65
73 Paylaşım, 65 Beğeni

Türkiye’nin En Popüler Tarihi Eserleri

Anadolu, yüzyıllardır savaşlar, bozgunlar arasında medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Her köşesinde farklı bir tarih, farklı bir medeniyet saklayan Anadolu, günümüzde bu tarihi eserleri nedeniyle pek çok yerli ve yabancı turistin hayranlığını kazanmaya devam ediyor. Her köşesinde başka medeniyetlere ait izler barındıran tarihi eserler kimi zaman bir dağın tepesinde kimi zaman ise deniz kenarında ziyaretçilerini bekliyor. Siz değerli okurlarımıza yazımızın bu bölümünde Türkiye‘de bulunan ve en çok merak edilen tarihi eserleri paylaşacağız. Aksaray, Şanlıurfa, İzmir, Muğla, Batman, Adıyaman, Bursa, Denizli, Nevşehir, TrabzonAntalya, Balıkesir, Amasya ve Aydın’ın sahip olduğu muhteşem güzellikteki eserleri sizler için bir araya getirdik. İşte, Türkiye’de buluna en güzel ve popüler tarihi eserler…

İçindekiler

1. Aksaray – Ihlara Vadisi

Türkiye’nin en popüler tarihi eserlerinden bir tanesi olan Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurtilçesinde yer almaktadır. Ihlara Vadisi’nin büyüklüğü ortalama 18 km’dir. Derinliği ise 120 metre olarak belirtilmektedir. Ihlara Vadisi’nin oluşumu Hasan Dağı’ndan çıkan lavların Melendiz Çayı’nın bölgeyi aşındırması sonucunda meydana gelmiştir. Ihlara Vadisi içerisinde birçok kilise bulunmaktadır. Yabancı turistlerin uğrak noktası olan vadi de Sümbüllü Kilise, Direkli Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Pürenliseki Kilisesi, Kokar Kilise, Yılanlı Kilise ve Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi bulunmaktadır.


2. Şanlıurfa – Balıklı Göl

Türkiye’de herkesin bildiği tarihi eserlerden bir tanesidir Balıklı Göl. Şanlıurfa merkezinde yer alan Balıklı Göl’e her yıl yüzbinlerce turist akın etmektedir. Bunun sebebi ise Balık Göl’ün hikayesidir. Tarihte yaşanan olaya göre; İbrahim Peygamber dini inancı yüzünden ateşe atılmak istendiği yer Balıklı Göl’dür. Hz. İbrahim ateşe atılacağı sırada buraya düşmüştür. İçerisinde yer alan balıkların kutsal olduğu kabul edilmektedir. Her yıl yüzbinlerce turist çekmesinin altında da bu sebep yatmaktadır.


3. İzmir – Efes Antik Kenti

Türkiye’nin popüler tarihi eserlerinden bir tanesi de Efes Antik Kent’tir. Kuruluş tarihi olarak M.Ö 6000 yıllar belirtilmektedir. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, Türkiye’nin en çok turist çeken tarihi eserlerinden bir tanesidir. Eski dönemde Roma ve Yunan medeniyetlerine sahiplik eden Efes Antik Kent, 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmiştir. Bölgenin tam konumuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.


4. Muğla – Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan ve Türkiye’nin popüler tarihi eserlerinden bir tanesi olan Ölü Deniz, 2016 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. İsmini ölü deniz olarak almasının sebebi, komşu denizler fırtına dahi çıksa Ölü Deniz bölgesinde en fazla hafif dalgalanmalar görülmesidir. Sakin yapısından dolayı bu ismi almıştır. Eğer sizde Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmediyseniz, Ölü Deniz’i görmek için bile kısa süre de bir plan yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ankara da Gezilecek Yerler Listesi

5. Hasankeyf – Batman

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yer alan yapılar Türkiye’nin en popüler tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Her dönem farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmasından dolayı birçok farklı kültürü içerisinde barındırmaktadır. Kendi içerisinde Bizans Dönemi ve İslam Dönemi olarak ikiye ayrılan kültür mirasında her dönemin kalıntılarını görmek mümkündür.


6. Adıyaman – Nemrut Dağı

Adıyaman‘ın Kahta ilçesinin yakınlarında bulunan Nemrut Dağı, yurt içi ve yurt dışından ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. 2150 metre yüksekliğinde olan Nemrut Dağı, 1987’deUNESCO Kültür Mirası ilan edildi. Özellikle dağın zirvesinde yer alan, Kommagene Kralı Antiochos Theos tarafından yaptırılan Yunan ve Pers tanrılarının heykelleri yüzyıllardır tarih meraklılarının ilgisini çekmektedir.


7. Bursa – Cumalıkızık 

Bursa‘ya uğrayan herkesin uğradığı, evleri, yemekleri ve kendine has havası ile herkesin dikkatini çeken köylerin başında geliyor. Pek çok dizinin de çekildiği köylerden biri olanCumalıkızık, Osmanbey döneminde kuruldu. Köy, 2000’de UNESCO Kültür Mirası olarak ilan edildi. Köyde aynı zamanda 2015 yazında Ahududu Festivali düzenlenmeye başladı


8. Denizli – Pamukkale

Denizli sınırları içerisinde bulunan Pamukkaletravertenleri ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken doğa harikalarından birisidir. Karbonat minerallerinden oluşan travertenler, çeşitli nedenlere bağlı olarak çökelme ile oluşan bir kayadır. Bu kaya içerisinde oluşan termal su, günümüzde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Miras listesinde yer almaktadır. 


9. Nevşehir – Kapadokya

Türkiye’nin doğa güzelliklerinden biri olan Peri Bacaları, Nevşehir sınırları içerisinde yer almaktadır. Peri Bacaları, 60 milyon yıl önce Erciyes ve Hasan Dağı‘ndan çıkan lavların rüzgar ve yağmurlar ile aşınması sonucu oluştu. Günümüzde turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgede balon uçuşları ile çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Kapadokya UNESCO Dünya Mirasılistesinde yer almaktadır.


10. Trabzon – Sümela Manastırı

Kilisenin ilk dönemleri hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Türkmen akınlarından sonrakarakol olarak kullanılmaya başlayan Sümela Manastırı, 1916-1918 tarihleri arasında ise bölgede devlet kurmak isteyen azınlıkların merkezi olmuştur. 2010’da Hristiyanlar izin alarakmanastırda ilk kez ayin düzenledi. Restore edilen manastır günümüzde yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 


11. Antalya – Aspendos

Antalya sınırları

içerisinde bulunan Belkıs Köyü‘nde yer alan Aspendos, tarih meraklılarının her sene ziyaret ettiği kentlerden biridir. Kentin en bilinen yapısı ise amfi tiyatrosudur. Tarihi çok eskiye dayanan kente ait tiyatro, dönemin kralının kızını almak isteyen iki kardeşin yarışı nedeniyle yapılmıştır. Hikayeye göre iki kardeş güzeller güzeli prensesle evlenmek için hünerlerini ortaya koyar. Biri su kemerleri yapar, kente su getirir. Diğer kardeş ise herkesin bildiği meşhur amfi tiyatroyu yapar. Kral, su kemeri projesini daha çok beğenir ve kızını ona vermeyi düşünür. Amfi tiyatroyu da ziyaret ederken diğer kardeş bir oyun düzenler, tiyatronun da akustiğinden faydalanarak kızını bana ver diye fısıldar. Kral bu akustikten çok etkilenir ve kızını ikiye bölüp iki kardeşe de verir. 

İlginizi Çekebilir:  16 Ocak 2021 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

12. Antalya – Düden Şelalesi

Ülkemizin en güzel şelalelerinden bir tanesi Antalya’da bulunan Düden Şelalesi’dir. Her yıl binlerce turist bu güzel doğa harikası Düden Şelalesi’ni ziyaret etmektedir. Düden Şelalesi Antalya merkeze ortalama 10 km’lik mesafededir. Kendi içerisinde 2 kola ayrılan Düden Şelalesi tam olarak Düden başı denilen bölgeden başlamaktadır. Her iki şelale de oldukça güzel ve etkileyici bir görüntüye sahiptir. Düden Şelalesi falezlerden ortalama 40 metrelik bir yükseklikten düşmektedir.


13. Ağrı – İshak Paşa Sarayı

Türkiye’nin en güzel tarihi eserlerinden bir tanesi de Ağrı’da bulunan İshak Paşa Sarayı’dır. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bu eser oldukça seçkin ve ünlü bir eserdir.Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri döneminde yapılan bu saray oldukça büyüktür. Her yıl doğu illerine ziyarete gelen turistlerinde uğrak noktası olan Ağrı’daki İshak Paşa Sarayı, Doğubeyazıt ilçesinin 5 km doğusunda yer almaktadır. Sarayın içerisinde beş adet taçkapı bulunmaktadır. Birinci avluda bulunan taçkapı sarayın ana giriş kapısıdır. Doğu cephesinde yer alır ve sarayın en önemli kısmıdır. İnsanların büyük çoğunluğunu da bu kapı mest etmektedir.


14. Muğla – Kaunos Kral Mezarlığı

Etrafı surlarla çevrili Kaunos antik kenti krallar ve statüsü yüksek kişiler için kayalara oyulmuş mezarlarıyla dikkat çekiyor. Antik Çağ’da bir liman kenti olan Kaunos günümüzde kıyıdan hayli içeride kalmış durumdadır. İztuzu Plajı, Caretta Caretta’ları ve çamur banyolarının yanı sıraKaunos’taki kayalıklara oyulmuş kral mezarlarıyla sizi tarihi bir yolculuğa çıkarmak için bekliyor.


15. Balıkesir – Şeytan Sofrası

Üzerinde şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılan ve madeni para atarak dileklerin dilendiği o özel noktanın yanı sıra Midilli ve Ayvalık manzarasına kuşbakışı bakabileceğinizŞeytan Sofrası, sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş bir yerdir. İsmini de yuvarlak sofra biçimini andırmasından alıyor.


16. Amasya – Kral Kaya Mezarlıkları 

Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçenYeşilırmak‘ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerinibünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için kesinlikle geçerli bir neden olacaktır. Bütünüyle bir açık hava müzesi olan bu şehir adeta tarih kokuyor. Şehzadeler Şehri Amasya’ya yolunuz düşerse dolaşmak isteyeceğiniz çok yer bulacaksınız. 

İlginizi Çekebilir:  İzmir De Gezilecek Yerler

17. Bursa – Uluabat Gölü

Bursa‘ya 34 km uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibariyle değişik türden yüzbinlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor.


18. Antalya – Noel Baba Kilisesi

Bizans döneminin en önemli anıtları arasında yer alan Noel Baba Kilisesi Aziz Nicholas’ın ölümünün ardından inşa edilmiş. Halk arasında Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas’ın bedeninin ilk başta burada saklandığına ardından da İtalyan denizciler tarafından kemiklerinin taşındığına inanılıyor. Kaş ve Finike arasında yer alan Demre’de bulunan Kilise, zor durumda olan çocuklara yardım eden ve her Noel’de hediyeler getirdiğine inanılan Noel Baba’yı anmak isteyenlerin ziyaret noktalarından biri olarak sayılır.


19. Aydın – Afrodisias 

İsmini Tanrıça Afrodit’ten alan Afrodisias, Geyre’de yer alıyor. Afrodit adına yapılan törenlerle ve heykelcilik konusunda uzmanlaşmasıyla zamanında ün salan eski çağ kenti, fotoğraf sanatçısıAra Güler’in fotoğraf çekmek için gezerken bu bölgede kaybolması üstüne tesadüfen bulunmuş. Çektiği fotoğrafları yurtdışına göndermesiyle birlikte yabancı ve Türk arkeologların kollarını sıvayarak başladığı kazılar günümüzde halen devam ediyor. Kazılar sonucunda ortaya çıkan kalıntılar ise, bugün Afrodisias Müzesi’nde sergileniyor.


20. Muğla – Kayaköy

Hisarönü Köyü’nü geçip çamlar arasından 5 km daha ilerlerseniz bir “hayal-köy” göreceksiniz. Buranın adı Kayaköy. Yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş yüzlerce evden oluşan bu köy eski bir Rum yerleşimiydi. Köyde 13. yy’dan beri Hristiyan toplumun yaşadığı biliniyor. Buraya da Batı Trakya’dan göçmenler yerleştirilmiş. Kayaköy’ün önündeki düzlüğe evler kurulmuş. Şimdi düzlükte birkaç bin kişilik yerleşik nüfus yaşam sürüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

65
73 Paylaşım, 65 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
0
Olumsuz