46
53 Paylaşım, 46 Beğeni

Sağlıklı Zayıflama Önerileri: Zayıf görünmek ve aynı zamanda sağlıklı kalmak hemen her insanın istediği bir durumdur. Özellikle yaz aylarına yaklaşılan dönemlerde fazla kilolarından şikayetçi olanlar bu dönemlerde denediği birçok farklı yöntem ile zayıflamak için birçok farklı yol dener. Zayıflamak adına atılan bazı durumlarda istenen sonuçların elde edilmesini sağlasa da birçok durumda istenilen başarıyı vermez. Kilo verme çalışmalarında eğer doğru hamleler yapılır ve metabolizmaya en doğru şekilde etki edilirse sonuçlarında başarılı olma şansı o kadar yüksek olur. Sağlıklı kalarak kilo vermek için uyulması gereken tavsiyeler son derece basittir. Belirli bir plan ve program dahilinde eğer gerekli adımlar atılırsa kısa süre içerisinde sonuçlar da gözle görülebilir şekilde olabilir.

İçindekiler

Her Gün Meyve Yemek Önemli

Meyve, olmazsa olmaz besinler arasında yer alır. İçerdiği yüksek vitaminler sayesinde vücudun ihtiyacı olan birçok vitaminin alınmasını sağlar. Düzenli olarak her gün meyve tüketen insanların vücutlarında olması gereken vitamin seviyesi daima normal seviyededir. Eğer mevsimine uygun meyveler düzenli olarak tüketilir ise bu durumda diyete olumlu katkı sağlanır ve vücut vitaminsiz kalmadan vücuttan kilo vermez mümkün olur. Mevsime ait olmayan meyvelerin aşırı tüketilmesi istenmedik sonuçların elde edilmesini sağlar. Bu nedenle her meyve özellikle mevsiminde tüketilmelidir. Düzenli olarak her gün bir porsiyon meyve yenmesi tavsiye edilir. Sağlıklı Zayıflama Önerileri.

Sağlıklı Zayıflama Önerileri / Günlük Çiğ Sebze Tüketilmeli

Çiğ sebzeler diyeti besleyen en önemli besin grupları arasında yer alır. Et ve balık tüketiminin yanı sıra yeşil sebzelerin yapraklarında bulunan vitamin ve mineraller daima sağlıklı kalmayı sağlar. Her diyetin olmazsa olmazı sebzeler taze tüketildiğinde vücut açısından daha faydalı sonuçlar verir. Yeşilliğin en fazla yer aldığı salata türleri yemeklerde mutlaka bulunması ve tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzelerin sahip olduğu antioksidanlar vücuttan toksinlerin atılmasında oldukça önemlidir. Bu nedenle sebzelerin çiğ bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Çiğ yenemeyen sebzeler için haşlama yöntemi uygundur ve buharda haşlanarak bu sebzelerin sağlıklı koşullarda tüketilmesi mümkün olur.

İlginizi Çekebilir:  Erkekler Neden Meme Dekoltesinden Gözlerini Ayıramıyor?

Saf Zeytinyağı Her Sofranın Baş Tacı

Sağlıklı zayıflama konusunda her besin önemli olsa da saf zeytinyağının önemi ve yeri farklıdır. Katkısız doğal olarak üretilen saf zeytinyağlarının kullanımını günlük yaşamda artırmak hem kalp damar sağlığı açısından hem de zayıflamak açısından son drece önemlidir. Günlük yaşamda kullanılan sıvıyağ ve katı yağları kullanımdan kaldırarak özellikle salatalarda saf zeytinyağı kullanmak hem doğallık açısından hem de sağlıklı olmak açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Diyetisyenlerin Tavsiye ve Önerilerine Kulak Verilmeli

Diyetisyenler her koşulda zayıflamak isteyen kişilere en doğru tavsiyeleri veren ve en doğru programları uygulayan sağlıkçılardır. Özel testler ve muayenelerin ardından kişilerin vücut kitle indekslerinin ölçülmesi ile başlayan diyetisyen sürecinde kişiler için en sağlıklı olan besinleri ve gıdaları diyetisyenler belirler. Zayıflama programına dahil olanlar ve sağlıklı koşullarda fazla kilolarından kurtulmak isteyenler bu süreçte diyetisyenin verdiği programa harfiyen uymaya özen göstermeli ve bu süreci titiz bir beslenme düzeni ile geçirmelidir.

Yüksek Protein Kaynağı Mantar Diyet Dostu

Besinler eğer içeriğinde bulunan vitamin ve önemli değerlere göre tüketilirse sağlık açısından istenilen fayda sağlanmış olur. Birçok durumda her diyet listesinin baş tacı olan yeşil ürünler bu anlamda yüksek vitaminli gıdalar sınıfına girer. Yeşil sebze grubunda yer alan bezelye gibi besinler ile birlikte mantar gibi don derece güçlü bir antioksidan olan mantardan da olabildiğince faydalanmak gerekir. Bahsi geçen besinlerden tam istenilen verimi alabilmek için her sebzeyi mevsiminde tüketmekte de fayda vardır. Mevsimi olan dönemlerde tüketilen mantarı mevsimi olmayan dönemlerde tercih etmemek de bu anlamda oldukça önemlidir. Sağlıklı Zayıflama Önerileri.

Tam Sonuç İçin Spor Şart

Spor dendiğinde birçok durumda bireyler spor salonlarında saatlerce vakit geçirmeyi ya da koşu alanlarında ter dökmeyi anlasa da aslında bu aşama gayet kolay bir şekilde yerine getirilebilir. Spor demek hareket demektir ve vücuda yaptırılan her hareket az da olsa kalori yakmaya neden olur. Gün içerisinde mümkün olabildiğince hareketli olmak ve yavaş tempoda yürümek bile kalorilerin yakılması açısından son derece faydalıdır. Günlük yarım saatlik yürüyüşler ile bu diyet sürecinde son derece zinde kalmak ve diyetten olumlu sonuç almak mümkün olur.

İlginizi Çekebilir:  Göğsümden Süt Geliyor, Ne Yapmalıyım?

Düzenli
Olarak Su İçilmeli

Su, vücut için olmazsa olmazdır. Hem diyet anlamında hem de günlük döngü anlamında mutlaka vücuda su girmelidir. Günlük olarak içilecek belli miktardaki su vücuttan fazla antioksidanların atılmasını sağladığı gibi, böbreklerin de düzenli çalışmasını sağlar. Her gün uzmanlar ve diyetisyenler tarafından içilmesi için tavsiye edilen su miktarı 2 litredir. Su tüketimi gün içerisinde istenildiği zaman diliminde gerçekleştirilebilir. Nasıl içildiğinin çok fazla önemi olmamakla birlikte önemli olan gün içerisinde tüketilen toplam miktardır. Su içmeyi zamanla alışkanlık haline getiren bireyler hem diyet dönemlerinde hem de yaşam döngülerinde daha rahat etmektedir. Sağlıklı Zayıflama Önerileri.

Kilo Vermek İçin Hedef Konmamalı

Sağlıklı Zayıflama Önerileri: Diyetlerde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de diyet öneminde verilecek toplam kilonun belirlenmesi ve bir sınırlama konmasıdır. İnsanlar sahip oldukları vücut kitle indekslerine göre farklı yapılara sahiplerdir ve her insanın sahip olması gereken ideal kilo kendine özeldir. Bu kapsamda diyet öncesinde belirli bir miktarda kilo verip sonra diyeti bırakmaktan değil daima vücut için sağlıklı olunabilecek olan kiloya sahip olmaktan bahsedilmelidir. İdeal kilonun ne olduğu ve kişilerin bu süreçte ne kadar kilo vermeleri gerektiği ise diyetisyen ve uzmanlar tarafından belirlenir.

Süt ve Yoğurt Tercihlerinde Yağ Oranı Önemli

Sağlıklı Zayıflama Önerileri: Diyet döneminde birçok durumda kişiler besinlerini tercih ederken olabildiğince diyet ürünleri tercih etme yoluna giderler. Light olarak adlandırılan az yağlı veya yağsız ürünlerin tercih edildiği durumlarda diyete katkı sağlanacağı düşünülür. Fazla araştırma yapılmadan uyulan programlar istenmeyen sonuçlar doğurabildiği gibi bütün diyet programlarının geçersiz olmasını da sağlar. Birçok kişinin inandığı yarım yağlı süt ve yoğurt ürünleri diyet döneminde kişileri zorlar. Glisemik açıdan düşük indekse sahip olan bu ürünler kısa süre içerisinde acıktırır ve birçok durumda diyet programının yarıda kesilmesine neden olur. Diyet programı hazırlanırken yine diyetisyen kontrolünde olunmalı ve süt ile yoğurt ürünlerinin tam yağlı olarak tercih edilmesi gerekmektedir.

Çok Yemekten Korkulmamalı

Birçok diyet programında az yemek yemekten bahsedilir. Özellikle akşam öğünlerinde olabildiğince az tüketilmesi gerektiğine inanılır. Yatmaya yakın yenen besinlerin uyku esnasında vücutta yağ deposuna dönüştüğü söylentileri oldukça yaygındır. Diyetisyenler uyguladıkları programlarda hastalarından aç kalkmalarını istemezler. Sofradan aç kalkmak yerine tok kalkmak oldukça önemlidir. Önemli olan konu yemek esnasında yemeğin miktarı değil yemeğin içeriğidir. Sağlık açısından zararı bulunmayan vitamini yüksek besinler fazla miktarda da yenebilir. Diyet kelimesi birçok yerde açlık ile eş değer kabul edilse de bu durum bilinenin aksine oldukça yanlıştır.

Kaçamaklarda Ölçüye Dikkat Edilmeli

Sağlıklı Zayıflama Önerileri: Kaçamaklar her diyette olabilecek durumlardır. Canı istediğinde kişiler diyet listesi dışına çıkabilir ve diyet dışı ürünleri tüketim eğilimine girebilir. Bazı programlarda hastaların iştahlarına yenilmelerini önlemek için ödül öğünlerine de yer verilir. En sağlıklı sonucu alma yolunda hastalar diledikleri besinleri yeme konusunda da oldukça desteklenir. Bu anlamda kaçamaklar her diyette olur ancak burada kaçamağın miktarı oldukça önemlidir. Porsiyonları küçültmek ve olabildiğince az miktarlarda kaçamaklar yapmak gerekmektedir.

Sağlıklı Zayıflama Önerileri
Sağlıklı Zayıflama Önerileri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

46
53 Paylaşım, 46 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz