76
83 Paylaşım, 76 Beğeni

Namaz islam dininin beş şartından bir tanesi ve en önemlileri arasında yer almaktadır. Namaz kılmanın insana kazandırdıkları nelerdir? sorusunu detaylı şekilde anlatacağız. Namaz islamın ilk şartı olan şehadet etmekten yani, Allah’tan başka ilah olmadığına inanmaktan sonra gelen ikinci şarttır ve çok önemlidir. Müslümanlar namaz kılarken Allah ile konuşmaktadırlar. Özellikle namaz kılarken secde anında Allah’a edilen duaları yüce Allah’ın kabul edeceği, Peygamberimiz Hazreti Muhammed (Sallalahu aleyhi vessellem) tarafından bizzat hadislerinde bildirilmiştir. Namaz insana hem manevi, hem de bedeni olarak birçok fayda sağlar. Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir?

İçindekiler

Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir? Bu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

– Namaz kılan bir kişinin duygu düşüncesi, kılmayan kişilere göre daha zengindir.
– Namaz kılan kişinin davranışları daha temkinlidir ve orantılıdır. Aynı zamanda bilinçlidir ve olaylara daha olgun bakabilir.
– Namaz kişide birlikte yaşayabilme bilincinin artmasını sağlar ve aidiyet duygusunun gelişmesini sağlar.
– Namaz kılan bir kişi her zaman temiz ve titiz olur.
– Namaz kılan kişinin hayatı daha huzurlu olur.
– Namaz kişinin zamanı daha iyi ve verimli şekilde kullanmasını sağlar.
– Namaz kılan kişiler kin tutmazlar ve anlayışlı olurlar. Çünkü Allah’ın ayetlerini namaz içerisinde okumaları, kendilerinin daha huzurlu ve mutlu olmasını sağlayarak, kinden ve nefretten uzak durmasını sağlar.
– Hakkı ile kılınan namaz kişiye her türlü çirkinlikten ve fuhuştan uzak tutar.

Bunların dışında namazın insana kattığı birçok manevi ve bedeni faydalar bulunmaktadır. Namaz kılan müslüman günde beş defa aynı hareketleri yapmak ile, vücudunun çeşitli yerleri devamlı hareket eder ve bu durum, kişinin ileride karşılaşacağı hastalıkların önlenmesini sağlar.

Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir? Bel ve boyun ağrıları ise daha az olur ve zamanla hiç olmaz. Çünkü bel ve boyun namaz esnasında devamlı hareket ettiği için, kireçlenme ve diğer bedeni hastalıkların oluşmasının önüne geçilmiş olur. Çoğu namaz kılan insan ise namazın insan bedenine sağladığı faydalardan habersizdir ve sadece manevi tarafından namaza bakmaktadır. Manevi bir kulluk yanında namazın insan bedenine inanılmayacak kadar çok faydası vardır.

İlginizi Çekebilir:  İnstagram - Twitter Hashtag ( # ) işareti nasıl yapılır?

Namazın İnsan Düşüncesine Kattıkları Nelerdir?

Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir? Namazın insan düşüncesine kattıkları oldukça fazladır. Namaz kılan bir müslüman Allah’a secde etmenin hazzına erişmekte ve mutlu olmaktadır. Kendisini yaratan ve rızık veren rabbine bir teşekkür mahiyetinde olan namaz, kişinin Allah’a en yakın olduğu andır. Allah namaz kılan kişi ile kendi kitabı ile konuşmakta ve kulunun kendisinden istediklerini beklemektedir. Rabbine el açan ve dua eden kişi ise, Allah’ın kendisi ise muhatap olduğu bilincinde olması ile mutlu olmaktadır.

Namaz kılan kişinin acıma ve merhamet duygusu daha fazladır. Çünkü namaz içerisinde okumuş olduğu kuran ayetlerinin kişiye vermiş olduğu kalp huzuru ve rahatlığı, kişinin daha mutlu olmasını sağlar ve kalbini kötülükten uzaklaştırır. Bu durum ise kişide acıma duygusunun ortaya çıkmasına neden olur. Namazın insan düşüncesine kattığı önemli bir husus ise hoşgörülü olmasıdır. Namaz kılan kişi her zaman için karşı tarafın durumu ile hallenir ve empati yaparak, ona karşı hoşgörülü davranır.

Namaz kılan kişiler güzel ahlak sahibi olurlar ve Allah’ın rızasını kazanırlar. Namaz kıldığı halde kişide bazı kötülüklerin devam etmesi ise zamanla ortadan kalkar ve kalbi tertemiz olur. Namaz kılmak ile kalbini tüm kötülüklerden arındıran insan, daha huzurlu bir yaşam sürer. Peygamberimiz ise bu hususta şöyle buyurmuştur. Namaz kılan kişi ile Allah arasında bir perde yoktur. Kul namaz kılarken Allah’a edeceği duayı Allah kabul eder. Yeter ki kul duasının kabul olacağına inansın ve sabır etsin. Aynı zamanda peygamberimiz bu hususta namazın kulların Allah’a yaklaştıran en önemli ibadet olduğunu söylemiştir.

Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir?
Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir?

Namazın Davranış Bilincine Etkisi Nelerdir?

Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir? Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir? Davranış bilinci bir kişi için oldukça önemlidir ve bazı zamanlar karşı taraf için belirleyici olmaktadır. Kişinin davranışları ile kendisi hakkında nasıl düşündüğü ortaya çıkmaktadır. Namaz ise insan düşüncesine etki yaptığı gibi, davranışlarına da direkt etki yapan bir ibadettir.

İlginizi Çekebilir:  A101 Kimin? Ne Zaman Kuruldu?

Namazın
davranış bilincine etkisi ise şu şekilde olmaktadır:

– Namaz kılan bir kişi normal hayatta bir şeyi yaparken, yapmış olduğu şeylerin Allah tarafından görüldüğünü bilir ve kötü bir şey yapmaya niyet ederse, hemen bundan geri durur ve o kötü şeyi yapmaz.
– Namaz kılan kişi şuurlu bir müslümandır ve daha olgun davranışlar sergiler.
– Olaylara daha olgun bakar ve anlayışlı bir şekilde tavrını ortaya koyar.
– Namaz kılan kişinin kötü düşünceleri zamanla kendisinden uzaklaşır ve kendisi her zaman olumlu şeyler düşünmeye başlar.
– Namaz kılan bir müslümanın ruhu temizdir ve kimseye karşı kötü düşünmez.
– Kişide ki sorumluluk bilinci namaz kılmak ile daha zirveye taşınır.
– Namaz kılan kişi disiplinli ve düzenli olur. Çünkü her gün beş vakit namaz kişide düzenin meydana gelmesini sağlar ve kişinin sadakat duygusunu geliştirir.
– Namaz kılan kişi her türlü hayasızlık ve çirkinlikten uzak durur. Bu konu hakkında Kuran-ı Kerim’de geçen ayetler bulunmaktadır. Ankebut Suresinin 45 ayeti kerimesinde Allah şöyle buyurmaktadır. Sana vahiy edilen kitabı oku ve namazı doğru şekilde kıl. Şüphe yok ki hakkı ile kılınan gerçek namaz, kişinin hayasızlıktan uzaklaşmasını ve kötülüklerini bırakmasını sağlar buyurmaktadır.
Namaz kılan kişi eğer kötü bir davranış yapma gereği duyar ve Allah’ın razı olmadığı bir eylemi gerçekleştirmek isterse, kılmış olduğu namaz sayesinde Allah’ın kendisini her zaman gözetlediğini düşünür ve secde ettiği Allah’tan utanarak, kötü olan şeyden uzaklaşır. Bu durum ise müslümanın davranışlarının daha olgun olmasına neden olur.

Namaz Kılmanın Önemi Kısaca

İlk vahyin sonrasında Hz. Peygamber’e (SAV) risâlet yüküne dayanmasını, sabretmesini öneren âyetler gelmiş ve bunu izleyen fetret döneminden sonra namaz faz kılınmıştır. Namazın daha önceki dinlerde de emredilmiş olduğu hatırlanınca, namazın güçlüklere direnç göstermede bir fonksiyonu bulunduğu anlaşılmaktadır.

Cenab-i Hak bir Ayeti Kerime´de söyle buyurur:

“Namaz, müminlere belli vakitlerde farz kılındı.” (Nisa, 103)

Ayette belirtildiği gibi Namaz farz bir ibadettir.

Namaz Kılmanın Faydaları Nelerdir

Namaz İslam’ın simgesidir. Müslümanlar namazı Allah’ın emri olduğu ve Allah Rızası için kılarlar. Peki namaz kılmanın mucizevi faydaları var desek?

Doktorlar tarafından namaz kılmanın, hastaların eklem romatizmasını önleyen en etkili koruyucu tedbir olduğunu söylüyor. Rükuda mide ve sırt kasları takviye edilir. Mide civarı üzerindeki yağların eritilmesi sağlanır. Secdede baldır ve uyluk kasları hareketlenir. Bağırsakların hareketi sağlanıp kabızlığı önlemeye yarar. Namazdaki tüm hareketler kalbin çalışmasını etkileyip kanın vücudun en uç noktalarına gitmesini hızlandırırken aynı anda sinirlerinde hareketini sağlayıp rahatlatır. Uykusuzluğu giderir. Secdede taze kanla yıkanan beyin zindeleşip namaz kılanlarda bunamayı engeller. Allah nelere kadir değil mi?

Namaz Nasıl Kılınır? Erkekler ve Hanımlar İçin

Namaz Kılmanın İnsana Kazandırdıkları Nelerdir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

76
83 Paylaşım, 76 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz