48
56 Paylaşım, 48 Beğeni

Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

Özellikle kış günlerinde evde film izlerken, ailece keyifli zamanlar geçirirken ve sinema salonlarında ilk tercihimiz olan şeylerin en başına patlamış mısır geliyor. Mis gibi kokusu en tok insanı bile cezbeden patlamış mısır aç olan insanlarında tercih listelerinin en başında geliyor.

Tencereden tutun mikrodalga fırına bunlardan sadece elinde bir tanesi olan insanların rahatça yapabileceği bir atıştırmalık olan patlamış mısır ayrıca karamel veya bal ile de tadına tat katabilir. Evde mısır patlatmanın birden çok yöntemi vardır. En kolayı ve en yaygın olarak kullanılanı tencere ile mısır patlatmaktır ama eğer sizin bulunduğunuz evde tencere yoksa mikrodalga fırın da iyi bir seçenektir.

İçindekiler

Patlamış Mısır Nasıl Yapılır? Mısır Nasıl Patlatılır?

Elimizde tabanı ince bir teflon tava veya çelik tava alalım. 1,5 Yemek kaşığı dibine yağı ve 1,5 çay kaşığı tuzu dökelim. Bulunduğunuz ortamdaki kişi sayısına göre belirleyeceğiniz cin mısırlarını ilave ediniz. Tencerenin kapağını kapatınız ve ocağa koyunuz. Bir süre sonra mısırlardan patlama sesi gelecektir.

İlginizi Çekebilir:  Hatay Mutfağı Kepse Pilavı Tarifi

Mısırdan Patlama Sesi Gelince Ne Yapmalıyız?

Bu seslerin gelmesi çok doğaldır bu sesler önce artacak sonra yavaş yavaş azalacaktır.

Mısırın Tamamen Patladığını Nasıl Anlarız?

Mısırlardaki patlama sesi tam bitmediği zaman tenceremizi ocaktan almalıyız, aksi taktirde patlamış mısırlarımız yanabilir. Ancak kapağı acar açmaz üstünüze mısır patlayabileceği ihtimaline karşılık olarak kapağı bir süre bekletip açmanız tavsiye edilir.

Neden Patlamış Mısır Nemlenir?

Koyduğunuz kabın nemli, ıslak olması ve mısırlar patladıktan sonra tencere kapağını mısırın üstünde fazla bekletmeniz buna yol açabilir. Patlamış Mısır Sunumu Mısırınızı sunum yaparken dikkat edeceğiniz tek unsur sunum tabağınızın, kâsenizin (vb.) ıslak olmaması çünkü eğer ıslak olursa mısırınız nemlenir ve tadında bozulma olur.

Baharatlı Patlamış Mısır Yapımı

Yukarıda anlatıldığı gibi mısırınızı patlatın ve hazırda bekletin. İnçe tabanlı geniş bir tencereyi alınız. Yağı ve katmak istediğiniz bütün baharatları tencereye boşaltınız. Kısık ateşte 2 veya 3 dakikayı geçmeyecek şekilde ısıtınız sonra hazırda bekleyen mısırınızı tencerenin içine döküp tencerenin kapağını kapayınız. Tüm mısırlar birbirine karışana kadar iyice sallayınız ve servis ediniz. Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir:  Enerji Veren 10 Doğal Bitki Çayı Önerisi

Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

48
56 Paylaşım, 48 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
1
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz