75
83 Paylaşım, 75 Beğeni

Suya Düşen Akıllı Telefona Yapılması Gerekenler Nelerdir? Akıllı telefonunuzun suya düşmesi, cihazınızın büyük bir zarar görmesine neden olabilir. Ancak yapacağınız doğru müdahaleler, telefonunuzu kurtarabilir. Akıllı telefonunuz suya düştüğünde nasıl hareket etmeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Yaptığınız yanlış müdahaleler, cihazınızı tamamen bozabilir.

İçindekiler

Suya Düşen Akıllı Telefona Yapılması Gerekenler Nelerdir? Telefonunuzu Kurulayın

Suya Düşen Akıllı Telefona Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Suya düşen akıllı telefonunuza yapacağınız ilk müdahale, hemen cihazı kurulamaktır. Akıllı telefonunuzun hiçbir tuşuna basmadan ya da ekranını açmadan kurulamanız gerekir. Ardından cihazın çıkan parçalarını, tek tek çıkararak kurulama işlemine devam etmeniz gerekir. Suyu düşmüş olan telefonunuzu, kesinlikle açmaya çalışmayın çünkü bunu yapmak, daha büyük hasara yol açabilir. SIM kartınızı, Micro SD kartınızı ve bataryanızı hemen çıkarın. Telefonunuzu nazik bir şekilde bez ile kurulamaya çalışın. Kurulama işlemi için saç kurutma makinesini kesinlikle kullanmayın.

 

Pamuk Yardımı İle Cihazınızı Ayrıntılı Bir şekilde Temizleyin

Cihazınızı, temiz bir bez ile temizledikten sonra pamuk yardımı ile daha ayrıntılı bir kurulama işlemi yapmanız gerekir. Pamuğunuz yok ise, kulak temizleme çöpüyle de detaylı bir kurulama yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Cihaz İçerisinde Kalan Suyu Çekin

Pamuk ya da kulak temizleme çöpü ile cihazınızı yeteri kadar kuruladıktan sonra, cihaz içerisinde kalan suyu da temizlemeniz gerekir. Bu işlem için saç kurutma makinesini tercih etmeniz son derece yanlış olur. Saç kurutma makinesi, cihaz içerisinde kalan suyun daha ileriye gitmesine neden olabilir. Bu bakımdan sıvıyı çekmek için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgenin borusunu cihazınızın deliklerine tutarak suyun çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Cihazınızı Pirinç İçerisine Koyun

Suya Düşen Akıllı Telefona Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Suya Düşen Akıllı Telefona Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gerekli kurulama işlemlerini yaptıktan sonra cihazınızı pirinç içerisine koymanız gerekir. Pirinç, nemi emme özelliğine sahiptir. Bu bakımdan suya düşen telefonları eski haline getirme konusunda pirinç, oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Suya düşen akıllı telefonunuzu yaklaşık bir gece kadar pirinçte bekletmeniz gerekir. Cihazınızı bu süre içerisinde elinize almayın ya da kullanmaya çalışmayın. Cihazınız yeteri kadar pirinç içerisinde bekledikten sonra SIM kartı ve bataryayı takabilirsiniz. Cihazınızı açarak kullanıma uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz sonucu elde edemediyseniz, teknik servisten yardım almanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  Netflix, Elder Scroll dizisi için harekete geçti

 

Bataryası Çıkmayan Telefon Suya Düşerse

Bataryası gömülü olduğu için maalesef ki çıkartma şansınız bulunmuyor. Mutlaka kurutma işlemini gerçekleştirin. Telefonunuzun dış yüzeyi %100 kuruduğundan emin olun. Öncelikli olarak telefonu %100 kurması için Güneş’ten faydalanabilirsiniz. Saç kurutma makinesi denerseniz dikkatli olun.

Telefon Suya Düştü Ekran Gelmiyor

Eğer telefona su döküldü ekran gelmiyor, görüntü gitti probleminden şikayetçiyseniz, uygulayabileceğiniz en pratik çözümlerden bir tanesi akıllı telefonu pirinç kabına yerleştirmektir. Bu yöntem telefonun en hızlı şekilde kurumasını sağlar. Ortalama 1 gün boyunca pirinç kabının içerisinden çıkarmayın.

Suya düşen Telefon Çalışır Mı

Makalemizde de bahsettiğimiz uygulamaları gerçekleştirirseniz eğer çalışma ihtimali yüksektir. Ancak unutmayın ki suda kaldığı süre ve aldığı su değerlerine göre çalışmama ihtimali de bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

75
83 Paylaşım, 75 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz