49
56 Paylaşım, 49 Beğeni

Eğer Batı illerinde yaşıyorsanız güzel bir Karadeniz havası almak için gidilebilecek en güzel ve en yakın şehirlerden bir tanesi Zonguldak. Sizler için Zonguldak’ta gezilecek yerleri derledik. Buyrun birlikte inceleyelim:

İçindekiler

1. Filyos Kalesi

Zonguldak Filyos Kalesi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi’nin orta çağ dönemlerinde yapıldığı düşünülüyor. Heybetli bir görüntü kazanması için kalenin yapımında oldukça iri taşlar kullanılmış. Aşık olacağınız bir manzaraya sahip olan kale, özellikle yaz aylarında şehre gelen turistlerin ilgi odağı oluyor. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri yaşamak için eşsiz bir nokta diyebiliriz.

2. Halil Paşa Konağı

Zonguldak Halil Paşa Konağı

Zonguldak’ın Kdz.Ereğli ilçesinde bulunan Tarihi Halil Paşa Konağı 19. yüzyılın sonlarında 2. Abdülhamit zamanında sancak beyi olan Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafında inşa ettirilmiş. Bir okul olarak kullanıldıktan sonra boş kalan konak bugün müze olarak kullanılıyor. Müzede Grek, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi eseri ve eşsiz arkeolojik kalıntıları inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda konak çok hoş bir mimariye sahip.

3. Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Zonguldak Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen Kozlu Ilıksu Kaplıcası Zonguldak’ın Kozlu ilçesi Ilıksu mahallesinde bulunuyor. Üstelik ılık ve acı olan sularının mide ve bağırsak rahatsızlıklarına çok iyi geldiği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Gezi Rehberi / İstanbul'da Gezilebilecek Yerler

4. Gökgöl Mağarası

Zonguldak Gökgöl Mağarası

Pek çok mağaranın şifalı olduğu bilinen bir gerçek. Aynı şekilde Zonguldak’ta bulunan Gökgöl Mağarası’nın da astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Özellikle damla taşları, sarkıtları ve dikit sütunlarıyla mağara göz dolduruyor. Yani her mağara gibi Gökgöl Mağarası da büyüleyici bir yapıya sahip. Uzunluğu ise yeterince tatmin edici.

5. Fetih Çınarları

Fetih Çınarları Zonguldak

İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in emriyle Zonguldak’ın Ereğli ilçesine dikilen Fetih Çınarları 8 çınardan oluşuyor ve koruma altında. Hem doğal güzelliklerin tadını çıkarmak, hem tarihi hissetmek hem de biraz dinlenmek için Fetih Çınarları çok uygun bir yer.

6. Cehennemağzı Mağarası

Cehennemağzı Mağarası Zonguldak

Karadeniz Ereğli’sinde bulunan Cehennemağzı Mağarası’nın içi sularla ve taş yapıtlar ile dolu. Eğer henüz bir mağara gezmediyseniz sizin için Cehennemağzı Mağarası oldukça keyifli bir deneyim olacak.

7. Kızılcapınar Baraj Gölü

Yok Sanıyorsunuz Ama Çok Var! Şirin mi Şirin Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Ereğli ilçesine yaklaşık 23 km uzaklıkta olan Kızılcapınar Barajı 1994 yılında DSİ tarafından yapılmıştır. Sahip olduğu hidroelektrik santral ile elektrik üretimi yapılmakta ve Ereğli Demir Çelik Fabrikasının su ihtiyacını karşılamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de 6 Milyar Dolarlık Altın Rezervi Bulundu

8. Filyos / Tieion Antik Kenti

Yok Sanıyorsunuz Ama Çok Var! Şirin mi Şirin Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

3000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu antik kent Filyos Nehri üzerinde kurulu. Antik kent aynı zamanda Miletoslular tarafından kurulan bir Helen kolonisi.

9. Sofular Mağarası

Yok Sanıyorsunuz Ama Çok Var! Şirin mi Şirin Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Tarih öncesi dönemlerde oluşmuş olan Sofular Mağarası’nın içerisinde görkemli bir oda yer alıyor. Buraya salon ismi veriliyor. Her ne kadar sarkıtlar biraz tahrip edilmiş olsa da mağara ihtişamını hala koruyor.

10. Cumayanı Mağarası

Cumayanı Mağarası Zonguldak

İlk olarak 1976 yılında incelenmiş olan Cumayanı Mağarası 10 kilometre uzunluğuna sahip ve üç girişi bulunuyor. Mağara aslında çok büyük bir öneme sahip olmasına rağmen bir üne kavuşamamış. Mağaranın en güzel yanı içindeki odacıkların arasında botlar ile gezme fırsatının olması. Böylece doğanın bize sunduğu güzellikleri esrarengiz bir yolculukla izlemek mümkün oluyor.

12. Ereğli Kalesi

Yok Sanıyorsunuz Ama Çok Var! Şirin mi Şirin Zonguldak'ta Gezilecek Yerler
Kdz Ereğli Kalesi

Şehirdeki surların tepesinde bulunan Ereğli Kalesi, Bizans Dönemi’nden kalma tarihi bir yapı. Bu yönüyle turistlerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Özellikle kalenin şehrin güzelliklerini izleyebileceğiniz harika bir manzarası bulunuyor.

13. Çayır Köyü Su Mağarası

Yok Sanıyorsunuz Ama Çok Var! Şirin mi Şirin Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Belki de Zonguldak’ın en ilginç doğal güzelliklerinden olan Çayır Köyü Su Mağarası Çaycuma’da bulunuyor. Üstelik mağara spesifik özellikleri nedeniyle dünya çapında önemli bir mağara. Onu bu kadar özel yapan şey ise içindeki sarkıtlar ve dikitler. Mağara 1300 metre uzunluğunda. Genişliği ve içinde bulunan nehir sayesinde mağara içinde botla gezmek mümkün. Aynı zamanda mağaranın giriş noktalarında leziz alabalıklar da yetiştiriliyor. Hatta halk arasında yayılan bir söylentiye göre burada yetişen alabalıklar pek çok hastalığa iyi geliyormuş. Biz söyleyenlerin yalancısıyız.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'nin En Popüler 20 Tarihi Eserleri (Yerleri)

Şirin Zonguldak’ta Gezilecek Yerler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

49
56 Paylaşım, 49 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İşe Yarar İşe Yarar
0
İşe Yarar
Kötü Kötü
0
Kötü
Olumsuz Olumsuz
1
Olumsuz