğraması!

Türkiye’de 196 Kişide Görüldü

Çin’de 2019 sonlarında tespit edilen ve covid-19 adı verilen yeni tip koronavirüsün, mutasyona uğramış bir şekilde Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya’da ortaya çıkan 3 ayrı varyantı, yayılma hızının yüksek olması sebebiyle Dünya’da tehdit oluşturuyor. Bu virüsler ülkemiz başta olmak üzere başka ülkelerde de görülmeye başlandı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın en son yaptığı açıklamada İngiltere mutasyonunun 196 Kişide rastlandığı ve 2 Güney Afrika, 1 de Brezilya varyantına rastlandığını açıkladı.

Dünyaya Hızla Yayılıyor

Mutasyona uğramış olan virüs, Türkiye dışında; İspanya, Kanada, İsveç, Fransa, Almanya, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Avustralya, Belçika, Japonya, İrlanda, Singapur ve İskoçya’da da rastlanıldığı öğrenildi. Mutasyona uğramış olan bu virüsün yayılma hızı göz önüne alındığında, Ülke sayılarının da artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:  Dikkat! Koronavirüsün yeni bir belirtisi ortaya çıktı

Peki Mutasyona Uğrayan Virüs Ne Anlama Geliyor?

Mutant virüslerde yeni mutasyon oluşması beklenen bir durum. Mutasyonlar zaten bir kişideki enfeksiyon sırasında sürekli gerçekleşmekte. Bu mutasyonlar virüs çoğalmasını bozan bir özellikte olursa bu mutant virüs daha fazla çoğalamayarak ortadan kalkmakta. Tam tersine virüsün çoğalmasını ve kişiden kişiye bulaşmasını hızlandıran bir özellikte olursa, bu virüs daha hızlı çoğalıp yayılarak toplumda daha önceki virüsten daha çok görülmeye başlar.

Mutasyona Uğramış Virüs Ülkemizde Görülmeye Başlandı. Tehlike Büyüyor Mu?

Güney Afrika ve Brezilya varyantının ata virüse göre daha hızlı yayıldığını biliyoruz. Bununla birlikte daha öldürücü olduğu konusunda bir bulgu yok. Doğal olarak daha kolay bulaşan ve bu nedenle daha hızlı yayılan virüsler toplam hasta sayısı ve buna bağlı olarak ağır hasta ve ölen sayısını arttırabiliyor. Bu nedenle kişisel korunma önlemleri maske, mesafe ve temizlik kurallarına daha özen göstermek gerekiyor.

‘DİKKAT EDİLMEZSE 3’ÜNCÜ DALGAYI TETİKLER’

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü ve Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı uzmanı Doç Dr Mert Kuşkucu Hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamadavirüslerin normal süreçlerinde değişime uğradığı, şu an için endişe duymamızı gerektirecek bir veri olmadığını söyledi. Kuşkucu: “Kurallara uyulmazsa, bir üçüncü dalganın olması söz konusu olabilir. Bu bakımdan alınan önlemlerin biraz daha genişletilmesi daha doğru gibi… Öte yandan hem ülkemizde hem de dünyada aşılanmalar devam ediyor. Tüm aşıların varyanta karşı da etkili olduğu/olacağı verileri yavaş yavaş geliyor. Şu da bir gerçek, sonuç olarak aşı olduğumuzda virüse karşı 100 birim korunurluğa ulaşıyorsunuz. Zaten virüse karşı 10 birim yetiyor. Varyantlarda da aşı ile korunurluk en fazla 90 birime iner” diye konuştu

İlginizi Çekebilir:  Covid-19 aşısı olduktan hemen sonra hayatını kaybetti

Mutasyona Uğrayan Virüste Mutasyona Uğradı!

Kaynak: 1

twitter retweet satın al


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

59
67 Paylaşım, 59 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz